Emekli Maaşı Hesaplama Hatası

Emekli Maaşı Hesaplama Hatası

Ocak 2016 itibariyle emekli olmak için gün sayanlar ne kadar emekli maaşı alacaklarını öğrenmek için sistemden hesaplama yapmaya başladılar.

Yaptıkları bu hesaplamalarda gördüler ki maaşları geçen yıla göre 150 ile 250 lira arasında daha düşük gözüküyor. Bunu gören emekli adayları ise SGK’yı soru yağmuruna tuttu. SGK’dan gelen açıklamaya göre bu durumun nedeni sistemin güncellenmemiş olması.

2016 emekli maaşı hesaplaması yapmak için SGK’nın internet sitesine giren emekliler şoke oldu. Emekli maaşı hesaplama sonuçlarına göre zam değil eksik maaş hesabı çıktı.

2016’DA EMEKLİ MAAŞLARI DÜŞECEK Mİ?

2015 yılında maaşlarını hesaplayan sigortalılar aynı hesabı 2016 yılında yaptıklarında pek iç açıcı bir manzarayla karşılaşmadılar. 2016 yılı hesabında önceki yıla göre 150 – 250 TL arasında daha düşük emekli maaşı bağlanacağını öğrenen sigortalılar tarafından soru ve şikâyet yağmuruna tutulmuş durumdayız.

DÜŞÜŞÜN NEDENİ SİSTEMDEKİ SORUNUNDAN

Bu konuda biz de birkaç örnek hesaplama yaptığımızda; yandaki tabloda belirtilen sigortalının 2015’te sistemde hesaplanan ortalama aylık miktarı 2.501,56 TL tutarındayken 2016 yılı itibariyle hesaplanan aylık bilgisi ise tabloda görüldüğü üzere 174,131 TL eksik olarak hesaplanmaktadır.

Emekli Maaşı Hesaplama Hatası

Sosyal Güvenlik Kurumu, Emeklilik Yazılımları Daire Başkanlığı’nın açıklaması ise oluşan bu durumun 2016 yılı ile ilgili sistem yazılımı ve parametrelerin henüz güncellenmemiş olmasından kaynaklandığı, emekli maaşlarında 2016 yılı için herhangi bir düşüşün olmadığı yönündedir.

Mevcut sistemin yazılım güncellemeleri ise bir aylık süre sonunda tamamlanacak olup, maaş hesaplamaları ay sonu itibariyle normal değerde seyredeceği alınan bilgiler arasındadır. Yani panik yok… Güncellemeyi bekleyin, yeni parametrelerle emekli maaşları düşmeyecek…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 07 Ocak 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Emekli Maaşı Hesaplama Hatası (7 Yorum)

 1. 30.01.2017 verilen enflasyon zammına göre halen eksik hesaplama yapmaktadır bunu düzeltmek çokmu zor?

 2. merhaba ben hizmet yılımı ve günümü doldurdum, şu anda çalışmıyorum emeklilik için yaş bekliyorum, bu arada bir işe girersem ileride emeklilik maaşımın düşmemesi veya yükselmesi için bürüt veya net ne kadar maaş almalıyım cevaplarsanız sevinirim saygılar.

  • Almanlarin emekli maasiyla Antalyada 3 ay tatil yaptigini nerden cikariyorsunuz. Alman en fazla iki hafta tatil yapar. oyle uc bes ay tatil yapanlar Turkiyede evi vardir mutlaka.Iki ihtiyarin tatilide pek fazla dise dokunur halde degildir.

   • bize bağlanacak maaş ile Almanyada 1 hafta kalamayız ama onlar 2 hafta da olsa Türkiyede yer içer gezer dolaşır

 3. mrb benim soru daha önceden e.devlet girdiğimizde toplam yatan pirim günü yazmaktadır şunda öyle 6771 ama daha önceleri baktığımızda toplam yatan para miktarı da genel toplam olarak yazılmaktayken 2016 e.devlete bu miktarı görememekteyiz bu konuda düzeltmeler yapılırsa memnun oluruz

  teşekkürler

 4. 2016 yılı güncellenmediyse sgk bi NOT düşsün veya durdursun güncellene ne kadar bizleri hayal kırıklığına uğratmasın şok oldum