Erken Emeklilik Yasası

Sponsorlu Bağlantılar

Erken emeklilik 2014, erken emeklilikte son durum nedir ?Erken emeklilik yaşa takılanlar, Erken emeklilik yasası, Erken emeklilik torba yasası 2014, Erken emeklilik SGK Emeklilik yolunda prim gününü doldurmuş lakin yaş nedeni ile emekli olamayanlar için yeni gelişmeler var…

Yıllardır yaptıkları eylemler ile seslerini duyurmaya çalışan emeklilikte yaşa takılanlar için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan’ı Faruk çelik açıklamada bulundu. Bakan Çelik taşeron ve emeklilikte yaşa takılanları gündemlerine aldıklarını söyledi. Çelik yaptığı açıklamada taşeron ve emeklilikte yaşa takılanların meselelerine çare olacak yasa taslağının Başbakanlık’ta olduğunu söyledi.

erken emeklilik yasası

“Emeklilikte yaşa takılanlar”

Duymayanlar için açıklayalım. 8 Eylül 1999 tarihinden önce işe başlayan kişiler normalde yaş şartı olmaksızın, prim günü ve sigortalılık süresiyle emekli olacaklardı. Fakat DSP-ANAP-MHP hükümeti, hazırladığı sosyal güvenlik paketiyle prim gününün yanında yaş şartını da yeniden getirdi. ‘Yeniden’ diyoruz çünkü çok önceden beri uygulanan emeklilikte yaş koşulu, 1991’de Demirel Hükümeti tarafından kaldırılmış ve kadınlar 38, erkekler 43 yaşında emekli olabilir hale gelmişti.

30’lu ve 40’lı yaşlarda emeklilik hayali kuran çalışanlar için 8 Eylül 1999’da yapılan düzenleme şok etkisi yaptı. Örneğin 1974 doğumlu ve 1992’de çalışmaya başlayan bir bayan 2012 yılında emekli olabilecekken, yeni yasaya göre emeklilik tarihi 2023 yılına uzadı. Yani bu bayan işe girerken beklediği tarihten 11 yıl daha geç emekli olacak. İşte bu örneğimizdeki gibi yaklaşık beş milyon kişiye Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) diyoruz.

Bakan Çelik kapı araladı;

EYT grubu uzun süredir sesini duyurmaya çalışıyordu. Bunu da büyük ölçüde başardılar ve geçtiğimiz günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik’le görüştüler. Grubun talebini dinleyen Sayın Çelik, SGK yönetimine konuyla ilgili çalışma yapılması talimatını verdi. Yapılan çalışmaya göre şu an daha düşük emekli aylığı bağlamak şartıyla isteyeni daha erken emekli etme formülü üzerinde duruluyor.

Bu formül halihazırda bazı Avrupa ülkelerinde de uygulanıyor.Normalde emeklilik yaşınız 65 fakat siz 62 yaşınızda emekli olmak istiyorsanız, maaşınız %20 daha düşük bağlanıyor. Ya da normal yaşınızdan daha erken emekli olmak istediğiniz her yıl için %5 daha düşük aylık alıyorsunuz. Örneğin normalde 1000 TL emekli aylığı alacakken, 800 TL’ye razı oluyorsunuz ve 3-4 yıl daha erken emekli olabiliyorsunuz. Ekonomi yönetimi de onaylarsa, “erken kısmi emeklilik” formülü EYT grubu için ülkemizde de hayata geçirilmiş olacak.

“Verilmiş söz yok” vurgusu

Sayın Faruk Çelik, EYT grubunun talebiyle ilgili çalışma yaptırmakla birlikte, emeklilik haberleri” erken emeklilik konusunda söz vermediğinin de altını çiziyor. Zira çok geniş bir kesimi ilgilendiren ve SGK’nın aktüeryal dengesini büyük ölçüde etkileyecek bir konudan bahsediyoruz. Bu anlamda erken kısmi emeklilik formülünün sadece sosyal politika açısından değil ekonomik dengeler açısından da hükümetin onayını alması gerekiyor.

Kaynak: SADETTİN ORHAN YAZDI – BUGÜN

SGK Haber

 1. Erdem diyor ki:

  Sayin bakanim 1979 dogumluyum 1986 isbaslangicicim 36 yil hizmetimiz var devletimize biz oldugumuzdemi emekli olacagiz acaba merak ediyorum cevap yazarsaniniz sevinirim.

