Bağkur Affı 2014

Bağkur Affı 2014
Esnaf artık torba yasa ile gelecek Bağ-Kur affına kilitlenmiş durumda… Torba Yasa’yla gelecek Bağ-Kur borcu yapılandırma sayesinde yaklaşık 3 milyon Bağ-kur’lu borçlarını yapılandıracak. Peki bu Bağkur Affı yürürlülüğe girecek ?

bağkur affı

BAĞKUR AFFI SON DURUM

Milyonlarca kişinin dörtgözle beklediği Torba Yasa için geri sayım başladı. Torba’dan binlerce bağ-Kur mağduru için yeni düzenlemeler de çıktı. Bağ-Kur borçlarının affı bunlardan biri. 2014 yılında Bağ-Kur borçları böyle silinecek.

Üzerinde durulan düzenlemeye göre; Bağ-Kur’a prim borcu olanlar, gecikme zamlarının yüzde 50′si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. 24 aydan çok borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek.

ALİ TEZEL BAĞKUR AFFINI ANLATTI (VİDEO)

BAĞKUR AFFI 2014

SGK, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını açıkladı. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis’e sunulması beklenen torba yasada yer alan ‘prim affı’ karmaşasına noktayı koydu. Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK

Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.

BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016′da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.

YAPILANDIRMA İÇİN SÜRE VERİLECEK Mİ?

Prim borcu olanlara 3 aylık süre verilecek. İster taksitle isterse peşin ödeme şansları olacak. Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek. Sigortaları da durdurulacak. Bu düzenleme ile esnaf icradan kurtulacak.

6111 YAPILANDIRMALARINI ETKİLER Mİ?

6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın. Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. Nitekim yapılandırma kapsamında son taksitler geldi. Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok.

BAĞ-KUR’LU MAĞDUR OLMAYACAK

Milyonlarca Bağ-Kur’lu vatandaş borcu sebebiyle sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Üstelik almadığı bir hizmetin primini de daha sonra faiziyle ödemek zorunda kalıyor. Bağ-Kur borçlarına yapılacak yapılandırmada da ilk taksit ödenince hastane hizmeti alınabilecek.

SGK Haber

 1. MUSA VARDI diyor ki:

  BEN HESAP YAPAMIYACAK KADAR GEÇIKME VE GEÇMİŞ GÜNLERİMİ AİT OLAN GÜN SAYILARIMI SILDILER. MALIYEY MÜRACAT ETMEME RAĞMEN KABUL ETMEDILER. OYSA BEN VERGI MÜKELEFİYDİM.

 2. ibrahim diyor ki:

  benim 24 ay borcumun olmaması benim suçummu?… kaç ay olursa olsun bagkur hizmetinin silinmesi ve borcun silinmesi esas olması lazım.. düzenli ödeme yapanların suçu ne.. bana 15 yıl öncesine adi 6 ay borç çıkardılar.. bütün ödeme dengemi alt üst etti .. benim 6 ayımı silsinler

 3. Mehmet diyor ki:

  Bağkur yasası bizi yerimizden yurdumuzdan etti haberdar olan varmı?

 4. Mehmet diyor ki:

  Bir seçim geçti ikinciye kalırsa oylar 00000000000000 olur haberiniz ola simit alır yersiniz

 5. Mehmet diyor ki:

  Bir seçim geçti ikinciye kalırsa oylar 00000000000000 olur haberiniz ola

 6. kazım diyor ki:

  arkadaşlar buyasa nezaman kesinleşecek bunu lütfen bildirin yoksa ben borcumu buluk buluşturacak ödeyecegim yaşım doldu pirim doldu borcum nedebiyle emekli olamıyorum bilgilerinizi arz ederim

 7. savaş aktepe diyor ki:

  Bu yasa ne şekilde yürürlüğe girecek içeriği nedir ne zaman kanunlaşacak insanlarda soru işareti oluyor

 8. sami diyor ki:

  şu af çıksada herkaz bi rahat nefes alsa ya arkadaşlar bu ne yaa aldımız ona göre bi para ada karnımızı doyuruyo valla ne yasaymış yaa

 9. Merve diyor ki:

  Artik ciksin yapilandirma baslasin artik nolur ya es durumu tayini brkliyrum 6aydir ayriyiz ciksin artik herkea magduriyetinden kurtulsunn bu ay cikarmi ya nolur biri cevap yazsin

 10. kadir diyor ki:

  Bagkur affi ne zaman cikacak ne zaman basvurabiliriz

 11. kadir diyor ki:

  Bagkur affi ne zaman cikacak

 12. alim soy diyor ki:

  ben 1961 dogumluyum .1984 de vergi mükellefi oldum 1985 de esnaf odalarına kayıt oldum 1986 da ara verdim 1991 de tekrar vergi mükellefine girdim . af yasasından yararlanıp 2000 de bagkur a giriş yaptım . geri dönüş ödeme ile emekli olabilirmiyim.

 13. esnaf diyor ki:

  bagkur pirimi zaten fazla 368 tl ilaveten barcuda taksitlendiriyonuz bu vatandaş nasıl öder diye düşünmüyolar yetkililer esnaf ta istege baglı bagkurlu olsa parası olan zaten yatırır pirim borcu var diye saglıktan yarallanamıyoruz ben pirim yatırdıkça sigortalı olmak isterim yatmadıgında borç istemiyom örnegin 5 ay pirim yatırmışsam 5 ya lık sigortalı olayım kaç yılı doldugunda gerekiyosa doldugunda emekli et örnegin 20 yılı doldur emekli ol diye bilirsiniz

 14. ahmet ünal diyor ki:

  2006 da yapılandımaya girdim 60 ay taksit yaptılar 59 taksit yatırdım son taksidi bankadan almadılar. bağkura ödüyeceksin dediler bağkura gittin her ayın 1 de ödemen gerekiyormuş. yaplandırmam bozulmuş. yani yararlanamadım. sadece bağkur borcumun faizi kaldı taksitlerimin bazen 2.3 gün erken 2.3 gün gec yatırıyordum. şu an mağdurum. ne yapmam lazım. en son baktığımda 20.000 tl yakın borcum olmuş.bu aftan nasıl yararlana bilirim.

