Erkek Memur Doğum İzni

babaya doğum izni

Doğum izni, çalışan kadının hamileliği sebebiyle belirli bir süreliğine verilen izindir. Bu izinin süresi doğumdan önce 8 hafta ve doğumdan sonra 8 hafta olarak belirlenmişti. Kadınların istihdama katılımını artırmak amacıyla hazırlanan tedbir paketinden babaya da doğum izni tanınmıştı.

Yeni baba olan işçiye 5 gün ücretli izin hakkı hayata geçti. Yeni düzenlemeye göre, engelli çocuğu bulunan işçiye çocuğunun tedavisi için yılda 10 gün ücretli izin hakkı da tanındı.

Doğum izni yalnızca kadınlar için bulunmamaktadır. Erkeklerde doğum izni, eşlerine göre çok daha azdır. Erkeklerde doğum izni doğum sonrası için 5 gün olmaktadır. Erkeklerde doğum izni devlet memurlarında doğum sonrası için 10 gün olmaktadır.

Erkekler Doğum İzninden Nasıl Yararlanır

  • Bir çocuk yetiştiriyorsanız, bir çocuğa karşı sorumluysanız, çocuğa bakmak için ya da anneye yardım için bu izni istiyor olmalısınız.
  • Çocuğun biyolojik babası dışında, evlat edinmiş iseniz ya da eşinizin daha önceki eşinden olan çocuk içinde bu izinden yararlanılabilinir.
  • Çocuğun normal şartlarda doğması gereken tarihten 16 hafta öncesinden başvuru yapmak gerekmektedir.
  • Evlatlık aldığınız haftasonunda başvuru yapmanız gerekmektedir.

SORU : Eşi doğum yapan SSK’lının izin hakkı var mı? Varsa kaç gün? Hakan Yükselen

CEVAP : Hakan bey, 23 Nisan 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, toplumda torba kanun olarak adlandırılan 6645 sayılı yasa ile eşi doğum yapan SSK sigortalısına 5 gün mazeret izni gerildi. 23 Mayıs 2015’ten itibaren eşi doğum yapan erkek sigortalı 5 gün izin kullanabilecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 11 Şubat 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)