GSS Affı

Sponsorlu Bağlantılar

gss affı

Torba yasada 2 milyon kişinin beklediği GSS prim affı ile ilgili vatandaşın beklentileri karşılayan maddeler çıkmadı. İşte Torba yasası ile genel sağlık sigortası borcu olanların durumu.

Torba yasası ile birlikte 2 milyondan fazla vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler yapıldı. Düzenlemeye göre; SGK prim borçlusu olan vatandaşların borçları 1 Ocak 2012’den itibaren yapılandırılacak.

PRİM AFFI KAPSAMINDA NELER VAR?

Kapsamı oldukça geniş olan SGK genel sağlık sigortasının 1 Ocak 2012’den beri gelir testine girmediği için borcu olanlar, gelir testine geç girdiği için gelir testinin yapıldığı dönemden önce SGK tarafından en yüksek prim borcuyla borçlandırılanlar, gelir testini zamanında yaptırmasına rağmen prim borcu bulunanlar genel sağlık sigortası affına kabul edilebiliyor.

Hiç gelir testi yaptırmamış kişilere ise gelir testini şimdi yaptırmaları halinde şu anki durumlarına göre işlem yapılacak. Eğer kişi gelir testi sonucunda en düşük gelir grubunda çıkarsa yani ailesindeki toplam gelir asgari ücretin üçte birinden az ise önceki borçları silinecek. Bundan sonra da prim borcu ödemeden genel sağlık sigortasından faydalanabilecek. Eğer orta ve üst gelir grubunda çıkarsa geçmiş prim borçları yapılandırılacak.

Gelir testini geç yaptırdığı için SGK tarafından en yüksek gelir grubunda olduğu kabul edilerek işlem yapılanlar için prim borçları yeniden hesaplanacak. Yeni hesaplamada ise eski borçları şu anki gelir durumuna göre düzenlenecek. Yani prim borçları azaltılacak. Yeni torba yasaya göre genel sağlık sigortası borçlusunun 30 Nisan 2014 tarihine kadar olan borçları bu yapılandırma kapsamında değerlendirilecek. Bu tarihten önceki tüm borçlar yapılandırmaya alınabilecek.

GSS BORÇLULARA NE HAKLAR TANINDI

GSS borçlularından hiç gelir testi yaptırmamış olanlara öncelikle yeni bir hak tanınıyor. Bu kişiler şimdi gelir testi yaptırırlarsa, çıkacak sonuca göre işlem yapılacak. Eğer en düşük gelir grubundalarsa yani aile içi kişi gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Gelir düzeyleri daha yüksek çıkarsa, buna göre geçmiş prim borçları da yeniden hesaplanacak.

Diğer grup yani gelir testini geç yaptırdığı için SGK’nın resen tescil ettiği ve en yüksek tutardan borç çıkardığı kişilere de hak tanınıyor. Bunların gelir testini geciktirdikleri sürede tavandan biriken borçları, gelir testi sonrası prim tutarları esas alınarak yeniden hesaplanacak.

PRİM AFFINA BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN

Torba yasa şu anda yürürlükte olduğu için bu tarihten itibaren 31 Mart 2015 tarihine kadar ilçelerde buluna sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuran GSS yükümlüleri gelir testine girerek torba yasanın bu kapsamlarından faydalanabilecek. Gelir seviyesi orta ve üst düzeyde çıkan borçluların da 30 Nisan 2015 tarihine kadar bulundukları şehirdeki SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak yapılandırma ve yeniden borç hesaplama hakkından faydalanmak için başvuru yapmaları gerekiyor.

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK

SGK prim affından faydalanacak kişilerin borçları en az altı en fazla on sekiz ay vadeye bölünebilecek. Ancak vadeye bölündüğü için SGK prim borçlarından ayrıca vade farkı da alınacak. Mesela 5000 TL borcu olan bir vatandaş borcunu altı taksitte öderse toplam 5250 TL, 9 taksit isterse 5350, 12 taksit isterse 5500 ve 18 taksit isterse 5750  TL olarak borcunu ödeyebilecek. Eğer yükümlü yapılandırmayı yaptığı halde taksit ödemelerini iki aydan fazla aksatırsa yapılandırma hakkını kaybedecek ve eski borçları yürürlüğe girecek.

