2016 Emekli Maaş Zamları

2016 Emekli Maaş Zamları

Milyonlarca emeklinin beklediği Ocak ayına az bir zaman kaldı. Emeklilerin maaşları Ocak ayında zamlanacak ve yeni aylıklar hesaplara yatacak. Ocak ayında yapılacak zamlardan hem SSK hem Bağ-Kur hem de memur emeklilerinin tamamı yararlanacak. Temmuz ayındaki seyyanen zamdan sadece bin liranın altında maaş alan emekliler faydalanmışlardı. Şimdi kalan tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine de seyyanen zam yapılacak. Ayrıca Ocak ayı hem memur emeklileri hem de diğer emekliler için enflasyon farkının yatırıldığı ay olduğu için ekstra bir artış da söz konusu olacak. 2016 Emekli Maaş Zamları

Ocak ayı ile birlikte 4 farklı artış söz konusu olacak bunlar;

1- SEYYANEN ZAM:

Temmuz ayında maaşları bin liranın altında olan 4 milyona yakın SSK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşına enflasyon farkından sonra 100 lira zam yapılmıştı. Maaşı bin lira ile, bin 100 lira arasında olanların ücretleri ise bin 100 liraya tamamlanmıştı. Ocak ayında bu emeklilerle birlikte tüm SSK ve Bağ- Kur emeklilerine 100 lira daha zam yapılacak. Böylece daha önce alanlar için zam 200 liraya çıkacak. Yıllık zam miktarı ise 2.400 lira ile 1.200 lira olacak. Bu konudaki yasal düzenleme Meclis Komisyonu’ndan geçti.

2- ENFLASYON FARKI:

Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklileri 100 liralık seyyanen artışın dışında enflasyon zammı da alacak. Temmuz ayı ile Ocak ayı arasındaki 6 ayda ortaya çıkan enflasyon miktarı ne kadar olursa emeklilerin maaşına yansıtılacak. Uzmanların hesaplamalarına göre bu artış yüzde 3’ün üzerinde olacak. Ocak ayında açıklanacak enflasyon oranıyla rakam da netlik kazanacak.

3- KESİNTİ ZAMMI:

Ocak ayında bir müjde de çalışmayla devam eden Bağ-Kurlulara gelecek. Kendi işini yapan Bağ- Kurlular emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse maaşlarından kesinti yapılacak. Bu kesinti daha önce yüzde 15 idi. Bunu hükümet yüzde 10’a indirdi. Şimdi bu yüzde 10’luk kesinti de tamamen kaldırılacak. Böylece Çalışan Bağ-Kur’luların maaşlarına yüzde 10’luk bir artış yansıyacak.

4- TOPLU SÖZLEŞME ARTIŞI:

Memur emeklileri ise daha önce seyyanen 100 liralık artıştan faydalanmışlardı. Bu sefer Ocak ayında toplu sözleşmeden kaynaklanan yüzde 3’lük zammı maaşlarında görecekler. Memur emeklilerin maaşlarındaki artış bununla sınırlı kalmayacak. Oluşacak enflasyonun yüzde 3’ün üzerinde olması bekleniyor. Yüzde 3’ün üzerinde çıkan her rakam da memur emeklilerine ve memurlara fark olarak yansıtılacak.

İŞÇİ DE SEVİNECEK

Ocak ayında sadece emekliler ve memurlar değil işçiler de sevinecek. Asgari ücret komisyonu son toplantısını önümüzdeki günlerde yapacak. Asgari ücretin bin 300 lira olması kesin. Komisyonda ayrıca net asgari ücretin, ağır işlerde bin 599 lira, orta ağır işlerde bin 427 lira olması da gündeme geldi.

