Gelir beyanında bulunmayan dar gelirliler, SGK’ya borçlu olacak

Gelir beyanında bulunmayan dar gelirliler, SGK’ya borçlu olacak

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan, yeşil kart sahibi ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar Sosyal Hizmetler Müdürlükleri’ne akın etti. Yeni düzenleme ile Genel Sağlık Sigortası (SGK) kapsamına alınacak bu vatandaşlar, bildirim yapmamaları halinde devlete her ay 200 TL borçlanmış olacak.

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun geçici 12’nci maddesinde yapılan değişiklikle yeşil kart sahibi olanlar ile sosyal güvencesi olmayanlar, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındı. İlgili değişiklik ile yeşil kart sahipleri vize yenilemesi, sosyal güvencesi olmayanlar da gelir tespiti için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına akın etti.

Fethiye’de bulunan 13 bin 800 sosyal güvencesi olmayan ve 19 bin 272 yeşil kart sahibi Fethiye Kaymakamlığı’nda bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı önünde uzun kuyruklar oluşturdu. Sabahın ilk ışıklarıyla müdürlüğün önüne gelen vatandaşlar, Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek için evraklarını yeniledi. Gelir beyanı sırasında sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara evlerindeki eşyalar ve üzerlerindeki taşınmazlarla ilgili sorular yöneltildi.

Fethiye Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yetkilileri vatandaşların duyarlılığından memnun olduklarını belirtti. Ellerinden geldiğince vatandaşları mağdur etmemek için çalıştıklarını ifade eden yetkililer, günde ortalama 200 kişinin işlemini yaptıklarını kaydetti.

Fethiye SGK Müdürü Birsen Dursun, Fethiye’de yaklaşık 33 bin kişinin vize ve gelir tespiti için kurumlara başvurması gerektiğini anlattı.

Devamı : http://zaman.com.tr/haber.do?haberno=1226823&title=gelir-beyaninda-bulunmayan-dar-gelirliler-sgkya-borclu-olacak

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 10 Ocak 2012 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Gelir beyanında bulunmayan dar gelirliler, SGK’ya borçlu olacak (2 Yorum)

  1. benim de kayın validem 84 yaşında devlet sen yoksulsun diye 250tl aylık veriyor gelir testi yaptımamışsın diye de aylık 245 tl prim istiyor diyer yandan da 65 yaşını geçmiş ve devletten yaşlılık maaşı ve dulluk maaşı alanların gss primlerini devlet karşılar diye yasaya madde koyuyor benim 84 yaşındaki zavallı kayın valideme de 4200 tl birikmiş borç gönderiyor.ssk iş müd.ne itiraz dilekçesi gönderdik yapılan işlemde bir yanlış yok cevabı geldi. bu nasıl bir kanun nasıl bir uygulama anlayan varsa yardımcı olsun lütfen

  2. e devlet şifresi vatandaşların her bilgisini içeren bir numara değilmidir? devlet bu şifreyi verirken kedisi bilgili bizi bilgilendirme amacı ile vermiyormu? bir insanın işi yoksa sigortası yatmıyordur yatmayan bir sigortadan gelirini tespit edemiyormu ? gss den 3560 tl borçcunuz var dediler. bir adamın işi yoksa sigortası yatmıyordur sigortası yatmayan adamda işsizdir. sağlık reformu yaptık dediler. benim reform dedinizde anladığım şey işsiz bir kişiye ücretsiz sağlık hizmetidir. matamatik bilmeyen bir ülkede yaşıyoruz farkındamısız