Eğer SGK’yı prim borcunuz yüzünden dava ettiyseniz -ki dava eden pek çok kişi oldu- torba yasanın bu maddeleri sizi kapsamayacak. Dava eden kişiler davanın sonucuna göre işlem yapabilecek. Dava sonucu kişinin lehine çıkarsa bir sorun yok. Ama aleyhinize çıkarsa torba yasadan faydalanamazsınız. Eğer torba yasadan faydalanmak istiyorsanız dava dilekçenizi geri çekip şikayetten vazgeçmeniz gerekmektedir.

DURUMUNA BAKTIRIN

Yetkililer herkesin mutlaka GSS durumuna baktırması gerektiğini belirterek, bunun için en yakın SGK merkezine gidilmesini tavsiye etti. Bu merkezlerden GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Borçlular bu çalışma ile affa uğrayabilecek.

SGK Haber

 1. ömer Şirin diyor ki:

  Uzman cavuş tum doguda istifa ettim 8 ay işsiz kaldim 900 tl gss prim cikarmis sgk yazik yazik doğuda kelle koltukta gez gel sonra devlete para var vay bee

 2. tolga kayalar diyor ki:

  GSS tam anlami ile işleyen bir sistem değil. Yönetmelikte ve otomasyon sisteminde tam doğru bilgiler ile yürütülmüyor. Örn: Çalışan SSK primi ödenen bir kişi bile borçlu görünüyor dolayısıyla profesyonel ve tam olarak işleyen sistem değil. Şimdilik kimse görünen borcunu ödemesin ! Bu sistem ilerleyen yıllarda tamamen kaldırılacaktır.

 3. engin diyor ki:

  Slm ben bu yasa cikarken tv ler artik herkese sigortalı diyor millete yanlışbilgi veriyordu siz para ödeyecek siniz demediler ben iş siz kalinca devlet bana çelme takmamali yanimda olmali ama vekiler 550 vekil var hepsinin tuzu kuru napalim issizen öl diyorlar iş sizlik maaşına bakin kestikleri paraya insanlara engel deyil yardimci olun lütfen

 4. hakkoo diyor ki:

  ödemiyorummmm ulannnnnnnnn

 5. hakkoo diyor ki:

  bu gss ödmesi ni s… ulan benim param olsa gss yi odemeye zaten ssk oderim nereden çıkıyor boyle boktan işlerr odemiyorum leennnn alırsınız ……………..ı

 6. RAMAZAN diyor ki:

  devlet yok yerden borç çıkarttı hadi onu geştik ssk ya gittik yapılandırdık 1700 tl den 445 şe düştü hayali borç tamam devletimiz sağ olsun yok yerden bulduk buşurduk ödeyelim de karnemiz tekrar açılsın dedik çünkü ailede büyük çoçuğumun sağlık sorunu var acil sayılır tetavi yarım kaldı bu seferde bankalar almıyor neden sistemde gözükmüyor 10 gündür çalmadığım kapı kalmadı ne borcu kaldırıyorlar nede parayı alıyorlar şaştı kaldım sağlık bakanlığını arasak ulaşa bilirmi yim bilmiyorum ya bunlar bişeyi çıkartırken hakikaten torbadan çıkarıyorlar galiba

 7. Cetin diyor ki:

  Şimdi devlete bu yaptığınız iş yanlış benden istemediğim halde zorla para alıyorsunuz istemiyorum ben sağlık sigortası isteyene yapılması lazım desemde AKP li olarak, anlamicaklarda bu muhalefet nerde anayasa mahkemesine gitseler bu iş orda biter. Kaldırırlar bu GSS lanetini ey CHP nerdesin oyum sana bundan sonra :)

 8. şikayetçi diyor ki:

  Bu uygulama çıktığında beri hastaneye 2 veya 3 kere gittim…Hastaneye doğru düzgün gitmediğim gss niye paraya ödeyeceğim?bana bunun cevabını verinde göreyim..Bide birşey yapıyorsanız bunu düşününde yapın İsteyen gss Ödesin İstemeyen gss Ödemesin hangi kafayla düşünüp bu uygulamayı yaptınız? Aa kişi gerçektende hastadır gss ödemeli bu yönden süperde..Sen hasta olmayan insana gss ödemeye niye mecbur ediyorsun demezler mi hükümete

 9. AYKUT diyor ki:

  devletemi sövücez direk hükümete ve tayyibem i ??? böyle sistem olmaz ayıptır ayıp gelir tesiti için eve gelin de yapın bedava para ya sömürün bu milleti ALLAHSIZSINIZ !!!

