Fazla Prim Ödeyen Emeklinin Maaşı Artacak

Çok prim ödeyen emeklinin maaşı artacak

Sosyal Güvenlik Kurumu, 2,5 milyon emeklinin merakla beklediği intibak çalışmasını tamamladı. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na sevk edilmesi beklenen düzenlemede eşit gün ve eşit prime eşit maaş formülü yer alıyor.

9 bin gün prim ödediği halde 5 bin gün ödeyenle aynı maaşı alan emeklinin aylığı yükselecek. Artışlar maaşa 2013’te yansıyacak.Emeklilerin yakından takip ettiği intibak yasasında sona gelindi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) teknik düzeyde çalışmalarını tamamladı. Hazırlanan yasa taslağının önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na sevk edilmesi bekleniyor. İntibaktan 2000 yılı öncesinde emekli olan 2,5 milyon kişi yararlanacak. İntibakta, ‘eşit işe eşit ücret’ uygulamasında olduğu gibi eşit gün ve eşit prime eşit maaş formülü uygulanacak.

Örneğin 9 bin gün primle emekli olanla 5 bin gün primle emekli olanın aynı maaşı alması önlenecek. 9 bin gün prim ödediği halde 5 bin gün ödeyenle aynı maaşı alan kişinin aylığı yükselecek. İntibakla ilgili yasanın 2012’nin ilk çeyreğinde Meclis’ten geçmesi planlanıyor. Ancak yasanın çıkmasının ardından SGK’nın yaklaşık 2,5 milyon dosyayı incelemesi zaman alacak. Bu nedenle intibakların maaşa yansıması 2013’ü bulacak.

SSK’da maaş bağlama sisteminde yıllar içinde sık sık değişiklik yapılması, birden fazla maaş skalasına yol açtı. Yapılan değişikliklerin önceki emeklilere yansıtılmaması nedeniyle eski emeklilerle yeni emekliler arasında önemli farklar oluştu. İntibak düzenlemesi ile farklı maaş bağlama sistemlerinden kaynaklanan sorun, önemli ölçüde düzelecek. İntibak düzenlemesi, 2000 yılından önce emekli olan SSK’lıları ilgilendiriyor. Emekli Sandığı’nda intibak otomatik olarak yapıldığı için memur emeklilerinin böyle bir sorunu bulunmuyor. Bağ-Kur’da da prim ödenen basamak üzerinden emekli maaşı bağlandığı için intibak sorunu yok.

SSK emeklileri için yapılan çalışmada prim gün sayısı ve prim tutarı esas alınacak. Emeklilerin maaşı, ödedikleri prim gün sayısı ve prim miktarı esas alınarak düzenlenecek. Mevcut durumda, farklı emeklilik sistemleri nedeniyle yüksek prim ödeyenle daha düşük prim ödeyenler aynı maaşı alıyor. SGK tarafından yapılan çalışmada 5 bin gün prim ödeyenle 9 bin gün prim ödeyenin aynı maaşı aldığı ortaya çıktı. Aynı şekilde yüksek pirim ödeyerek emekli olanla asgari ücret üzerinden prim ödeyerek emekli olanların aynı maaşı alması gibi durum da söz konusu. İntibak düzenlemesinin temel amacı, bu çarpıklığı ortadan kaldırmak olacak. Daha uzun süre çalışıp, daha fazla prim ödeyen veya asgari ücret yerine yüksek prim ödeyen daha fazla maaş alacak. İntibak düzenlemesinin ardından her bir emeklinin maaşındaki artış da ayrı ayrı olacak. Prim gün sayısı ve ödenen prim tutarı esas alınacağı için örneğin bir emeklinin maaşında 20 lira artış olurken başka bir emeklinin maaşı 200 TL artabilecek.

Mevcut sistem, önemli çarpıklıklar barındırıyor. Örneğin 1981 yılında asgari ücret üzerinden 3 bin 600 gün prim ödeyen bir kişi ile 1998 yılında asgari ücretten 3 bin 600 gün prim ödeyen iki kişi arasında maaş bağlama sistemlerinin farklılığı nedeniyle önemli bir fark bulunuyor. Yapılacak düzenleme ile bu farklar kalkacak. Böylece eşit prime ve eşit prim gün sayısına, eşit maaş verilecek.

Kaynak : http://www.aksam.com.tr

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 18 Kasım 2011 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Fazla Prim Ödeyen Emeklinin Maaşı Artacak (4 Yorum)

  1. 26.11.2013 tarihinde emeklilik dilekçesi verdim. Hizmet sürem 7.400 gün olduğu halde , 6660 günden emekli edildiğim için asgari ücretten emekli aylığı bağlandı. (980,22 TL) Son iki yıl 2.000 TL maaş üzerinden yatırdığım miktar hiç etkilememiş bile. (yaklaşık 18.000 TL) Bu para ne olacak, geri alma şansım olmalı , ya da emekli aylığım artırılmalı. Birileri bana bu paranın hesabını vermeli. Hiç dikkate alınmayacaktı madem, neden yatırılmasına izin veriliyor…

  2. intibak 2000 öncesi emekli olmuş prim ödemesi yüksek az aylık alan emeklileri kapsayacak deniyor.fakat hiç intibak alamayan hak eden kişiler var.bu kişilerin aylığı şimdiki şartlara göre çok geri kalmış.bu durumda sgk il müdürlüğü çalışanları mı görevlerini ihmal ettiler,ya da üst yönetim kadrosu mu böyle olmasını istedi.gerçekten intibak bence adaletli bir şekilde dağıtılmadı.kim ilgileniyorsa bu yarım şekilde adaletsizce uygulanan intibak ödemelerini bir daha gözden geçirsinler.

  3. burada esas adaletsizlik emekli aylığı bağlamadaki katsayıda yatıyor. mesela ben 2002 yılında 7990 prim gün ile 62 katsayı ile emekli oldum. benden sonra emekli olan arkadaşlarım katsayı 85 olduğundan benim 2 katıma yakın emekli maaşı almaktadırlar. şimdi intibak yapılarak 2000 öncesi çalışanların emekli maaaşlarıda beni geçmiş görülüyor. burada bütün mesele 2002 yılında emekli olanların mağdur olarak kalması. bu yasa eğer katsayı mağdurlarını kapsamıyorsa sgk alayhine mahkeme açacağım. sonuç alımama durumunda aihm başvuracağım. sonuçta “yarım kalmış adalet adalet olmaz.”