Bağkur Emeklilik Kredisi

halk bank bağkurSGK’nın Halk Bankası ile yapacağı anlaşma ile Bağ-Kur’ lulara taksitle emeklilik imkanı geleceğini açıklanmıştı. Sistemin detayları yavaş yavaş belli olmaya başladı.

SGK’dan Bağ-Kur’lulara Kredili Emeklilik imkânı 6552 sayılı yasa ile sosyal güvenlik prim borçlarının yapılandırılmasının ardından emeklilik şartlarını tamamladığı halde prim borçlarını ödeyemediği için emekli olamayan Bağ-Kur sigortalılarının ısrarlı talebini dikkate alan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Halk Bankası ile 26 Kasım 2014 tarihinde kredi işbirliği protokolü imzaladı.

Bağkur Emeklilik kredisi alın, birikmiş prim borçlarınızı hemen ödeyin, emekliliğin keyfini çıkarın.
Emekliliğe hak kazanmış ancak prim borcu yüzünden emekli olamayan sigortalılar (4/b kapsamında) prim borçları tutarı kadar ihtiyaç kredisinden yararlanabilecektir.

Protokol ile 4(b) kapsamındaki kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere her hangi bir teminat göstermeden kredi kullandırmak suretiyle emekli olma ve sağlık hizmetlerinden yararlanma imkânı getirildi.

Protokol gereğince SGK’ya borcu olan sigortalılara masrafsız (hayat sigortası hariç) en avantajlı, düşük maliyetli 36 aya kadar vade seçenekleri ve aylık 0.97 faiz oranıyla kredi imkânı sağlandı. Dosya masrafı da yok.

halk bank bağkur emeklilik

Bu imkândan yararlanmak isteyen Bağ-Kur’lu sigortalıların prim yapılandırma başvurularını öncelikle sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüklerine yapacaklar, kurumdan alacakları “prim borcunu ödemesi halinde emekli olabilir” (EK.2) yazısı ile Halk Bankası şubelerine müracaat edecekler.

Kredi kullanarak prim borcunu ödeyen sigortalıların emekli maaşları en geç 3 ay içerisinde bağlanacak ve maaşlar kredi çekilen banka şubesine yatırılacak. Banka, yatan maaştan kredi alacaklarını tahsil edecektir. Sigortalının banka değiştirme talebi bankanın izni olmadan borç bitinceye kadar SGK tarafından işleme alınmayacak.

Banka, zaruri durumlarda 36 aydan fazla vade isteyen sigortalılar için, teklif edeceği ve müşterisinin kabul edeceği faiz oranı ve vade üzerinden kredi sağlayabilecektir.

Yine sigortalının ölümü halinde hak sahiplerinin ölüm aylığı müracaatları ile sigortalının maluliyet aylığı müracaatlarında ödenmesi gereken prim borçları için kredi talepleri protokol kapsamında yok…

Kurum tarafından aylığın bağlanmasından sonra sigortalının ölmesi sonucu aylığın kesilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu krediden sorumlu olmayacaktır.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na göre yapılandırma kredisinden 279.422 kişinin faydalanacağı ve 3 milyar 613 milyon TL’lik kredinin kullanılacağı ve ortalama kişi başı borç miktarının 12 bin 931 TL olacağı hesaplanmaktadır.

ÖRNEK KREDİ TABLOSU

bağkur kredi tablosu

Sosyal Güvenlik Kurumu, daha önce de bankalarla protokoller imzalamıştı.

5763 ve 5797 sayılı Kanun kapsamında SGK ile Türkiye Halk Bankası arasında 21 Temmuz 2008 ve 19 Ağustos 2008 tarihlerinde işbirliği protokolü imzalanmış ve 4/b kapsamındaki 44 bin 184 sigortalıya 669 milyon 832 bin TL TL kredi kullandırılarak yaşlılık aylığı bağlanmış ve bunun 3 bini iptal edilmişti.

Yine 6111 sayılı Kanun kapsamında SGK ile Ziraat Bankası arasında 25 Mart 2011 tarihinde protokol imzalanmış ve 4/b statüsünden borcu bulunan, emekli olabilir belgesi verilen 89 bin 096 kişiye 1 milyar 478 milyon 597 bin TL kredi kullandırılmış ve bunlardan yaklaşık 4 bini iptal edilmişti.

4/b statüsünden borcu bulunup ta, 4/a statüsünden emekli olabilir belgesi verilen 3 bin 850 kişiye 46 milyar 615 bin TL, 4/b statüsünden borcu bulunan ve emekli olamayan 577 kişiye, 8 milyar 614 bin TL kredi kullandırılmıştı.

Böylece 2011 yılında toplam 93 bin 523 sigortalıya 1 milyar 534 milyon TL yapılandırma kredisi kullandırılmış, aynı protokol kapsamında, 63 işveren de 4 milyar 357 milyon TL yapılandırma kredisi kullanmıştı.

Emeklilik şartlarını tamamladığı halde borcundan dolayı emekli olamayan Bağ-Kurlu vatandaşlarımız bu fırsatı kaçırmasınlar.

Süleyman Demir – SGK Başkan Danışmanı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 29 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Bağkur Emeklilik Kredisi (3 Yorum)

  1. Bu olay neden 4a’lılara da çıkmıyor? Çok uzun zamandır bekliyoruz, yeter artık. Ben bimerden konuyla ilgili istek gönderdim. Siz de gönderirseniz belki bir kamuoyu oluşturabiliriz.

    Bimere gönderdiğim yazı (Siz de aynısını gönderebilirsiniz):
    Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Ziraat Bankası arasında imzalanan protokolle, yeniden yapılandırma kapsamındaki 4B’li (BAĞ-KUR) vatandaşlara, borçlarını ödeyip emekli olabilme imkanı sağlandı.
    Ben de gerekli borçlanmaları yapıp ödemem durumunda emekli olabiliyorum, ama 4A’lıyım. Borçları toptan ödeyecek param mevcut değil. Çoktandır bu yasanın 4A’lılar için de çıkmasını bekliyordum ama bir türlü çıkmadı. Ben de bir 4A’lı olarak bu yasadan yararlanmak istiyorum. 4A’lının farkı nedir de böyle bir olaydan mahrum bırakılmaktadır?

  2. Uygulamayı yaptılar tapmasına da,hükümetin dediği gibi şartdız değil.Krediyi kullanabilmen için,kredi notun yüksek olacak ve takipte başka kredi borcun olmayacak.Yani sicilin temiz olacak.Ülkede sicili temiz kaç kişi ve esnaf var.Bu uygulamadan çok kişi yararlanamayacak.Banka kredi taksitini garanti alacak,giğer borçlardan niçin engel çıkartıyor ki?Bireysel kredi istemiyorum ki,parayı doğrudan bağkurun hesabanı aktaracak.Banka bu uygulamayı gözden geçirsin ve biraz daha esnek olsun.Kredi taksidinden kalan para ile başka bir borcumuzu ödeme imkanımızı da yok oldu.Halk bank sicil temizliği uygulamasını iptal etsin

  3. ssk bağkur bileşmesi bir ay oldu hala birleşmedi başka şehirlerde yızlı çalışma var antalyada iş çok yavaş çalışma var hala emekli olurum yazısını alamadım yetkili kişilerin antalya sgk il müdürü bu işe el atsın bundan sonraki mektubum cumhur başkanına yazacam