En Düşük SSK Emekli Maaşı

Sponsorlu Bağlantılar

Yeni yıldan itibaren en düşük SSK emeklisi maaşı 922, memur emeklisi aylığı 1086 liraya yükselecek.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, işçi emeklilerinin aylıklarına yapılacak zammın, TÜİK’in açıkladığı TÜFE rakamlarıyla belli olduğunu belirterek, ”Ekim 2008’den önce emekli olanlar için en düşük işçi emekli aylığı sadece 36,66 lira artarak 922,55 liraya çıktı” dedi.

 

en düşük

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun 55 inci maddesinde gelir ve aylıkların bir önceki yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme ait TÜFE oranında artırılarak ödeneceği öngörülmüştür.

2015 TEMMUZ AYINDA ÖDENECEK EN DÜŞÜK VE EN YÜKSEK AYLIKLAR

DÖNEM SSK SSK TARIM BAĞ-KUR BAĞ-KUR TARIM
EN DÜŞÜK 1.010 911 819 611
EN YÜKSEK 3.576 1.515 3.015 1.295

Ergün, şöyle devam etti: ”Buna göre, 5510 sayılı Yasa’nın yürürlük tarihi olan Ekim 2008’den önce emekli olanlar için en düşük işçi emekli aylığı sadece 36,66 lira artarak 885,89 liradan 922,55 liraya çıktı. 2008’den sonra emekli olan işçi emeklilerinin 685,24 lira olan taban aylıkları da 28,37 lira artarak ek ödeme dahil olarak 713,61 liraya yükseldi. Aynı dönemde emekli olanların tavan aylıkları ise 2 bin 788,90 liradan 2 bin 904,36 liraya yükseldi.

Diğer taraftan, 687,85 lira olan en düşük Bağkur esnaf emeklisi aylığı 29,43 lira artarak 717,28 lira oldu. Ayrıca, 509,29 lira olan en düşük Bağkur tarım emeklisi aylığı da 21,07 lira artarak 530,36 liraya çıktı.

En düşük memur emeklisi aylığı ise 2013 Ocak ayından geçerli olacak yüzde 3 artış ve yine yüzde 0,12enflasyon farkıyla beraber bin 53,63 liradan bin 86,52 liraya yükseldi. Memur emeklilerinin taban aylıklarındaki artış miktarı 32,89 lira olarak gerçekleşti.”

Emekliler arasında ayrım yapılmamalıdır

Emeklilerin yaklaşık yüzde 85’inin açlık sınırının altında, yani en düşük aylık seviyesinden aylık aldığını ileri süren Ergün, ”Enflasyona endeksli zamlar, emeklilerin derdine derman olmaktan uzak. Ayrıca, tek çatı sistemine geçtiğimiz savunulurken, bir kısım emekliye enflasyon oranında zam yaparken, bir kısım emekliye enflasyonunun 1-2 puan üzerinde artış yapan bir toplu sözleşme anlayışını uygulamak hakkaniyet ölçülerine sığmamaktadır” dedi.

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün şöyle devam etti: ”Memur emeklilerimizin toplu sözleşme düzenine göre memurların aldığı zamlardan yararlanması elbette ki olumlu bir gelişmedir. Ancak yıl içerisinde Bağkur ve SSK emeklilerinin bu zammın gerisinde bırakılması da haksız bir uygulamadır. Aradaki fark mutlaka kapatılmalı, emekliler arasında ayrım yapılmamalıdır.

Diğer taraftan, birçok kez eleştirmemize rağmen bir başka haksızlık da süregelmektedir. Enflasyon sepetinde, emeklinin yaşam alanına girmeyen birçok kalem malzemeyle yapılan hesaplamalar bizim gerçeğimizi yansıtmamaktadır.”

