Erken Emeklilik Yasası

Sponsorlu Bağlantılar

Erken emeklilik 2014, erken emeklilikte son durum nedir ?Erken emeklilik yaşa takılanlar, Erken emeklilik yasası, Erken emeklilik torba yasası 2014, Erken emeklilik SGK Emeklilik yolunda prim gününü doldurmuş lakin yaş nedeni ile emekli olamayanlar için yeni gelişmeler var…

Yıllardır yaptıkları eylemler ile seslerini duyurmaya çalışan emeklilikte yaşa takılanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan’ı Faruk çelik açıklamada bulundu. Bakan Çelik taşeron ve emeklilikte yaşa takılanları gündemlerine aldıklarını söyledi. Çelik yaptığı açıklamada taşeron ve emeklilikte yaşa takılanların meselelerine çare olacak yasa taslağının Başbakanlık’ta olduğunu söyledi.

erken emeklilik yasası

“Emeklilikte yaşa takılanlar”

Duymayanlar için açıklayalım. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler normalde yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacaklardı. Fakat DSP-ANAP-MHP hükümeti, hazırladığı sosyal güvenlik paketiyle prim gününün yanında yaş şartını da yeniden getirdi. ‘Yeniden’ diyoruz çünkü çok önceden beri uygulanan emeklilikte yaş koşulu, 1991’de Demirel Hükümeti tarafından kaldırılmış ve kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilir hale gelmişti.

30’lu ve 40’lı yaşlarda emeklilik hayali kuran çalışanlar için 8 Eylül 1999’da yapılan düzenleme şok etkisi yaptı. Örneğin 1974 doğumlu ve 1992’de çalışmaya başlayan bir bayan 2012 yılında emekli olabilecekken, yeni yasaya göre emeklilik tarihi 2023 yılına uzadı. Yani bu bayan işe girerken beklediği tarihten 11 yıl daha geç emekli olacak. İşte bu örneğimizdeki gibi yaklaşık beş milyon kişiye Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diyoruz.

Bakan Çelik kapı araladı;

EYT grubu uzun süredir sesini duyurmaya çalışıyordu. Bunu da büyük ölçüde başardılar ve geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüştüler. Grubun talebini dinleyen Sayın Çelik, SGK yönetimine konuyla ilgili çalışma yapılması talimatını verdi. Yapılan çalışmaya göre şu an daha düşük emekli aylığı bağlamak şartıyla isteyeni daha erken emekli etme formülü üzerinde duruluyor.

Bu formül halihazırda bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor.Normalde emeklilik yaşınız 65 fakat siz 62 yaşınızda emekli olmak istiyorsanız, maaşınız %20 daha düşük bağlanıyor. Ya da normal yaşınızdan daha erken emekli olmak istediğiniz her yıl için %5 daha düşük aylık alıyorsunuz. Örneğin normalde 1000 TL emekli aylığı alacakken, 800 TL’ye razı oluyorsunuz ve 3-4 yıl daha erken emekli olabiliyorsunuz. Ekonomi yönetimi de onaylarsa, “erken kısmi emeklilik” formülü EYT grubu için ülkemizde de hayata geçirilmiş olacak.

“Verilmiş söz yok” vurgusu

Sayın Faruk Çelik, EYT grubunun talebiyle ilgili çalışma yaptırmakla birlikte, emeklilik haberleri” erken emeklilik konusunda söz vermediğinin de altını çiziyor. Zira çok geniş bir kesimi ilgilendiren ve SGK’nın aktüeryal dengesini büyük ölçüde etkileyecek bir konudan bahsediyoruz. Bu anlamda erken kısmi emeklilik formülünün sadece sosyal politika açısından değil ekonomik dengeler açısından da hükümetin onayını alması gerekiyor.

