Erken Emeklilik Yasası, Erken Emeklilik Yaşa Takılanlar | SGK, e-Devlet, SGK Sorgulama, Hizmet Dökümü, Prim Sorgulama

Erken Emeklilik Yasası


Erken emeklilik 2014, erken emeklilikte son durum nedir ?Erken emeklilik yaşa takılanlar, Erken emeklilik yasası, Erken emeklilik torba yasası 2014, Erken emeklilik SGK Emeklilik yolunda prim gününü doldurmuş lakin yaş nedeni ile emekli olamayanlar için yeni gelişmeler var…

Yıllardır yaptıkları eylemler ile seslerini duyurmaya çalışan emeklilikte yaşa takılanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan’ı Faruk çelik açıklamada bulundu. Bakan Çelik taşeron ve emeklilikte yaşa takılanları gündemlerine aldıklarını söyledi. Çelik yaptığı açıklamada taşeron ve emeklilikte yaşa takılanların meselelerine çare olacak yasa taslağının Başbakanlık’ta olduğunu söyledi.

erken emeklilik yasası

“Emeklilikte yaşa takılanlar”

Duymayanlar için açıklayalım. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler normalde yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacaklardı. Fakat DSP-ANAP-MHP hükümeti, hazırladığı sosyal güvenlik paketiyle prim gününün yanında yaş şartını da yeniden getirdi. ‘Yeniden’ diyoruz çünkü çok önceden beri uygulanan emeklilikte yaş koşulu, 1991’de Demirel Hükümeti tarafından kaldırılmış ve kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilir hale gelmişti.

30’lu ve 40’lı yaşlarda emeklilik hayali kuran çalışanlar için 8 Eylül 1999’da yapılan düzenleme şok etkisi yaptı. Örneğin 1974 doğumlu ve 1992’de çalışmaya başlayan bir bayan 2012 yılında emekli olabilecekken, yeni yasaya göre emeklilik tarihi 2023 yılına uzadı. Yani bu bayan işe girerken beklediği tarihten 11 yıl daha geç emekli olacak. İşte bu örneğimizdeki gibi yaklaşık beş milyon kişiye Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diyoruz.

Bakan Çelik kapı araladı;

EYT grubu uzun süredir sesini duyurmaya çalışıyordu. Bunu da büyük ölçüde başardılar ve geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüştüler. Grubun talebini dinleyen Sayın Çelik, SGK yönetimine konuyla ilgili çalışma yapılması talimatını verdi. Yapılan çalışmaya göre şu an daha düşük emekli aylığı bağlamak şartıyla isteyeni daha erken emekli etme formülü üzerinde duruluyor.

Bu formül halihazırda bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor.Normalde emeklilik yaşınız 65 fakat siz 62 yaşınızda emekli olmak istiyorsanız, maaşınız %20 daha düşük bağlanıyor. Ya da normal yaşınızdan daha erken emekli olmak istediğiniz her yıl için %5 daha düşük aylık alıyorsunuz. Örneğin normalde 1000 TL emekli aylığı alacakken, 800 TL’ye razı oluyorsunuz ve 3-4 yıl daha erken emekli olabiliyorsunuz. Ekonomi yönetimi de onaylarsa, “erken kısmi emeklilik” formülü EYT grubu için ülkemizde de hayata geçirilmiş olacak.

“Verilmiş söz yok” vurgusu

Sayın Faruk Çelik, EYT grubunun talebiyle ilgili çalışma yaptırmakla birlikte, emeklilik haberleri” erken emeklilik konusunda söz vermediğinin de altını çiziyor. Zira çok geniş bir kesimi ilgilendiren ve SGK’nın aktüeryal dengesini büyük ölçüde etkileyecek bir konudan bahsediyoruz. Bu anlamda erken kısmi emeklilik formülünün sadece sosyal politika açısından değil ekonomik dengeler açısından da hükümetin onayını alması gerekiyor.

Kaynak: SADETTİN ORHAN YAZDI – BUGÜN

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2014

Bu yazı en son 17 Mart 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Erken Emeklilik Yasası (107 Yorum)

 1. sayın bakanım 1972 doumluyum 3 ha az maaş alacakmışım bunu bir türlü anlamıyorum tüm şartlarımız dolduysa madem pirim ödemeyelim devlete sadece sağlık siortasından faydalanalım yani yarı emekli olalım günü geldiğinde madem emekli olalım kusura bakmayın yıllarca çalışıp fazla fazla üstelik az maaş alıcaz hem geç emekli olucaz hem millet olarak onun bunun elektrik su paralarını ödiycez kdv verip geri almıycaz hiç konrol etmediz hepinizin haberi vardır bundan asgari geçim indirimini hiçbirimiz alamıyoruz yok maaşın içinde yok işinize gelirse eski sitemi geri getirin zarfları yazalım ptt verip bizler devletten alalım birde bu yetmiyormuş gibi kıdem tazminatlarımızı yarıya indirip emekli olunca alacakmışız yahu alacağımız para 15 20 bini geçmez bu parayla ne alabiliriz zaten bizler bu devletin neferleriyiz asla ihanet etmedik ettirmeyiz suçumuz dürüst olmak anladık üstümüze basıp ezip geçmeyin artık inanın yazacak çok şey var ama yorulduk çünkü karşımızda hiç muhattap bulamadık bu böylroşlara gelin vatandaşa sorun esnafa sorune giderse ben hakkımı hiç birinize helal etmiyorum alın terimi çoçuklarımın hakkını kimsenin yemeye hakkı yok varoşlara gelip insanlara sorun esnafa sorun burjuvalara değil başkalarını çarkıyla yürümeyin kaybedecekseniz onurunuzla kaybedin.