SGK Haber

 1. Turgay bakic diyor ki:

  Utanmadam adaletin partisiyiz diyen hukumet yaziklar olsun emekli ye ol diyen soytarilarla dolu bu hukumete oy veren burusmus beyinsizlerede ders olmamis demekki 9910 gun ve gosterge 9475 yaziklar olsun kendilerine hemen zam sana gelince calis calis sonra geber millet yorum yapmis allahindan bulun diye bu kafayla gidersek daha cok bela okuruz sandiga gidince oy veririken dusunmeyen beyinsizler once beyninizi aktif hale getirin sonra da bela okuyun .

 2. paşa diyor ki:

  bu ülkede işciyi düşünen yok memuru düşünen çok 99,lu yıllarda işci maaşları memurdan çok yüksekti şimdi memur işciden uçurum fark ALLAH,a havale ediyorum….

 3. musa diyor ki:

  ben.2013.te.ssk.dan.382.TL.EMEKLİ.OLDUM.SİZCE.AKP.DİNDAR.MI.ALLAH.ONLARIN.BELASINI.VERSİN.AK.GÜN.GÖRMESİNLER

 4. kalender gürlek diyor ki:

  emeklilerin hepsine 100.-tl seyannen zam verilmeli, bir kısmına değil o zaman adalet aramak gerekir.saygılar.

 5. bahadır diyor ki:

  meraballar 15 gün önce babamı kaybettim mekkanı cennet olsun inşallah babamın en küçük çocuğu benim bekar enem de enkeli maaşı alıyur bakıcısı var babam bağkur emeklisiydi şimdi maaşın dan faydalanabilirmiyim bilgilendirseniz memnun olurum şimdi den teşekürller ?

 6. osman akar diyor ki:

  8000 günden emekli oldum maaşım 980tl 3700 den emekli arkadaşım 1200tl alıyor bana bunun nasıl sistem oldugunu biri bana açıklasın

  • Ahmet Akça diyor ki:

   Özellikle 1 ekim 2008 den sonra yapılan düzenleme ile emekli maaşının belirlenmesinde ana kalem, prim gün sayısından ziyade çalışırken adınıza SGK ya ödenen prim tutarı olmaktadır. Hatta adınıza ödenen primler asgari ücret veya o mertebede ise prim gününüz arttıkça alacağınız emekli maaşı düşmektedir.

  • ali diyor ki:

   sizin için sgk ya işvereniniz 20.000 öderken diğer kişinin işvereni 40.000 ödemiştir. haklı olarak daha fazla para alıyordur.

 7. mustafa diyor ki:

  bu maaşıveren le 3 çocuk isteyenler buparayla kirada oturarak elektiri su verelek gelsin kendileri, bir geçinsin ler biraz vijdan olması gerekir bir evkirası 650 700 tl neyeyip ne içeceğiz camilere dilenmeyemi çıkalım hırsızlık mı yapmaya çıkalım

  • asım diyor ki:

   O maaşı sana veren 3 çocuk isteyen değil o maaşı sana cahilliğin bilgisizliğin veriyor 3 lira maaş alırken 1 liralık pirim ödeyen patronunu takip etmezsen yada umursamazsan simdi takıntılarınla birilerine çamur atarsın birilerinin günahını alırsın Ha bide o 3 cocugu yapzsan yarın sgk pirimlerini odayemeyecek yada dışardan ithal isçi gelecek secim senin Allah kimseyi cahil ve saplantılı yapmasın: )
   Bu hatayı bende dahil cogumuz yaptık yapıyoruzda o günkü aldımız maasa bakıyoruz ilerisini düşünmüyoruz. sonrada yukardaki örnekteki gibi zırlıyoruz )