Kaynak: SADETTİN ORHAN YAZDI – BUGÜN

SGK Haber

 1. ramazan okyay diyor ki:

  1987 işe girdi 01,01,1987 nezaman emekli olurum

 2. süleymandayı diyor ki:

  15 7 1989 18 asker boşlanlam varnezamanemeklı olurum

 3. Yasin SARI diyor ki:

  Say’ın bakan 1992’de 15 ay diye askere gittim ihtiyaç var denildi19 ay askerlik Yaptım,devlet 19 ay askerlik yapanlara iş önceliği verilecek denildi kayıt yaptım fakat askerliğimi uzatan büyüklerim beni tanımadılar bile iş Başvurum Boşa gitti,1996 yılında Sigortalı işe girdim maç ortasında yine kural değiştirildi bu sefer emekliliğimiz 12 yıl uzatıldı.
  Artık uzatmaları oynamak istemiyorum çünkü bana doğduğumda biçilen ümrümü uzata bilme şansı verilmedi
  Syg..

 4. mehmetkali diyor ki:

  Akpartiliydim bunlar insanlari somurge altinaalmislar oyyok milyolarca suriyeliye butcevar garibim emekliligi hak etmisbutce kaldirmaz dersiniz kendinizide super emekliyaparsiniz

 5. KADER diyor ki:

  1998 SİGORTAILAR NE OLACAK 60 YAŞINDA MI EMEKLKİ OLACAĞIZ.
  ALLAHAŞKINA BİRAZ İNSAF YAA YAŞAMAYA HAKKIMIZ YOKMU
  60 DAN SONRA NE KADAR YAŞARIZ Kİ
  İNSAFFFF
  NE OLUR HALKI DÜŞÜNÜN
  EVLER KİRA ÇOCUKLAR AÇ

 6. EMİNE VURAL diyor ki:

  hepimiz boşuna yoruluyoruz.Belki seçim öncesi emeklilik olur diye dört gözle bekliyoruz.Diğer yorumlarda okudum Kreş yardımı yok ,çalışma saatleri uzun üç kişinin işini bir kişiye yükleyerek çalışılan iş ortamı,emekli olsakta emeklilik parasıyla nasıl geçineceğiz onuda bilmiyorum.banada 8 sene vurdu 3 senesi bitti 5 sene bekliyorum.Allah hepimizin yardımcısı olsun.milletvekili maaşları gibi maaş almıyoruz.kendileri kanun çıkartırken empati kurarak çıkartsınlar.parti olarak rant düşünüyorsunuz birazda insanları düşünün.

 7. adnan taşpınar diyor ki:

  çok degerli arkadaşlar 550 vekil.kendi.yasasını.1.saate.çıkardı.oh.ne.güzel.2.yıl.vekilik.yap.süper.emekli.yaşa.takılma.yok.pirim.günü.önemli.değil.bizim.vergilerle.maaş.alsınlar.bizim.pirim.dolu.yaşa.takıl.bumu.A.K.p.adaleti neden sesiz.kalıyoruz.arkadaşlar.bu.ülke.550.vekilemi.çalışacak.hepinize.saygılar

 8. hamdi çelik diyor ki:

  sayın bakanım özel sektörde çalışmanın zorluğunu sizler bilemezsiniz.benim önerim var .mesela benim 9 senem var emekliye 6700 de pirimim var . sektör beni işten çıkmam için zorluyobende işten çiktım .9 sene pirim yatsaydı eğer 9900 olacaktı ben bu 9 senelik pirimi toptan yatırıyım devlette beni 9900 den yaşım kaç olursa olsun emekli etsin hem devletin kasası dolar hem işci emekli olur.

 9. mebrure diyor ki:

  Sayın Bakanım Faruk Çelik 1971 doğumluyum. 1989 dan beri SGK lıyım. Özel sektördeki çalışma şartlarına rağmen 7554 iş günüm var. Çocuklarımı bile neredeyse işyerlerimde dünyaya getirecektim. Öyle doğum izniymiş, süt izniymiş, yemekhane, servis, lojman, kreş vs. bizler hiç görmeden hizmet sektöründe sürüne sürüne çalıştık. Emeklilik hakkımız neden verilmiyor bize. Hiç olmazsa bir soluk rahat ölelim.