 2. ahmet diyor ki:

  sayın bakan 58 yaşına gelmiş bir bayan 3600 gün pirimi olan yaş haddinden emekli olabilmesi için 1999 dan önce sigortalı olmak zorunda bu konu ile ilgili bir düzenleme bekliyoruz örnek olarak 2004 yılında sigortalı olmuş bir bayan 25 yıl sigortalılık süresi isteniyor 2004+25 yıl = 2029 yaşı ise 78 oluyor böyle bir emeklilik yaşı hangi ülkede var millet vekilleri 2 yılda emekli olurken vatandaş 78 yaşında emekli oluyor bu düzenlemeleri yapanların hiç vicdanı yok mu dur 38 yaşında emekliliğe bizde karşıyız ama 78 yaşında emekliliğe de karşıyız lütfen bu karmaşalara bir düzenleme getirilsin yani yaş haddi emekliliği deniliyor bur da aranması gereken yaştır birde makul bir pirim gün sayısı olmalıdır sigortalılık süresi aranmaması gerekir herkes biliyor ki bu ülkede sigorta kavramı tam anlamıyla 2005 ten itibaren tam anlamıyla uygulanmaya başlandı yıllarca çalışıp sigorta yapılmayan kişilerin suçu değildir bu durum bunu sizde biliyorsunuz bu insanlar da bu ülkenin insanıdır 78 yaşında emeklilik mezarda emekliliğin ta kendisidir toplumun herkesimine hizmet veriyoruz diyorsanız bu durumu ortadan kaldırmanız gerekir.

 3. FEVZİ FIRAT diyor ki:

  sayın bakanım yaşım 51 05 08 1997 girişim var 5350 gün yatırmışım var ben nezaman emekli olurum

 4. Abuzer diyor ki:

  01.08.1968 doğumluyum 01.09.1990 sigorta girişliyim 7000 sen fazla günüm var ne zaman emekli olurum acilen cevap verirseniz sevinirim saygılarımla.

 5. faruk diyor ki:

  sayın bakanım şu anda 41 yaşındayım emekli olabilmek için gerekli prim dolmuş durumda yaş 58 olunca emekli olacagız 58 yaşından sonra beni hangi iş veren çalıştırır ve ben ne iş yapa bilirim avrupadaki insanlar emekli olduktan sonra dünya turuna çıkıyor ben 6 aydır kızılaya gidemiyorum hiç olmazsa şimdi emekli olsam ek iş bulabilirim 2 çocuk okutmaya çalışıyorum aldığım maaş faturalara yetmiyor millet vekillerine tanınan emeklilik yasasını istemiyorum sadece kazanılmış hakkımı istiyorum prim doldu demekki emekliliği haketmişim
  tabiki bu yazıları sizin okumanızı beklemiyorum
  sadece el vicdan diyorum size başka birşey diyemiyorum

 6. Akın diyor ki:

  Ben 46 yaşindayım 25 yılı coktan doldurdum 8300 iş günüm var emekli olamıyorum yaş ve tahsilden dolayi işde bulamıyorum neolucak buhalimiz 2 yıldır işsiz dolaşiyorum bize kim sahip cıkıcak peki yıllarca dürüst caliştik bumu olucak yani işsiz parasız boştayız kimse işe almıyo yaş gecti tahsilde yok evet buna bir cvp lütfen…???

 7. muzaffer diyor ki:

  Ben 94 ten beri çalıyorum.Yani 21 Yıllık sigortalıyım hizmet süremin dolmasına 4 Yıl var. 1999 Kanun öncesinde var olan duruma göre 4 yıl sonra emekli olmam gerekiyor idi. Lakin Deprem sonrası çıkarılan bu kanun ile 14 yıl sonra emekli olacağım. Nerede kaldı 25 yıl ve 20 yıl hizmet süresi. Denge bozulur diyenler bunun cevabını nasıl verir. Eşitlik ilkesi nerede kaldı. Ne dengesinden bahsediyorsunuz. Bu kanun yürürlükten kalkmadığı sürece Ben 34 Yıl sigortalı olacağım. Bunun dengesi nerede kardeşim. Siz neyi konuşuyor neyi savunuyorsunuz. Verilmiş söz yok vurgusu nedir. Zaten benim hakkım bu. Kanuna yapılan yama beni ilgilendirmez. Hangi vicdana sığar bu yöntem. Geriye dönük işletilen bu kanunu düzeltmeyenler ve göz yumanlar bunun vebalini misli ile verecekler. Helal değil. Kul hakkı ile gideceklerdir. Bunu böyle bilsinler.

