Bahar Paketi

bahar paketi

Hükümet, seçim vaatleri ile ilan ettiği reformların bir kısmını gerçekleştirmek amacıyla birçok alanda yenilik getiren torba bir tasarı hazırladı. Tasarıyı, Meclis’e sevk etmeye hazırlanan hükümet, bu düzenlemelerle birlikte reformların yüzde 55’ini, vaatlerin de yüzde 98’ini gerçekleştirmiş olacak. Hükümet, bu ay sonuna kadar 3 ay içinde gerçekleştirmeyi planladığı vaatlerin ve reformların tamamını hayata geçirmeyi planlıyor bahar paketi çalışmaları devam ediyor.

BAHAR PAKETİ NELERİ KAPSIYOR

“Bahar paketi”nde yer alan bazı düzenlemeler şöyle:

  • Yardıma muhtaç olup, devletten sosyal destek alanların iş bulmaları kolaylaştırılacak. Bu durumdaki kişiler, herhangi bir işyeri tarafından istihdam edilmeleri halinde sigorta priminin işveren payını devlet ödeyecek. Devletin, belli bir süre primleri ödemesi bekleniyor. Bu düzenleme ile hem istihdam artışı hedefleniyor hem de iş dünyasına bir kolaylık getiriliyor.
  • Hükümetin seçim öncesindeki en büyük vaatlerinden biri olan gençlere ‘ücretsiz hastane hizmeti’ sözüne de böylece bir adım daha yaklaşılmış oldu. TBMM’de görüşülen torba yasada gençlerin sadece okurken değil okulu bitirdikten sonraki 2 yıl sonrasında da borçları devlet tarafından ödenecek. Düzenleme gelmeden önce de 18-25 yaş arasındaki gençlerin GSS borçları devlet tarafından karşılanıyordu.
  • Yeni düzenleme ile mezun olan gençlerinde mezun olduktan 2 yıl sonrasına kadar olan tüm borçları devlet tarafından ödenecek. Gençler lise ve üniversite eğitimlerini tamamladıktan sonra 2 yıl süreyle devlet hastanelerinde ücretsiz muayene ve tedavi olabilecek. Liseden mezun olan gençlerin 20 yaşını aşmamış, üniversiteden mezun olan gençlerin de 25 yaşını aşmamış olması gerekiyor.
  • Mezun gençlerin mezun olduktan sonraki 2 yıl içinde sigortalı bir işte çalışmamaları gerekiyor. Ayrıca bu uygulama 25 yaşını aşmamış ve şu nda GSS borcu bulunan gençleri de kapsıyor. Diğer yandan bu yaş aralığındaki gençlerden pasaport harcı alınmayacak. Yeni işe giren gencin ilk bir yıllık maaşını devlet ödeyecek. Kendine ait ilk kez iş yeri kuran gençlerde ilk üç yıl süresince 3 yıl vergiden muafiyeti aranmayacak.

BORÇLAR SİLİNECEK
İş hayatına katılamayan gençlerin genel sağlık sigortası prim borçları silinecek. AK Parti, 25 yaş altındaki gençler için bu istisnayı getirecek.

HANE GELİRİ DİKKATE ALINMAYACAK
65 yaş üzerinde olup da ihtiyaç sahibi olanlara yaşlılık aylığı bağlayan hükümet, burada gündeme gelen kesintilere son verecek. Maaşın bağlanması için kıstas, hanedeki kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin 3’te 1’inden az olmasıydı. Yeni düzenleme ile bunda değişikliğe gidilecek. Hanehalkının geliri dikkate alınmayacak. Böylece hane içindeki bir kişinin işe başlaması veya bir şekilde hanehalkı gelirinin artması gibi sebeplerle yaşlılık aylığında kesinti yapılamayacak. STAJYERE MAAŞ: Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitede okuyan öğrenciler staja özendirilecek. Stajyer öğrencilere asgari ücretin 3’te 1’i oranında yani yaklaşık 433 TL ücret verilecek. Bu ücretin bir kısmını devlet, bir bölümünü de işveren karşılayacak. Böylece kâğıt üzerinde staj yapma dönemi kapanacak.

ÇIRAKLIK ZORUNLU EĞİTİM KAPSAMINA GİRECEK
Zorunlu eğitimin dışında olan çıraklık eğitimi, bu kapsama dahil edilecek. 13-14 yaşındaki bir çocuk, bir taraftan çıraklık eğitimine başlarken diğer yandan liseye gidecek. Böylece, istihdamda önemli eksiklik olan usta-çırak ilişkisi yeniden kurulmaya çalışılacak.
KAÇAK BİNALARA ŞARTLI ELEKTRİK, SU
Kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi ve ilgili ev sahibinin muvafakat vermesi kaydıyla kaçak yapılara elektrik ve su bağlanacak. Bir taraftan kentsel dönüşüm hızlandırılırken, kaçak yapılarda oturanların mağduriyeti de giderilecek.

KAYYUM ATANABİLECEK
Terörizmin finansmanı suçuyla mücadelenin daha iyi yapılması amacıyla şirket yönetimine kayyum tayin edilebilecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 22 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)