 10. zahir coban diyor ki:

  Sayın bakan ben yıl1990dan sigortalıyım 6550 i§ günüm dogum tarihim 1965 ben ne zaman emekli olurum

 11. Nurdan diyor ki:

  Lutfen can cekistirmeyin artik 1963dogumluyum 12/10/1999 ssk baslangicim var mart ayinda ise girdigim halde ekim gostermisler eski sirket kapanali yillar olmus kime sikayet edeyim simdi pirimim dolsun yasim dolsun diye calisiyorum yeter ama yoruldum evde 3erkek var esim ve ogullarim yetisemiyorum

 12. ahmet diyor ki:

  sayın çalışma bakanımız faruk çelik bey kendinizi bizim yerimize koyun ve emeklilik hakkımızı bize verin bıktık torba yasası dendi çıkmadı lütfen sayın bakanım

 13. yılmaz diyor ki:

  sayın bakanım 1986 sgk girişim var 8442 günüm var ben emekli olmak istiyorum benim sucum ne hakettiğim emekliliği bana neden vermiyorsunuz 34 senedir çalısıyorum yazık bizlere şuan yaşı bekleyen 5 milyon insan var toplam 20 milyon oy demek teşekkür ederim saygılar sayın bakanım

 14. BOLU LU diyor ki:

  SAYIN FARUK ÇELİK SİZE AKP YE BUNDAN SONRA OY YOK.OY VERDİK DE NE OLDU.RESMEN VERGİ DEVLETİ OLDUK,HEP GARİBANA YÜKLENDİNİZ,İŞÇİYE YÜKLENDİNİZ,EMEKLİYE YÜKLENDİNİZ,ADAMIN KÜÇÜK BİR BAKKALI VAR,BU ADAM EMEKLİ ADAMIN MAAŞINA GİRDİNİZ HER AY VERGİ VERDİGİ HALDE YİNE PARASINI KESTİNİZ,EMEKLİ Yİ ÖLDÜRDÜNÜZ.ADAM VAKİT GECSİN DİYE KÜÇÜK BİR İŞYERİ AÇAMAYAÇAK MI,RESMEN KAPATMAYA ZORLADINIZ.SİZE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.TAVUK SEKTÖRÜNDE 10 SENE ÇALIŞTIN MI SAGLIK GİDİYOR ZATEN.-10 DERECEDE SEN Bİ ÇALIŞ BAKALIM FARUK ÇELİK,TAVUK SEKTÖRÜNE ERKEN EMEKLİLİK İSTİYORUZ.BEN VE ARKADAŞLARIMIZ,SİZE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ.SEÇİMLERDE SİZE OY YOK.TAVUK SEKTÖRLERİ SAGLIGIMI ZI BOZUYOR.BOLUYA GELDE GÖR.KAÇ KİŞİ 40 YAŞINA KADAR ÇALIŞMIŞ.ADAM EMEKLİLİGE DEGİL RESMEN MEZARA GİDİYO.DİKKATİNİZE.SAYIN RECEP TAYYİP TE AHIMIZI ALIYOR.BUNCA ÇALIŞANIN.TAVUK SEKTÖRÜ NE DAYANILMAZ,ERKEN EMEKLİLİK İSTİYORUZ.

 15. sezgin tunç diyor ki:

  1970 doğumluyum 88 den sigortalıyım çok yoruldum artık emekliliğe ihtiyaçım var eyt arkadaşlarıma sesleniyorum lütfen hep beraber sesimizi duyuralım.

  • mehmetkali diyor ki:

   Akpartiliydim bunlar insanlari somurge altinaalmislar oyyok milyolarca suriyeliye butcevar garibim emekliligi hak etmisbutce kaldirmaz dersiniz kendinizide super emekliyaparsiniz

Konu İle İlgili Yorum Yaz