 10. HOCA diyor ki:

  YAVRUM ELİZİ AÇIN ALLAHA DUA EDİN BU İŞ BÖYLE OLMAZ DİYİN DEVLET İŞTE NE YAPACAN İLLA SÖMÜRECEK SİZ ONU BEŞİ BIRAKINDA SU MOZOTA CARE BULUN :)

 11. Adnan diyor ki:

  gelir tespitinde issizim diyorum ve borçlanıyorum. bu ne saçmalık. ailemin 3-5 kuruşluk emekli maaşına göre beni nasıl borçlandırırlar. zaten işsizlikle aileme karşı boynum bükük ve sağolsun devletim boynumu daha fazla büküyor. GSS isteğe bağlı olmalı. şuan ki kanun ile resmen vatandaş haraca bağlanmış durumda…

 12. cebrail diyor ki:

  Türkiyedeki sosyal devlet anlayışı bumudur yani:D avrupa ülkelerinde devlet çalışmayan vatandaşına ÜCRETSİZ saglık ve egıtım hızmetı dışında aylık,kıra yardımı, coccuklarının bakımı ve hatta cocukarının harçlıgına kadar verıyor…. BIZDE BUNU HAK EDIYORUZ TAYYİP BEY sende haklısın..!

 13. vehbi diyor ki:

  Çıkardıkları kanunun ne anayasa ve borçlar hukuku ne de iş hukukuna aykırılık içermektedir. Gelir kişiseldir kişi ailesinin yanında kalıyor diye kişiyi borçlandırmak adil değildir. Ülkemizde asgari ücret yetmiyor diye ailesi ile kalan binlerce kişi var. Sen bu kişiyi hane halkını hesap edip kişi başına gelir hesaplayamazsın. Ödenen gss primi ilerde herhangi bir emeklilik primine katkısı olmadığı için sırf devletin kasasını doldurmaktan başka bir şey değildir. Yazıklar olsun Allah kitap tan bahseden başımızdakiler geliri olmayan bir insandan aldıklarınız üstelik faizi ile aldıklarınız işallah birgün sizden çıkarsın rabbim. Bu ülke de yaşamaktan nefret ediyorum. Hangisi başa geçti ise ilk önce kendi kasasını doldurdu. Allah görüyor birgün hesaba çekecek sizleri.

 14. Cumhur Sever diyor ki:

  Ben 8 yildir yurt disinda yasiyorum eskiden turkiyede sigortali calisiyordum simdi baktim banada borc cikmis bu nasil bir sey bana birkisi bunu aciklayabilirmi veya bulundugum yerdeki konsolosluk bunu cozebilir mi?

 15. hasan diyor ki:

  slm hocam GSS affı çıktımı ve cıkamdı ıse ne zaman çıkacak bu konuda bır turlu sağlıklı bılgı alamadık yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkurler

 16. cano diyor ki:

  ödemiyecem ulan bu parayı ödemiyeceeeeeeeeeeeeem

 17. bekir yigital diyor ki:

  slm hocam bagkur torba yasası cıkdımı yoksa nezaman cıkacak bilgi verirseniz sevinirim hayırlı gunler

 18. serdar diyor ki:

  mrb hocam ben bu parayı yatıyordum ama ısım olmadıgı ıcın suan neyapmalıyım odeme gucum yok ne yapmalıyım bılgı verırsenız sevınırım

 19. hasan kaya diyor ki:

  ben 1977 tarihinde ssk girişim var 160 gün hizmetim var
  1984 de 80 2007 de 300 gün
  ve 1998 de şirket ortaklıgım var ama bagkura hiç ugramadım
  yeni kayıt oldum ve 2008 den ihtibaren bagkura kayıtımı yaptılar acaba bagkura geriyedönük boçlana bilirmiyim teşekürler

