Askerlik Borçlanmasını Devlet Ödeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Askerlik Borçlanmasını Devlet Ödeyecek

Emekli olurken askerlik süresinin sigortaya eklenmesi için çalışanların ödediği parayı devletin üstlenmesi için çalışma başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili hazırladığı düzenleme, ekonomi bakanlıkları tarafından onaylanırsa, halk arasında ‘askerliği saydırma’ olarak bilinen askerlik borçlanmasını devlet üstlenecek. Devlet askerlikte geçen süreler için tabandan prim ödeyecek. Böylece, askerliğini er ve erbaş olarak yapan vatandaşlar, emekliliklerinde ceplerinden para ödeyerek askerlik borçlanması yapmak zorunda kalmayacak. Mevcut sistemde, askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşların sadece, sağlık giderleri devlet tarafından karşılanıyor. Askerlik süresi ise emeklilik aşamasında, borçlanma yöntemiyle sigortalılık süresine ekleniyor.

5-35 bin lira ödeniyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı’nın, 1 Temmuz-31 Aralık 2012 dönemine ilişkin belirlediği katsayılar dikkate alındığında, 1 günlük askerlik borçlanması için en az 10.03 lira, en yüksek ise 65.21 lira ödemek gerekiyor. Eğer bir sigortalı, 18 ay üzerinden askerlik borçlanması yapmak isterse, en az 5 bin 417 lira, en yüksek ise 35 bin 212 lira prim ödemek zorunda kalıyor. Üzerinde çalışılan yeni sistemde ise bu yük, devlet tarafından üstlenilecek. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanarak ilgili bakanlıkların görüşüne sunulan yasa tasarı taslağında er ve erbaşların, askerlik görevini gerçekleştirdiği dönemlerde sigorta primi ödenmesi öngörülüyor. Primler, yükümlülerin silah altına alınması ile başlayacak ve terhisle birlikte sona erecek. Yine primler çalışanlar gibi aylık olarak ve tabandan ödenecek. Böylece, askerlik hizmeti nedeniyle, işini bırakmak zorunda kalanların da prim ödemeleri de kesintiye uğramamış olacak.

Prim Maliyeti hesaplanıyor

Mehmetçiğe, askerlik yaptığı dönem için devlet tarafından sigorta primlerinin ödenmesine ilişkin düzenleme için, ekonomi bakanlıkları çalışma başlattı. Halen sistemin ekonomiye getireceği yükler için hesaplama yapıldığı öğrenildi. Ekonomi bakanlıkları tarafından da düzenlemeye onay gelirse, er ve erbaşların sigorta primleri için her yıl Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesine ödenek konulacak. Ve primler de bu ödenekten karşılanacak.

SGK Haber

 1. sahinnn diyor ki:

  biz ve çocuklarımızı bu ülke için canınmızı vermeye ant içtik ve askerlik görevimizi ifa ettik .devlet baba ise oda babalıgını yapsın ödesin…fakir fukaranın HAKKI İÇİN YOLLARDAYIZ DİYE YOLA CIKANLAR SESİMİZİ DUYSUN..30 MART GÜNÜNE KADAR BEKLERİZ ..SOMUT Bİ ADIM GÖRMEYİ ÜMİT EDİYORUZ…AVRUPAYA VEYA MAZLUMLARA YARDIM EDCEZ DİYE DOLDO-URDUGUNUZ YABANCILARA ASGARİ ÜCRET BAGLIYACAKLARINA MEMLEKETE HİZMET EDENLERİN HAKLARINI VERSİNLER…ÇOK ACIK V ENET YAZIYORUM 13 YILLIK AKP DEN İSTİFA ETTİM….RAHMETLİ ERBAKAN HOCAM ….NUR İÇİNDE YAT DEDİGİN GİBİ BUNLAR SİZDEN DEGİLMİŞ..SELAMALEYKÜM..

 2. hasan şahin diyor ki:

  arkadaslar çoğumuz devleti böyle zamanda devleti sömürürken hakaret yomağına boğarken beğenmediğimiz bu devlet bizim yıllar önceki dönemlere ait olan yönetimlerin eksiklerini tamamlamanın peşinde olduğunu hatrlatrım….. tek kelimeyle helalLLLLLLLL…!!!!!!! 30 MARTTA BİZDE BNLARIN CEVBNI SANDIKTA GSTERECĞİZZZZ……

 3. Hasan diyor ki:

  Millet 20 gün içinde torba yasasından Buda çıkıyor

 4. sahinnn diyor ki:

  bi haber var secim yatırımı..ne zaman yazılı nede acıklayıcı içerik sanki asparagaz haber.hangi tarihleri kapsıcak kaç yılından gecerli gibi bilgi yok ama akp calışma balatmış bilgi edime yasası var milli savunma bakanlıgına veyta ssk ya yazın hakkınızı arayın varsada…

 5. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar birlik olalım şu seçim ağzı bu işi yaptırdık yaptırdık yoksa üzerine soğuk su içeriz.girin bimer sitesine yazın hepiniz.

 6. okan diyor ki:

  arkadaşlar bimer başbakalık istek ve şikayet hattı var internete yazın askerliği devletin ödemesi için etkili oluyor.

 7. okan diyor ki:

  bu konuyla ilgili site kurabilecekbir arkadaş öncülük yapsın sesimizi duyuralım hakkımızdır biz devlete en güzel çağımızı verdik devlette en azından bunu yapsın etik olandabudur gelinbirleşelim milletvekillerine mail atalım ben boş kaldıkça atıyorum mail adresleri internete yazın çıkıyor

 8. idris diyor ki:

  neiştir anlamadım.ssk ve bagkurla 9000 güne yakın günüm var.yaş 49,hala 14 ay askerlik borçlanıp,14 ay prim ödeyecen deniyor.askerligi devlet öderde,az biraz rahatlarız,askerligi devlet-millet için yaptıgımıza göre,devlet bunu biran önce halletmesi gerektigini düşünüyorum,benim gibi çok arkadaş vardır eminim.

 9. ebubekir özdemir diyor ki:

  dört gözle bekliyoruz ama ne bir bilgi alabiliyoruz nede bir gelişme oluyor lütfen bilgisi olan varsa paylaşsın

 10. salim diyor ki:

  bu kanun ne zaman kabul edilecek şu anda ne aşamada?

 11. Murat AKSU diyor ki:

  28/02/1990-28/08/1991 tarihleri arasında 550 gün er olarak askerlik yaptım. 15/10/1991 yılında emekli sandığına bağlı olarak çalışmaya başladım. emekli sandığı ve ssk onaylı (870) günüm var. daha sonra 01/05/1197 yılında bu yana ssk lı olarak çalışmaktayım. 5549 günüm var. 02/09/1966 doğumluyum.askerlik süremin ne kadarını borçlanırsam, ne kadar erken emekli olabilirim. vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.

 12. ilyas diyor ki:

  2012 yılı içerisinde televizyonlarda böyle bir haber geçti ama bende bilmiyorum. bilen varsa yazsın

 13. meriç diyor ki:

  bu ne zaman gercekleşecek boyle bir haber gecti ama ne zaman bu gercekleşecek veya gercekleşyimi bu konuda bilgi sahibi olan burya bunu yazsin bişgi sahibi olalım askerlıği devlet saydiriyormu..??

Konu İle İlgili Yorum Yaz