ASGARİ ÜCRET ALANA VE EMEKLİYE ZAM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ak Parti’nin seçim beyannamesinde asgari ücret maaşının 1300 TL olacağını ve emeklilere 1200 TL ek zam verileceğini açıkladı. Davutoğlu, 1100 liranın altında maaş alan işçi ve BağKur emeklilerine de yılda 1200 lira ek zam yapılacacağını bildirdi.  Kendi işini kuracak gençlere 50 bin liralık destek vermeyi amaçlayan Ak Parti, Bağ-kur emeklisinden kesilen sosyal güvenlik primini tamamıyla ortadan kaldıracak. İktidar olması halinde ev almak için hesap açan vatandaşlara yüzde 15 destek sağlayacak olan Ak Parti, kadın girişimcilerin 100 bin TL’ye kadar 5 yıllık vadeli kredileri için yüzde 85 oranında kefaret sağlayacak.  Lise mezunu gençlerin 2 sene boyunca genel sağlık sigortalarını karşılamayı vaadeden Ak Parti, emeklilere 250 TL taksit ile ev sahibi olma olanağı sunacak. Esnafa faizsiz kredi, gençlere ücretsiz internet, ihtiyaç duyduğu işlerde çalışan taşeronlara kamuda istihdam, yemde ve gübrede KDV’nin kaldırılması da AKP vaatleri arasında. Davutoğlu, seçim beyannamesindeki vaatlerin toplam maliyetinin 19 milyar TL olduğunu açıkladı.

Asgari ücretin yeni yılda 1.300 Türk Lirası’na çıkmasıyla birlikte işsizlik maaşları da artış gösterecek. Asgari ücretin 300 lira artması halinde işsizlik maaşlarının tavan ücreti de yaklaşık 305 TL artış olacak. Bu artışla, 2015 yılının ikinci dönemi için alt sınırı 505 TL, üst sınırı 1.011 lira olan işsizlik ödeneği miktarının 2016 yılında 658 TL ile 1.316 lira arasında olacağı hesaplanıyor.

Takvim

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 29 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

2016 Emekli Maaş Zamları (11 Yorum)

 1. 01.03.2016 da dilekcemi verdim ogunden bu gune maas isliyormu emekliligim kabul edildi ne kadar maas alirim 5075 gunden oldum

 2. 18-03-2016 tarih itibariy le emeklim maaşı aldım 910 tl
  bu ne maaşı kimse bişey bilmiyor maaş düşüklüğün gerekcesi ne bilgi yok

 3. sagolsunlar sözlerinde gene durmadılar.seyanen zamlar ne oldu

  ne bir bildiri ne bir açıklama sanırım buda yalan oldu olan emekliye oldu bosuna sevındirdiler emeklileriç

  Altından kalkamıyacagınız sözler vermeyiniz.
  Her şeye zam ama emekli gene yerinde saydı kimler söz verdiyseler sözlerinin arkasında dursunlar resmi olarak yürürlüge koyulan bir zam nasıl verilmez anlamıyorum her kes mahkemeyemi kossun yoksa resmi dediginiz seyanen zam yalanmıydı?????????????????????????Sadece halkımı kandırdınız vicdanınız nasıl rahat anlamadım.

 4. 7700 gün üzerinden emekli oldum son zamla birlikte aldığım maaş 1276 tl olmuş hani az alana çok,çok alanada az yaparaktan aradaki maaş uçurumunu kalkacaktı? Bizler 2000 senesi emeklileri olarak soruyorum yeni intibak yasası neden çıkarılmıyor?13.000 tl alan milletvekillerinin maaşları neye dayanaraktan bu kadar artmış milletvekillerine şapur şupur emekliye gelince ya rabbi şükür oluyor, sayın Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanımıza buradan sesleniyorum umarım bir cevabı olacaktır.

 5. 119 TL emeklilik alıyordum, ne Temmuzda ne de bu ay 100 TL seyyanen zammı alamadım, sadece HP zammı geldi. Niçin 100 TL leri alamadım?

 6. Aldigimiz emekli maasi kira parasina yetmiyor.calisiyorum 100 tl kesiliyor sonuc herzamanki gibi ac yatip ac kalkiyoruz.devlet neden bu durumlara el atmiyor..duzeltmiyor.

  • en emekli mahaşı 2500 olması lazım emekli de çalışmasın ozaman kacak çalışanda kalmazbu devlet akıllansa bunu yapar

 7. 825 tl emeklimaaşı alıyorum 100tllik zamla birlite 925tl olacak endüşük emeklimaaşı asgari ücret düzeyide olası gerekiyodu 100tllik zamdüşük alana deil 1500 tlve dafazla alanada verildi kısacası azalanyineazalıyor soruyorum sn başbakana nerede vaatlerin evkirasıen düşük 800tl 925 tl ile nasıyaşanır soruyorum