 8. 1GARİP diyor ki:

  milletvekili maaşına zam istenildiği zaman bütün vekiller iki elini kaldırıyor emekli işçiye gelince herkes uyuyor sizlere soruyorum 7000bin lira alan emekli vekillere bu aldıkları maaş helal mı?hepsine haram olsun bu hükümet emekliyi çiftçiyi bitirdi millete kömür dağıtarak para vererek milleti çalışmaz yaptılar.yazık oldu hep tembel hazırcı bir topum yetişti.çözümmü çözüm her aileye en az iki kişilik 1500 tl lik iş vereceksin kömür erzak vermeyecek iş verecek emekli edecek sosyal güvence vereceksin.ama nerde o millet nerde o devlet biz bu gidişle evlatlara bol sıfırlı borçtan başka bişey bırakmaz onlarıda bu ekonomik krizde okutamayız.allah TÜRKİYE MİN sonunu hayırlıeylesin vatanını bayrağını milletini devletini seven helal süt emmiş adam gibi adam denecek arkasından dualar edilecek kişiler başımıza nasip etsin inşallah.dürüst olan her vatandaşımı seviyor saygılar sunuyorum evinizden bereket eksik olmaz inşallah.

  • 1dost diyor ki:

   Ağzına yüreğine ve düşüncene sağlık kardeş

   • sami kaya diyor ki:

    Allah yazarken küçük harf Türkiye yazarken büyük harf ,, e sonrada maaş az devlet vermiyor , yetmiyor dersin …. Allah ı tanıyın önce

    • alkanaga diyor ki:

     Allahın büyüklüğü malum.Sen ister küçük ister büyük yaz. Mühim olan hak’ tan, doğrudan ayrılmaman.

  • paşa diyor ki:

   aynen katılıyor bu yazmış olduğun doğru düşünceden dolayı kutluyorum…

 9. letıfe diyor ki:

  yazıklar olsun bızler emeklı maısıyla 2 unuveste okuttuk yarı ac yarı tok mıllet vekılerıne yetmıyomuş cok uzuldum bızden kesıp o garıbanlara versınler bu dunyanın ustu varsa altıda var unutmasınlar ha bırde cocuklarımız iş bulsa oda gam deyıl torpılın varsa işte hazır

 10. Eren diyor ki:

  VERİN VERİN AKP OY VERİN DAHA SİZLER İNİM İNİM İNLEYECEKSİNİZ, BANGIR BANGIR BAĞIRACAKSINIZ, AKLI BAŞINDA İNSANLAR OLSANIZ OY ATACAĞINIZ YERİ BİLİRDİNİZ, SİZLERE MUSTAHAK BETER OLUN BENDE SİZİN GİBİ MAĞDUR OLANLARDAN BİRİYİM BEDDUA ETSENİZ NEYE YARAR BOZDUR BOZDUR HARCAYIN, ÖNÜMÜZDE SEÇİMLER VAR İŞTE HESAP GÜNÜ YAKLAŞTI ETME BULMA DÜNYASI NE DEMİŞLER AH ALMA, ŞİMDİ SIRA SEÇMENDE

  • YAVUZ diyor ki:

   HERKES HÜRDÜR HERKES KİME OY VERİRSE KENDİ BİLECEĞİ İŞTİR
   AMA OY VERDİ DİYE BİRİSİNE BİŞEY SÖYLEME HAKKINIZ YOK ……….
   NETİCEDE SEN KİME OY VERECEKSİN Kİ ŞU AN DURUMDAN DAHA İYİ OLCAK …
   VARSA KANITIN BENDE SEN KİME VERİRSEN BENDE O PARTİYE OY VEREYİM MADEM ÇOK BİLİYORSUN İŞTE ER MEYDANI
   BİZ AYDINLAT SEN AYDINLAN… TEŞ EDERİM …..

