Bağkur Prim İndirimi Ne Zaman

bagkur-bagkur-prim-indirimi

Bağ-Kur’lu olanların uzun bir süredir bekledikleri bağkur prim indirimi 1 Ekim’den itibaren başladı. 5 puanlık indirimden yararlanmak isteyen esnafların SGK borcu ile geçmişe dayalı hiçbir borcunun bulunmaması gerekiyor.

  • Brüt asgari ücret üzerinden prim ödeyen bir 4/b’li, aylık 568,22 TL prim ödüyor. İndirim sonrası bu rakam 82 TL düşecek ve 485,87 TL olacak. Tavandan prim ödeyen bir 4/b’linin indirim tutarı ise 535 TL’ye kadar çıkabilecek.

SGK BORCU OLMAMASI ŞART

Bağ-Kur primlerine getirilecek olan 5 puanlık indirimden yararlanacak olan esnafın Sosyal Güvenlik (SGK) prim borcunun olmaması gerekiyor. Borcu bulunan esnaf borçlarını, geçtiğimiz ay çıkan Genel Vergi Affı kapsamında 31 Ekim’e kadar yapılandırmalarıyla hiç borçlarının kalmaması koşuluyla indirimden yararlanabiliyorlar. Hiç borcu olmayan esnaf ise, Bağ-kur prim indiriminden yararlanmak için herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmadan doğrudan 5 puanlık bir azalma ile primlerini ödemeye devam edecekler.

EKİM AYINDAN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK

Milyonlarca esnafı, şirket sahiplerini, muhtarları ve tarım alanında çalışanları ilgilendiren 5 puanlık prim indirimi Ekim ayından itibaren geçerli olacak. 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olacak Bağ-Kur primleri ekim ayından geçerli olmak üzere yüzde 34.5’ten yüzde 29.5’e inecek.

Bağ-Kur’luların kendi belirledikleri kazanç rakamı üzerinden ödenen primler 2016 yılında ortalama bin 647 lira ile 10 bin 705 lira arasında gerçekleşiyor. Uzmanlar tarafından 5 puanlık indirimi sonrasında en düşük kazanç üzerinden hesaplanan primin aylık avantajı 82.35 lira olurken, yıllık avantaj tutarı iss 988 liraya ulaşabiliyor. En yüksek kazanç üzerinden hesaplanan Bağ-Kur prim indiriminin aylık 535 lira olan rakamın yıllık olarak hesaplandığında 6.420 liraya ulaşacağı belirtiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 03 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)