 20. samet diyor ki:

  Ya benim kim hangi hakla borçlandırır kardeşim bu nasıl bir hırsızlıktır! ben istemiyorum zorunlu sigorta filan, isteğe bağlı yapsanıza şunu çalışmayan ve geliri olmayan kişilerin hane geliri baz alınarak para tahsil etmek de ne demek oluyor istemiyorummmmmmm

 21. ünal yılmaz diyor ki:

  ülkemizde neyazık ki dar ğelirli vatandaşın zor şartlard,a ğeçimini sağlaması biyana çöplüğe atılması biyana, ğünahımızı alsınlar. bizi infa,z, etsinler nedir bu işsiz sin bir yana har,aç veriyorsun bir yana devletimiz bu konuya a,,,,,,,,,,,,cilen el atmalı kötü sonuçlar, doğurabilir. insanımız, çağdaşlaşmak yerene katliama sürükleniyor.2012 den bu ğüne 6 aylık çalışma,ma, boşluğum oldu borcum ise maşallah bir millet vekili maaşı olmuş.. yazıklar, olsun.

 22. Sarp diyor ki:

  Suç duyurusunda bulunuyorum.

  Genel Sağlık Sigortası adı altında kişiler istekleri dışında zorla borçlandırılıyor.Bu kişisel hak ve özgürlükleri gasp anlamına
  gelir.Bir insana istemediği bir konuyu zorla dayatamazsınız buda
  insan haklarına açıkça aykırılık teşkil ediyor.

  • djaro diyor ki:

   aynen kardesim bu Erdogani sallandiracan Kizilay meydaninda sherefsiz insnlari resmen gasp ediyor boyle bir sacmalik hic bir yerde yok dunya da yok zorla sigorta zorla insanlarin parasini cebinden gasp etmek ya cikmiyor bu amina kodumunu cocugunu kafasindan tek kursumla indirsin anasin amini gorsun cay tabaginada kimse odemesin gerekirse insan haklari mahmesine basvuracaz o orospu cocugunu da inirecez ve de TURKIYE den kovacaz anasinin amina girsinn

 23. tolga diyor ki:

  Boş yere bu parayı ödemeyin kimse ödemediği için af çıkartıyorlar zaten.Böyle bir saçmalık dünyanın hiçbir yerinde yok.Gerekirse tüketici mahkemelerine,insan hakları mahkemelerine vs. başvurun.
  Koyun olmayın hakkınızı arayın..

 24. BATUHAN diyor ki:

  BEN ÇALIŞMIYORDUM DERSHANEYE GİDİP ÖSS YE HAZIRLANIYORDUM DİYE BANA BORÇ ÇIKARDILAR BÖYLE SAÇMALIK ANCAK TÜRKİYEDE OLUR ÇEKİN ARTIK ÇEBİMİZDEN ELİNİZİ HIRSIZLAR

 25. ESRA AKGÜÇ diyor ki:

  GSS BORCUNU NETTENDE BANKADANDA ÖDEYEMİYORUM . ÖDEYE BİLEN VAR MI ACABA . YADA BİR FİKRİ OLAN ACELE CEVAP LÜTFEN.

  • ünal yılmaz diyor ki:

   esra yaa bu borçlandırma oluyorda, çalışmadığın ve işsiz kaldığın için devlet neden mali destekde bulunmak yerine haraç kesiyor.. idamda etseler vermiyorum..zaten ya,kında oda yasalaşır.

  • husso_33 diyor ki:

   esra bağkur il mud veya ssk ıl mu de odenıyo ama odeme bırak af cıkacak bosa odeme ora verecegın parayla gıt hastanede dort dotluk muayene olursun bana 2500 tl borç cıkmıs gelır testı yaptırdım 375 e dustu o kadar sacma bıse kı ben zaten işsizim bana işsizlik maası bıle vermıyen devlet ekmek parama goz koymus …

 26. yunus diyor ki:

  ssk lı oldugum halde bana 2800 eşime 3750 borç çıkarılmış asgari ücretle çalışıyom asgari ücrete 40 tl zam

Konu İle İlgili Yorum Yaz