Bağ-Kur Borçlusu Kalmayacak

Sponsorlu Bağlantılar

Bağkur affı ne zaman yürürlülüğe girecek? Bağkur affı primlerini ödemeynlere ne tür şartlar getiriyor? Vergi ve prim borcu nasıl yapılandırılacak? Taksit ödeme yapılabilir mi?

Sosyal güvenlik sisteminde köklü değişikler getiren yasa Meclis’te kabul edilirken, Bağ- Kur’lunun borcuna af, emeklinin borcuna da yapılandırma geldi. Yeni yasa ile 600 bin esnaf prim borçlarının yapılandırması uygulamasından yararlanacak. Bağ-Kur’lu sigortalıların geçmişte SSK ve Emekli Sandığı’ndan kaynaklanan hizmet birleştirmelerinde ortaya çıkan basamak farkları da son bulacak. Sigorta birleştirmesi yapanların mevcut durumu korunacak. Sigorta birleştiren, ilk tercih ettiği basamaktan devam edecek. Yasaya göre, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) emekli aylığı aldığı halde, esnaf olarak yeniden işyeri açan ve ödenmesi gereken primi ödemeyenlere de yapılandırma geldi. Bu durumda olan esnaf, 3 ay içinde başvurarak prim borcunu yapılandırabilecek.

BARDAĞIN DOLU TARAFI

Borçların yapılandırılması, “kısmi bir af” da uygulanarak yapılıyor.
Bilmeyenler için özetleyelim.
1. Vergi, SSK (4/a) ve Bağ-Kur (4/b) prim alacaklarının anaparasında, 1 lira dahi indirim yapılmıyor.
2. Vergi, SSK ve Bağ-Kur primleriyle ilgili birikmiş gecikme faizi ve gecikme zammı siliniyor.

bağkur affı


3. Anapara üzerinden TEFE/ÜFE artış oranlarına göre, yeni bir faiz hesaplanıyor.
Yeni faiz tutarı, daha önce birikmiş olan faizin (yıllara göre değişmekle birlikte) yaklaşık dörtte birine iniyor.
Başka bir anlatımla, birikmiş gecikme faizi ve zammının, yaklaşık dörtte üçü affediliyor.
4. Bu şekilde yeniden hesaplanan yani bir kısmı af edilerek yeniden belirlenen toplam borca da “yıllık yüzde 5 faiz” uygulanmak suretiyle, 18 taksit ve 36 ayı bulabilen bir vade sağlanıyor.

BARDAĞIN BOŞ TARAFI

Vergi ve prim borcunu düzenli ödemeyenler, önceki alışkanlıklarından kurtulmak zorundalar.
Ödeme yönünden “iki yönlü bir kıskaca” giriyorlar.
a) Birinci Kıskaç:
Vergi, SSK ve Bağ-Kur primi taksitlerini, bir takvim yılı içinde “en fazla iki kez” süresinde ödememe veya eksik ödeme hakkı var. Bir takvim yılı içinde üç veya daha çok taksit aksatıldığında, vergi ve prim borçları ile ilgili yapılandırmadan yararlanma hakkı kayboluyor. Bir veya iki taksit ödemesinin aksatılması veya eksik ödenmesi durumunda,ödenmeyen veya eksik ödenen taksit tutarlarının son taksiti izleyen ayın sonuna kadar,geciken her ay ve kesri için yüzde 1.40 oranında belirlenen gecikme zammı ile birlikte ödenmesi gerekiyor (Bkz. 6111 Sayılı Yasa Md.19/1-a).
b) İkinci Kıskaç:
Torba Yasa’dan yararlananların, birikmiş vergi ve prim borçlarını vadesinde düzenli ödemeleri de tek başına çözüm değil.
Aynı dönemde 2011 (ve taksit ödeme sürelerine göre) izleyen yıllarda tahakkuk eden (Gelir V, Kurumlar V., stopaj, KDV, ÖTV gibi) normal vergilerini ve primlerini de düzenli ödemeleri gerekiyor.
– Taksit ödeme süresince, bu vergi türleri ile ilgili verilen beyanname üzerine tahakkuk eden vergileri, her bir vergi türü itibariyle ve
– Taksit ödeme süresince, tahakkuk eden sigorta primlerini;
çok zor bir durum olmaksızın bir takvim yılı içinde ikiden fazla vadesinde ödememeleri yada eksik ödemeleri durumunda, yapılandırılan borçlara ait kalan taksitlerini ödeme hakkını kaybediyorlar (Bkz. 6111 Sayılı Yasa Md.3/9 ve 14/3).
Vergisini ve primini düzenli ödemeyen ya da ödeyemeyenler, bu kez olay ciddi. Hem Torba Yasa taksitlerinizi hem de normal vergi ve primlerinizi düzenli ödemeniz gerekiyor.
Aksi halde yanarsınız. Böyle bir kanun da bir daha çıkmaz

