Bağkur Affı 2014

Sponsorlu Bağlantılar

Bağkur Affı 2014
Esnaf artık torba yasa ile gelecek Bağ-Kur affına kilitlenmiş durumda… Torba Yasa’yla gelecek Bağ-Kur borcu yapılandırma sayesinde yaklaşık 3 milyon Bağ-kur’lu borçlarını yapılandıracak. Peki bu Bağkur Affı yürürlülüğe girecek ?

bağkur affı

BAĞKUR AFFI SON DURUM

Milyonlarca kişinin dörtgözle beklediği Torba Yasa için geri sayım başladı. Torba’dan binlerce bağ-Kur mağduru için yeni düzenlemeler de çıktı. Bağ-Kur borçlarının affı bunlardan biri. 2014 yılında Bağ-Kur borçları böyle silinecek.

Üzerinde durulan düzenlemeye göre; Bağ-Kur’a prim borcu olanlar, gecikme zamlarının yüzde 50’si silinerek 36 aya kadar taksitle borcu ödeme imkanına sahip olacak. 24 aydan çok borcu olanların isterlerse hem borçları hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek.

ALİ TEZEL BAĞKUR AFFINI ANLATTI (VİDEO)

BAĞKUR AFFI 2014

SGK, Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası affının detaylarını açıkladı. Milyonlarca kişinin gözü kulağı sosyal güvenlik ile ilgili radikal adımlar içeren torba yasaya çevrildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Ocak ayında Meclis’e sunulması beklenen torba yasada yer alan ‘prim affı’ karmaşasına noktayı koydu. Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanlara yapılandırma için 3 ay süre verilecek, bundan yararlanmayanın hem borcu hem hizmeti silinecek. Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası borçlarına af çalışması heyecan yaratırken, tasarının kapsamı merak konusu oldu. SGK uzmanları, merak edilen soruları yanıtladı:

BAĞ-KUR AFFI KİMLERİ KAPSAYACAK

Kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanları kapsayacak. Diğer bir ifadeyle 2 yıldan az olanlar bu kapsama girmeyecek. Bağ-Kur’a 2 yıldan fazla sürede borcu olanların borcu hem de hizmeti silinecek. Örneğin, 5 yıllık borcu var. Bu borçla birlikte 5 yıllık hizmet süresinden de vazgeçilmiş olacak.

BAĞ-KUR HESABI AÇILABİLECEK Mİ

İleriki yıllarda bu hizmet hesabını canlandırma imkanı olacak. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Örneğin; 2016’da hizmet ihyası yaparak o günkü koşullara göre primleri yatırabilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek. Bu düzenleme ile borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan binlerce esnaf da nefes alacak. İşveren prim borcu ile ilgili de çalışma var.

YAPILANDIRMA İÇİN SÜRE VERİLECEK Mİ?

Prim borcu olanlara 3 aylık süre verilecek. İster taksitle isterse peşin ödeme şansları olacak. Eğer başvuru yapılmazsa otomatik olarak 24 aydan sonrakiler silinecek. Sigortaları da durdurulacak. Bu düzenleme ile esnaf icradan kurtulacak.

6111 YAPILANDIRMALARINI ETKİLER Mİ?

6111 sayılı düzenleme ile alacaklarını yapılandıranlar ödemelerini aksatmasın. Yapılandırmayı bozanlarla ilgili düzenleme yok. Nitekim yapılandırma kapsamında son taksitler geldi. Çalışmanın yapılandırma ile ilgisi yok.

BAĞ-KUR’LU MAĞDUR OLMAYACAK

Milyonlarca Bağ-Kur’lu vatandaş borcu sebebiyle sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Üstelik almadığı bir hizmetin primini de daha sonra faiziyle ödemek zorunda kalıyor. Bağ-Kur borçlarına yapılacak yapılandırmada da ilk taksit ödenince hastane hizmeti alınabilecek.

SGK Haber

 1. mustafa diyor ki:

  85yilindan berri bagkurluyum ama 7yil odedim 4sene once dondurdum simdi bu aftan yararlanmak icin bagkurumu actirdim bu zamana kadar cikan borc ve faizler 38 milyar cikti bunu kac aya bolerek odeye bilirim Peki bankalar emekli olmak icin para veriyormu…

 2. Turan diyor ki:

  Torba yasa kanunu yürürlüğe girdi.ulusal basın yayın organları günlerce ve aylarca bu kanunla ilgili yazdılar ama bu torba yasa çuval yasa oldu.yukarıda bağkurlu için 24 aydan fazla prim ve borcu olanların hem borcu silinecek hemde hizmeti silinecek denildi yazıldı.ne yazık ki binlerce insanların umudu başka bahara kaldı.2.torba 3.torba bunlar palavra olan vatandaşa oluyor.insanların duygularıyla siyaset yapanı Allah beter etsin.saygılar.

 3. sakine diyor ki:

  bağkurluyumdum sonra ssk geçdim toplam primlerim 7 bin yaşım elli beş fakat emekli olamıyorum bağkura34 milyar borcum var emekli olacağım günlerden sonrasını sildirme şansım varmı bu nasıl yasa bu nasıl af ben okadar parayı bulamam taksitde 18 ay yapıyorlar asgari ücretle çalışan biriyim nasıl öderim ya emekliği gelmiş olanlara bir çare yokmu fikri olan beyan etsin bağkurda çalışan elemanlardan sağlıklı bir sonuç alamıyorum cvp bekliyorum

 4. fatma diyor ki:

  Bu yasa ile ilgili gunumuzde birseyler var mi babamin icin soruyorum yasi fazlasi ile geldi ancak borctan dolayi olmuyo :(

 5. kerem diyor ki:

  27 yıl hizmetı olan biri kaç yaşında emekli olur

 6. osman polat diyor ki:

  29,12,1992 esnaflık girişim var,2000 yılında bağkura kayıt oldum,Bağkuru hala yatırıyorum,1992 ve 2000 yılları arası bağkur yapılandırması oldumu, aslında mükkellef olduğun zaman otomatik olarak bağkurlu sayılırdın,niçin hakedilmişi iptal ediyorlar,eğerki esnaf o zaman yatırmamışsa bağkur doğru dürüst hizmet vermiyordu,lütfen ilgililer bunu tekrar gözden geçirsin

 7. himmet diyor ki:

  2006 yılında isteğe bağlı olarak ödemeye başladığım bağkuru 2010 2012 yılında ödeyemedim 2 yıl silindi şimdi yeni yasada bu 2 yıl ödeniyormu? yada bunun bir çözümü varmı ? yaş tutuyor 24 ay eksik bu böyle kapanıyorsa ne mutlu..

 8. himmet diyor ki:

  bağkuru 2006 da isteğe bağlıya döndürdüm fakat 2010 2012 yıllarında ödeyemediğim için 2 yıl görükmüyor yeni yasada yada bu aradaki boşluk ödeniyor mu? yaş tutuyor 24 ay eksik bunuda böyle kapatabilirsek ne mutlu.

Konu İle İlgili Yorum Yaz