 8. Mehmet.fidan diyor ki:

  Ben 1991.beşinci ayda sigortam basladı 7000.is günüm var birde askerlik borçlanmam var nezaman emekli oluyorum

 9. Cengiz diyor ki:

  Az prime çok maaş, çok prime az maaşla aslında farkında olmadan ilahi bir adalet sağlıyorlar. ( böyle ters bir bakış açısı nasıl olur ? Olur olur, anlatayım ; ilahi adalet gözüyle devlet der ki ; ey insanoğlu sen yaşamında çalışmışsın, maaş almışsın, kazanmışsın, yemişsin, içmişsin, primini ödemişsin, yükünü almışsın, sana bu yeter. Diğerine; ey insanoğlu sen iş bulamamışsın, çalışamamışsın, yaşamında kapı kapı dolaşmışsın, aç kalmışsın, hiçbir şey sahibi olamamışsın, sen artık emekliliğinde rahat et der. Kısaca devlet ilahi bir adaleti sağlamış olur. İşye böyle; bu pencereden hayata bakınca böyle görülüyor. Sizin penceden farklı görünebilir. Oturup bir düşünün bilmem anlatabildim mi ? Dünya hep bana hep banacılar dolu, hayatta versin emeklilikte versin, ne diyim, Allah size ölünce de versin. Dünyaya biraz adalet gerek olmayan ADALET !

  • Burhan diyor ki:

   Dünyada Adalet. Az Ücrete Fazla İş Gücü Ve Zaman Yitirerek Yüksek Sabır İle Çalışıp Aile Geçindiren ,Emekli Olduğunda ,Aldığı Maaş İle ,Asgari Ücreti Beğenmeyip Ücreti Bir Günde Serbest İşlerde Kazanma Yoluna Gidenler, Yıllar Sonra Az Pirimle Emekli Oluna , Çalışamamışsın, Aç Kalmışsın Kapı, Kapı Dolaşmışsın Anlayışı İle ,Az Maaşa Çok Zam ,Çok Maaşa Az Zam Anlayışı İle İlahi Adalet Falan Olmaz,Düpe Düz Eşitsiz Uygulama Olur. Gelde Bunda İlahi Adalet Bul

 10. mustafa ünlü diyor ki:

  ben 01 10 1989 yılında işe başladım şu anda 7500 gün pirimim var normalde benden istenen pirim 5500 bunun üstünde pirim ödenip daha çok maaş almamız gerkirken pirim yükseldikçe maaş düşecekmiş bu saçma değilmi ozaman beni emekli yap yazık günah çok saçma bişey umarım bunu düzeltirler

 11. İsa diyor ki:

  Ben isa 1988 yilinda işe girişim var şu anda9000 bin günüm var dahada 9 seneçalışacağim o da yapar 3300 gün toplam 10bin 300 gün oluyor bu adaletmiki fazlapirim az maaş devlet büyüklermiz buna bir düzenleme yapmaları gerekmiyormu

 12. idris diyor ki:

  Ben 1991 yılında teknik lisede okurken staj yaptım.O zaman bize sigorta numarası verilmedi ancak meslek lisesinde okuyanlara numara verildi. Bizim günahımız teknik lisede okumak mı o zaman numara alanlar 8-9 yıl sonra emekli olacskken ben 13-14 yıl sonra emekli olacağım. Bizim içinde bir düzenleme yapılacakmı? Saygılarımla.

 13. Salih diyor ki:

  1991 den beri sigortalı girişim var.
  Halen sigortalı olarak çalışmaktayım.
  Pirim ödedikçe emekli maaşım geri geliyor.
  Ne kadar maaş alacağımı zaten bilmiyorum.
  Ne zaman emekli olacağım ,oldum ama yasaya takılmışım.
  Benim ne günahım var. 3600 günle emekli olanlar , benim 6100 günden
  Fazla pirimim olmasına ramen benden fazla maaş alıyorlar.Bide benim emekli olmama daha 13 yıl var.O da eder 4600 gün.
  Eeeee. benim 10000 gün pirimim olacak hem az maaş hem geç emeklilik.
  Yazık ya.
  Cumhurbaşkanından acil yeni düzenleme bekliyoruz.
  Ödedikçe maaş geri gelir ne demek ya.
  Böyle bir saçmalık olurmu.
  TC VATANDAŞIYIM.
  UZAYLI DEĞİLİM.
  Buna uzaylılar bile güler….

 14. mustafa yilan diyor ki:

  Bu nasil kanun bu nasil mevzuattir ya.! 3600 gün pirimi olan 7000 gün pirimi olan emekliden fazla maaş aliyor.8500 pirim günüm var 27 hizmet yilim var evim kira zaten bu maaşla ev sahibi olmam imkansiz yani emekli olana kadar çalişmak zorundayim. Çalişiyorum ve çaliştikça emekli olunca alacagim maaş düşüyor.bu nasil bir ssk kanunu nasil bir mantik.? Devlet ssk kendisine fazladan pirim ödeyen dürüst çalişan vayandaşi nasil cezalandirir ya..ozaman sen bize diyorsunki git kaçak çaliş ilerde maaşin düşmesin.. veya eski sigortacilar akil verir 30 gün çaliş 8-10 gün göster diye. Adamlar tv debasbas bagiriyo siz duymuyonuzmu ya. Beni pirim günüm hizmet yilim doluyken 7sene daha bekletiyorsun bide çarpani düşürüp çaliştikça maaşimi düşürüyorsun bunun neresi sosyal adalet. Soruyorum ya huuu cevap verin vekiller,bürokratlar ….. cevap alamiyacam biliyorum çünkü vekil 2senede süper emekli olur.bürokrat maaşi yüksek bundan etkilenmez.olan bizim gibi asgari ücretliye olur degilmi.? Cumhurbaşkani başbakan+ calişma bakanihükümet