 15. hüseyin zambak diyor ki:

  YASA MECLİSTE İKEN BİR TEKLİF VERİLSE BAĞKUR’A 24 AY VE FAZLASI BORCU OLANLAR SİLİNİYORKEN BENİM 21 AY BORCUM VAR EMEKLİLİĞİM DOLU BU YÜZDEN DİLEKÇEMİ VEREMİYORUM.
  BU 24 AY KOŞULU 12 AYA İNDİRİLSE OLMAZMI?

 16. eyup başar diyor ki:

  birim borşknezamncıkarsgkafvarmıhabrdğörduk

 17. sadun diyor ki:

  Haberden anladığım kadarıyla şu an T.B.M.M sinde af konusu gündeme girdi ve Yüce Mecliste çalışmalar bu konuda başladı…. Sonuç olarak OCAK ayında Atdan yararlanacak olan tüm Vatandaşlarımız Vergi dairesine giderek işlemlerimizi yaptıracak henüz değil yani…kısacası net olarak af kararı OCAK ayında alınacak T.B.B.M sinde verilecek son kararın sonucunda Vatandaşımız işlemlerini yaptıracak değilmi……çok teşekkür ederiz bizleri aydınlattığınız için…Saygı ve Sevgilerimle…..

 18. halil diyor ki:

  benim 13 aylık bağkur borcum bulunuyor af çıkarsa bu 13 aylık bağkur borcumu kapsayacakmı yanıtlarsanız sevinirim iyi günler

 19. sefa şahin diyor ki:

  ben bagkur borcumu daha önce yapılandırmıştım, fakat ödeyemedim şimdi bagkur borcum var, bende bu yasadan tekrar yararlanabilecekmiyim.

 20. şenay diyor ki:

  02.02.1992 bağkur girişim var hiç pirim ödemedim bağkur kaydım bulunuyor geri dönük ödeme yaparsam ne zaman emekli olabilirim

 21. muharrem diyor ki:

  10 yılık bağkur prim borcum var kaza geçirdim tedavimi yaptıramadım silin kardeşim bağkur prim borçlarımızı aff istiyoruz afffff

 22. turgut diyor ki:

  torba yasayı bekliyoruz birde benim 17 yaşında başlamış oldıgun bagkur başlangıcım kabul olmadı bir yıl geç emekli oluyorum bunu bir çözümü yokmu şu an 48 yaşındayı 30 yıl prim ödedim bagkur affını bekliyorum sizde cevap olarak kabul olmayan başlangıcım için ne yapmalıyım

 23. yapılandırma affı diyor ki:

  Merhaba!
  Geçen yıl 2013 Mart ayında babamın prim günleri doldu evraklar içeri verildi.Fakat babamın daha öce bağkura borcu varmış bunu yapılandırma yapıp 12 aya bölmüşler, babam bir taksiti atlattığı için yapılandırma bozulmuş ve bütün seneyi ödediği halde silmişler ve bu güne kadar faiz işlemiş.toplam borç 11.500 tl görünüyor.bunla ilgili bir belgede yollanmadı.En azından yollanmılş olsaydı bunca zaman bu faiz işlemezdi biz bunu hallederdik zamanında. nasıl bir sistemle çalışılıyor artık bilemiyorum.
  Benim merak ettiğim bir senedir çıkacak diye af yasasını beliyoruz.yok seçimdi derken Haziran oldu gene ses seda yok. artık bunla ilgili net tarihler istiyoruz.
  teşekkürler

 24. madur kayserili diyor ki:

  kardeşim bu bağkur affında neden 24 ay ve üstü prim borcu olanlarınki siliniyorda benim 16 ay prim borcum var ödeme şansımda yok işyerim ekonomik krizden çıkamamış ceremesini neden böyle çekelim bana anlatırmısınız saygıdeğer arkadaşlar lütfen tşk.ler

 25. semra diyor ki:

  Kuruş gelirim yok ve sağlık için dr a gidemiyorum, iflas ettim ve borçlu insanların çalışmasına da fırsat vermiyorlar, çook zor durumdayım. n’ olur çıksın artık bu yasa…..

 26. havva diyor ki:

  9 aydir bekliyorum bu affi maasim 9 aydir allamiyorum bu yuzden lutfen bu aff cikicaksa biran evel ciksin 28 yildir calisiyorum emekli oldum ama ne maas alabiliyorum nede sgk faydalanabiliyorum luttffffeeennnnn

 27. kamil diyor ki:

  Yönetici duzgun cevaplar ver isterseniz.bu affi bekleyen hastanelere bircu icin gidemeyen bir sürü aile var. Evkatlar evde babasinin emekliligini bekliyo. Onun icin su yasayi iyice arastirin ve duzgun biseyler yazin su aciklama cevap kısmına lütfen

 28. mehmet görgülü diyor ki:

  bagkur affını bekliyoruz çıkmamasının bilmedigimiz nedenlerimi var.

 29. kadir diyor ki:

  hanı aff ha hani hep laf siz kavgaya devam edin boşveri vatandaşı

Konu İle İlgili Yorum Yaz