  • bayram diyor ki:

   verecegiz akpartiye oyumumuzu,,catlayin patlayin

 11. siracettin diyor ki:

  5300 günden emekli olmam gerekiyorken bağkurdan dolayı olamadım sgk ye geçtim toplam 7760 gün pirim ödedim.870tl maaş bağlandı.3600 günden emeli olan arkadaşım 1100 tl maaş alıyor. bu nasıl adalet lütfen adil olun ki herkes eşit olsun…

 12. MAHİR ÇAYLAK diyor ki:

  hakim savcılara hsyk seçimleri öncesi verdikleri sözü tutup en düşük 1150 tl en yüksek 1500 tl zam farkı veren eyyy akp yöneticileri ve tüm siyasi vekiller sizlere bu 725 tl maaşı bir ay versek acaba ne yaparsınız 17000 tl maaş almak değil o hem tc ye 550 adet kambur çok 1 yıl vekillik yapıp en üst basamaktan emekli olmaya hak kazanan kamburlar sizlere hakkımızı helal etmiyoruz bilmenizde yarar var hem peygamber efendimizin bir hadisi var bu konuda KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR ey islama en yakın akp li vekiller bu hadisi UNUTTUNUZ mu ha doğru ya para insanlığı bozar özür dilerim ben UNUTMUŞUM

 13. muhammet diyor ki:

  her zaman oldugu gibi.bu işdimde hayal kırıklıgı 27 yıl sigorta 8 ay askerlik borçlanması birde çalışırsam 150 lira kesinti… yıllarca suriyede varlık içinde yaşa gel buraya irtice et 1200 lira maaş versinler yazıklar olsunnnnn..

 14. kadir diyor ki:

  Degerli devlet büyüklerim. Ben devletime 6550 gün prim verdim, 29 yıl isçilik yaptım. Ben 2013 .2. Ay emekli oldum. Devletimden sosyal adalet istiyorum. Çünkü ben 3 yıl fazla çalıştım. 1250 gün fazla prim verdim, bana 100/ 3 veren devletim. Bir memur veya milletvekiline bir asgari ücret kadar zam veremez. Sanırım bu davranış. Asla izah edilemez. Sayın calışma bakanımdan izahat bekliyorum.

 15. Ayfer aktan diyor ki:

  güzel ülkemizi yönetenler bu maaş sisteminden çok memnunlar . nedenmi kumuya devlete girmiş devletten maaş alanların keyfi yerinde. ama asgari ücretli ve bağ kurlu pirimlerini devlete kendi ödeyor 30 yılda dünya para yatırıyor emekli olunca 975 tl maaş bağlanıyor bozdur bozdur harca .

 16. ALİ ÖZTEMEL diyor ki:

  BANA 720 TL EMEKLİ MAAŞINI DAMI PARALEL YAPI AYARLADI BU MAAŞI AYARLAYANLAR.YAZIKLAR OLSUN BU MAAŞI BÖYLE AYARLAYANLAR İNŞALLAH BETER OLURLAR

 17. ALİ ÖZTEMEL diyor ki:

  EN DÜŞÜK SSK EMEKLİ MAAŞI 720 TLDİR BEN BU MAAŞI ALDIM.SEÇİM DE GÖRÜŞÜRÜZ.BU MAAŞI VEREN DEVLET E NASIL VATAN SAĞ OLSUN DENİR İZAH EDİN

 18. serdar diyor ki:

  Yorum yapsam ne değişecek. Yoksa ayliği mi yükselecek.yorum cözüm değil.tek cözüm topluca isan etmek taibe

 19. ibrahim ravan diyor ki:

  Miletin aklıyla yaşayıp kahir cekeceginize hakinizi arayıp tıraş edin herşeyi alah tan beklerseniz sabretmeyip sonuç beklerseniz başkalarının koyduğu noktalara razı gelmisinizdir şu acı bi gerçekii bazıları sizin hakinizi nasıl yiyeceğini düşünüyorsa siz korumak için bi altını düşündüğünüz için kaybeiniz…

 20. erdal diyor ki:

  milletvekili maaşına zam istenildiği zaman bütün vekiller iki elini kaldırıyor emekli işçiye gelince herkes uyuyor sizlere soruyorum 7000bin lira alan emekli vekillere bu aldıkları maaş helal mı?hepsine haram olsun bu hükümet emekliyi çiftçiyi bitirdi millete kömür dağıtarak para vererek milleti çalışmaz yaptılar

Konu İle İlgili Yorum Yaz