 15. mustafa yilan diyor ki:

  Bize yaş şartini getirip yillarimizi çaldiniz. Çaliştikça emekli olunca alacagim parayi ne hakla düşürürsünüz ya…. tayyip erdoğan,ahmet davutoğlu bunlardan haberiniz yokmu.? Yeni çalişma bakanı gör bu haksızliği gör. Sizi kim bilgilendiriyor,kim kandiriyor bilmiyorum ve bana hak ettiğim halde 7sene daha bekle diyen devletin vekili nasil 2sene vekillik yapip 8-9 bin lira maaş alabiliyor. İzah edin ya.. edemiyorsaniz bu ülkede adalet var. Yasalar önünde herkes eşit demesin.kimse. Hakkim haram olsun son kuruşuna kadar…bu yorumu yayinlamazsaniz sizede yaziklar olsun sayin yönetici.içimden geleni söyledim anlayana,ahirete inanana…..!

 16. hale diyor ki:

  İlanlara bakıldığında ne kamuda ne özelde 35 yaş üstüne kolay kolay iş yok kaldıki 40 yaş üstüne iş versinler. Devlet ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum . Bir yandan genç işsizlik almış başını gidiyor öte yandan 40 -45 yaşına gelmiş insanlar iş bulamadığı halde onları emekli etmiyor. Ne yapmamız gerekiyor 45 yaşından sonra kendimizi öldürelim mi .. Zaten şuan sadece nefes alıyoruz. Artık bulacaksanız bulun bir çare . Bu kadar vurdum duymazlık olamaz bu konuda . Zaten gasp edilmiş hakkımız var.

 17. seda diyor ki:

  Ben 5 ekim 1993 de ogretmenlige basladim.dogum tarihim 11 kasim 1969.ayrica7 ay vekil ogretmenligim de var .ne zaman emekli olurum.yaşa takildim.erken emekli olursam maas ve ikramiye odenmiyor diye biliyorum.bir cocugum var.borclanma nasil oluyor? Tesekkur ederi.

 18. AHMET diyor ki:

  SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİ GERİYE DÖNÜK PİRİM BORCLANMA YASASI CIKACAK DENDİ AMA HİÇ BİR KIPIRTI YOK 50 YAŞINI GECMİŞ PİRİM ÖDEME ŞANSI OLMAYAN COK KİŞİ VAR HANGİ İŞ YERİNE VARSA YAŞLISIN GÖZÜİLE BAKILIYOR BU KİŞİLER NASIL EMEKLİ OLACAK BUNA SİZ BİR AKIL VERİNDE ONA GÖRE CARE BULSUNLAR VEYA DEVLET İŞ SAGLASIN PİRİMİNİ DOLDURSUN YOKSA O KİŞİLER HERGÜN HABER VEYA BİRİ YASA CIKTI DESİN DİYE ALLAHA DUADAN BAŞKA BİRŞEYLERİ KALMADI BİRAZCIK OLSUN SAYIN DEVLET BÜYÜKLERİ MECLİSTE KONUYU ELE ALIN SAYGILARIMLA SELAMLAR

 19. ahmet diyor ki:

  sayın bakanım benim girişim 1993 işe başlama ama şu anda işim yok işsizim 2080 günüm var 47 yaşındayım hem pirim eksiğim var hemde çalışmıyorum hiç bir yerde iş bulamadım yaşım geçmiş dediler bende günlük iş yapıyorum pirimimi ödeyemiyorum elektronik tamirat lar yapıyorum günlük işler ödeme gücümde yok benim neler yapmam gerekir ki emekli olmam için bunun gibi bir yasa olacakmı acaba bilgilendirir misiniz saygılar.

 20. Mustafa diyor ki:

  Sayın bakanım emekli olanlar içinde pirim borçları ödemek için banka kiredisi çıkarsanız çok insanın imkanı olmayaçılır banka destekli olursa emekli olma fırsatı olur sizden ricam bir gözden geçirin pirim borçları için kiredi imkanı tanırsınız çok memnun oluruz saygılarımla.

Konu İle İlgili Yorum Yaz