 2. Bence bayanlar 3600 den yaş yıl beklemeden emekli edilmeli 4500 günüm var 10 yıl yaş 10 yıl sene bekleyeceğim bunlara bir tüzenleme olsun 47 yaşındayım çalışacak da gücüm yok

 3. Kısmi emeklilikte yaş sınırı konmamış.25 yıl çalışma şartı var.Yani 08.09.1999 tarihinden sonra işe girenlerin yetmişli yaşlarda emekli olması söz konusu.Bu adaletsiz ve de mantıksız uygulama düzeltilerek daha adil hale getirilmesi gerekir.Adaletli bir yönetimden bu beklenir.Saygılarımla

 4. sayın bakanım bızler sızlerı oralara getırdık ama ne zazıkkı verılen sozler unutuldu iş bulamıyorum emeklı olmam icin herşey tamam fazlası var bızı emeklı yapın madur durumdayız

 5. Sayın bakanım şuan 20 yaşımda hem öğrenci olup hemde bununla beraber özel bir sektörde 2 yıldır çalışmaktayım, bu sözümün üstüne ee iyi de emeklilik yasasıyla ne zorun var diyeceksiniz bana lakin sorun ben değilim sorun babam, annelerimiz babalarımız. 4 yıllık üniversiteler kazanıp gidebilicek durumdayken sadece ailemin maddiyatla ilgili sıkıntıları olduğu için şuan ön lisans yapıyorum ve son senem. Babam ayağından rahatsız ve her geçen gün için onun adına daha da çok endişeleniyorum, çalışıyor ben kendimi bildim bileli ve emeklilik için yaşını bekliyor, yıllık kesinti yüzdelerini biraz daha düşürerek artık bekleyen binlerce insana bi çare olmanızı ümit ediyorum. Artık anneler babalar çocuklarıyla da vakit geçirebilsin sizlerden rica ediyorum.

  Saygılarımla…

 6. sayın bakanım mıllet vekılerıne super emeklık anında yasa cıkıyor benım hakım yenıyor ılgılenen yok HANI VEKIL OLURKEN veya bakan olurken yemınler edılıyor mılletımın ve halkımın haklarını koruyacagıma bız erken emeklı olmak ıstemıyoruz hakımızı ısTıyoruz ben zaten hak etmıs bır vatandasım 2010 senesınden bellı beklıyorum ve 2019 senesıne kadar beklıyeceksın dıyorlar benım yasım 47 nereye gıtsem YASIMDAN DOLAYI İŞ YOK DIYORLAR ben nasıl cocuklarıma bakacam SAYIN BAKANIM ACIL ÇOZUMLERINIZI BEKLIYORUZ

 7. Sayın bakanım ben 1974 doğumluyum 1990 tarihinde işe başladım toplam 5800 gün primim var.Ben işe başladığımda şartlar 5500 gün ve 25 yıldı ben bunları doldurdum.Normalde çalışmam gerekiyor.Çünkü ilk işe giriş tarihinde bu tür şartlar yoktu.Benim gibi bu durumda bekleyen milyonlarca vadantaş var.Bizler ne zaman emekli olcaz.1999 yılında koalisyon hükümetleri bi yasa çıkardı bizler o yasanın çıkarmış olduğu yasayla madur olduk.

  • 1992.SSK girişim var 7400gun yapmıştım 53yasinda emekli olacaksın deniyor yasim41 53yasina kadar bi 6000gundaha yaparım toplam gun13000 gün olur bu nasıl bir durum anlamış değilim bizim halimiz ne olacak

 8. Sayın bakanım 1995 yılından bu yana çalışmaktayım bir günüm
  dahil eksik yok 7000 ve üzeri ssk günüm oldu. Bi anne olarak çocuklarımı çok zor şartlarda büyüttüm. HEM çalışıp hemde 2 kız çocu yetiştirmek çok,ama çok zor.Bizleride artık emekli edinde bizim çoçuklarda artık eve geldiklerinde yemekleri hazır olsun.lütfen ilgilenmenizi rica ediyorum.

 9. Sayın bakanım 1985 yılında girişim var mağdur durumdayım çalısamıyorum fazlasıyla pirim var ama yasım 48 emekli olmak ićin bekliyorum lütfen bu duruma bi çare bulun..??