SGK Haber

 1. mustafa diyor ki:

  arkadaşlar size katılıyorum bagkur affı diye birşey yok kandırmaca.bukadar yüksek pirimi kimse ödeyemiyor birçok esnaf arkadaşlardan biliyorum bende dahil.bizi hem saglıktan magdur dediyorlar hemde paranın hepsini istiyorlar.yok böyle birşey.ahlaha havale ediyorum 5 yıllık borç 27 binlira olurmu hayırlı işler ….!!!!

 2. EROL diyor ki:

  İşyerini mülksahibi yüzünden devirparasını alamadan boşaltan vede sonuçta düzenli enaz 8 aylık çek senet açok hesap la ortada kalan benim gibi nice esnaf arkadaşım 12000 tl lik bağkur ssk 6oootl lik vergi borcunu taksitlendirdiğinde 21500 gibi bir rakamı1250 tl ile18 aya bölmekteler…………….AMMA asgari ücretin 900 tl olduğu bu ülkede bu borcu nasıl ödeyebileceğimizi debana bir izah etseler.O zaman bu borcu seve seve öderim……….BEN bittim diyorum hukumet küçük esnaf sen nasıl bitersin köle olmaya devam etmelisin sen esnafsın işverensin vb…………laf salatalarıyla herkesi oyalıyor………

 3. hamdi diyor ki:

  benim bağkurum silindi vegim kapalıken bağkurum çalışdı ve taha sonra bağkurum silindi silinen günlerin bir kısmını alabilirmiyim

 4. ayse diyor ki:

  DİKKAT HERKES LÜTFEN OKUSUN
  Bugün af çıktı diye bağkura gittim. 45.000 tl borcum vardı. bunun yarısı faizdi. diğer yarısıda anaparaydı. Af çıktı diye sevinirken devlet faiz olarak sadece 5.000 tl yi sildi. Geriye kalan
  38.000 yada 40.000 kadar içinde yapılandırma yapın dendi bana.

  2. olay emekliliğe ben 5 sene önce hak kazanmıştım. yine devlet dediki bu torba yasada fazla borçlanmaları sileceğiz. ama öyle birşeyde yokmuş. devlet ilkönce bu yasayı koyacakmış sonra değiştirmiş.

  Şimdi sormak istiyorum. BİZ AYNI PARALARI ÖDÜYORSAK BU NEYİN AFFIDIR ? BENİM 22.000 BORÇ KAPATMA BEKLERKEN 38 -40 ARASI BORÇ ÇIKARTILDI. YANİ FAİZLER SİLİNMEDİ. Ayrıca bankalar devletle anlaşma yapmamışlar ve kredide kullanamıyorsunuz. Türkiyede kaç kişinin iki ayda bir 2.600. tl ödeme gücü var ?

