4.6 Milyon Kişi Gelir Testine Başvurdu

1.5 milyon kişi primden kurtuldu
Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK), “Mektup elinize ulaştıktan sonra gelir testi için başvurmazsanız 213 TL prim ödersiniz” uyarısının ardından gelir testi için 4 milyon 607 bin 370 kişi başvurdu.

1.5 milyon kişinin primi
Genel Sağlık Sigortası (GSS) gelir testi işlemleri 2 Ocak’tan bu yana Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan altyapı ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nca (SYDV) yürütülüyor. 13 Şubat itibarıyla 4 milyon 607 bin 370 kişinin başvurusu kabul edilirken, 1 milyon 638 bin 40’nın gelir testi sonucu SGK’ya iletildi. Devlet SGK’ya iletilen kişilerden 1 milyon 437 bin 584 kişinin primini ödeme kararı aldı.

Türkiye GSS kapsamında
2006 yılında 5510 sayılı “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu” ile uygulamaya ko nulan, ancak 2012 yılına kadar yeşil kartlılar ile kayıt dışı kesimin kapsam dışı bırakıldığı Genel Sağlık Sigortası uygulamasında, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren kapsam dışı bırakılanlar da zorunlu olarak yer almaya başladı.

Kimler başvuruyor
Türkiye’de çalışanlar, emekliler ve bakmakla yükümlü olduğu eşleri, GSS kapsamına alındı. Herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar, yeşil kartlılar, GSS’li olmayanlar ve sigortalılık statüsü sona erenlerle bakmakla yükümlü olduğu kişiler ise gelir testi yaptırmak zorundalar. Türkiye’de oturan ve geldikleri ülkede sosyal güvenliği bulunmayan yabancılar da GSS kapsamına alınacak. Tebligat tarihten itibaren bir ay içinde kaymakamlıklarda bulunan Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvuru gerekiyor.

Gelir testi nasıl yapılıyor
Gelir testi yapılırken aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan haklar dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilecek. Bu testin ışığında kişinin prim miktarı belli olacak.

Kim ne kadar prim ödüyor

ORTALAMA aylık gelir, aile bireyi sayısına bölünecek. Geliri, asgari ücretin üçte birinden az olan (294 TL) vatandaşlar yoksul kabul edilecek. Bu kişilerin primlerini devlet ödeyecek. Geliri, brüt asgari ücretin üçte biri (295 lira) ile asgari ücret (886.5 lira) arasında olanlar aylık 35,4 lira; asgari ücretle asgari ücretin iki katı (1773 lira) arasında olanlar aylık 106.4 lira; geliri asgari ücretin iki katından daha fazla olanlar aylık 213 lira zorunlu sağlık primi ödeyecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 15 Şubat 2012 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

4.6 Milyon Kişi Gelir Testine Başvurdu (5 Yorum)

  1. herhangi bir imza ve gonul rizasi ile talep bildirgesi alinmadan insanlarin sosyal guvencelerini mi saglamak, yoksa cepci’lik mi yapmak.. farkina varmadan cebinden parani calan minibusteki cepciler vardir ya.. ona benzer.. gelir testine girecegim yurt disindan doner donmez ancak avukatima da bu parayi odememek uzere dava actiracagim. neyin kafasi diye sorarlar adama, cevap terorist kafasi diyene haksizsin diyemezsin.. lanet olsun, kurtulamadim gitti.. vatandasliktan mi ciksam bilmiyorum..

  2. Bizim devlet mi soyguncu yoksa bana mı öyle geliyor….ben 3,5 senedir yurtdısındayım ve burda ögrenciyim. Gecen bir haberde denk geldim linke tıkladım ve 4.850 bin tl borcum oldugu söyleniyor tabi önceden hiçbir bildirim yapılmadan… Ben bir ögrenciyim ve bana bu kadar borç cıkıyor … Dava açacağım gerekirse AİHM ne giderim…..bir hukukçu olarak adaletin tabi kendi adaletimin peşinde koşarım ….

  3. Asgari ücretin biraz üzerinde maaş alıyorum ve zaten sigortalıyım. Buna rağmen hala neyin parasını istiyorsunuz. Bu konuyu 2 hafta önce arkadaşlardan duydum ve sorgulama yaptığımda tam 5500tl borcum çıktı zaten kıt kanaat geçinirken tarafıma hiçbir bildirim yapılmadan benden bu paranın istenmesi kadar saçma bir şey olamaz. Ayrıca bilgi almak için gittiğim sgk bürosunda bu paranın ödenmesi paranızı çöpe atmakla tamamen aynı şey hiç bir farkı yoktur dendi. Anlımızda keriz yazmıyor ben bu parayı ödemem ödemeyeceğim. Elimden gelen her türlü hukuki davada bulunacağım.

  4. Beni sosyal yardımlaşma DERNEĞİ, GELİR TESTİNE SOKAMADIKLARINI AÇIKLADILAR. HEM BORÇ ÇIKARTILDI HEMDE TESTE SOKAMADILAR. SİSTEM YAAAMUK.

  5. ben buna baş vurdum ama 2 ay sonra işe girdim ve daha yeni elime geldi ödeyeceğim tutar ama ben çalışıyorum sgk var bende zaen bunu nasıl iptal edecez şimdi. İnceleme yapmadan mı gönderiyorlar yoksa .