  BU YASA AF YASASI DEĞİL CEZA YASASI OLMUŞ BENCE. BİR SENE BOŞUNA BEKLEMİŞ BUNCA VATANDAŞ. TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI UMARIM BU YAZIMI BİRİLERİ OKURDA BİR DÜZELTME YAPARLAR.

 5. Zekiye diyor ki:

  Sayın Yetkili Lütfen Yardım;
  18.04.2014 Tarihinde eşim vefat etti. Eşimin vefatından sonra vergi borcu, kredi borcu, kredi kartı borcu ve kmh borcu çıktı. İntihar ederek vefat ettiği için siğortalar borçları ödemedi. Çalışmıyorum ve üzerime hiçbir şey yok geçimimi kızım ve kardeşlerimin desteğiyle sağlıyorum. Eşim sgk lı çalışıyordu emekli olabilmek için sgk ya başvuruda bulundum ancak bağkur borcu olduğu ve ödeme yapmadan sgk günü dolsada emekli olamayacağım söylendi. Kızım benim adıma kredi kullanarak bu parayı eylül 2014 te ödedim. Ödediğim tarihte bağkur faiz affı yürürlüğe girmediği için faizi ile birlikte ödemeyi vakıfbanktan yapıp Gaziosmanpaşa sgk dan emeklilik için başvuru yaptım. Yaklaşık 20 gün sonra bağkur affı yürürlüğe girdi. Bugün gidip bilgi almak istediğimde henüz emekli maaşı bağlanmadığını ilettiler sebebini bilmediklerini emeklilik başvurumun kabul olması durumunda yazılı bildirim yapılacağı iletildi. Çok çaresizim neyapacağımı bilmiyorum.
  Hiçbir gelirim yok bütün borçlar üzerime kaldı. reddimirasın ne olduğunu bilmediğim için reddi mirasta yapmadım. Maaşta alamadım. Çocukları var onlarda mirasçı ama borcu ödemiyor. Kızımın arabasıda eşimin üzerine olduğu için herkes mirasçı oldu. En azından bağkur için ödediğimiz faizi geri alabilirmiyim. Neyapacağımı bilmiyorum. Lütfen acil cevap

 6. harun çelik diyor ki:

  ey vekiller 60 ay prim borcu karşılığı gün silmeyi 24 aya düşürecektiniz ne oldu da düşürmediniz 1 yıl ümitle beklettiniz bizi. yoksa yakjınblarınızda bu yasadan faydalanacak kimse yokmuyduda vazgeçtiniz. 2015 de hangi yüzle oy tplayacaksınız şaşarım allah a havale ediyoruz sizi beşka ne diyelim

 7. yusuf şen diyor ki:

  bu kanunları cıkarana soracaksın bu gune kadar devlete kacpara verdın hemen zıplar bu kadar maastan öderım alısılmıs cevap o kanunları cıkaranlar benım halımden anlamaz nasretın hoca neder dusen gelsın – o bılır- bızım gıbı sıftahsız sokakta kazansınlarda kanunu cıkarsınlar o zaman hak dagıtsınlar yettı artık bızde vergı,sgk,borcuna dusmus işsiziz bankada 0.70 faız kendılerının uyguladıgı duruma bakın ne halde avutuluyoruz af filan yok silemezler haktan bahsetmesınler borcu olmayana bakın ya ıtalatcı yada ıhracatcı yada kamu hızmetı görenler zaten kazanan verır bız nezaman kazandıkkı verelım aynı zaman da gecım ıasemızı bıle gasbedıyorlarkı elkoyuyorlarkı verın ekonobı fabrıkalarıyız bacasız dıger taraftan benım paramı savuruyorlar+sıgorta+maş+hak edene versın ama yanında yatana bakanada degıl bız hak ettıgımızı vermıyorlar yas baş deyıp ambargo koyuyorlar sebep para toplama polıtıkası kesınlıkle para polıtıkası bıtmıştır durum vahımdır ögle bol hava yoktur aldanmayın tesekkurler

Konu İle İlgili Yorum Yaz