GSS Affı

Sponsorlu Bağlantılar

gss affı

Torba yasada 2 milyon kişinin beklediği GSS prim affı ile ilgili vatandaşın beklentileri karşılayan maddeler çıkmadı. İşte Torba yasası ile genel sağlık sigortası borcu olanların durumu.

Torba yasası ile birlikte 2 milyondan fazla vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler yapıldı. Düzenlemeye göre; SGK prim borçlusu olan vatandaşların borçları 1 Ocak 2012’den itibaren yapılandırılacak.

PRİM AFFI KAPSAMINDA NELER VAR?

Kapsamı oldukça geniş olan SGK genel sağlık sigortasının 1 Ocak 2012’den beri gelir testine girmediği için borcu olanlar, gelir testine geç girdiği için gelir testinin yapıldığı dönemden önce SGK tarafından en yüksek prim borcuyla borçlandırılanlar, gelir testini zamanında yaptırmasına rağmen prim borcu bulunanlar genel sağlık sigortası affına kabul edilebiliyor.

Hiç gelir testi yaptırmamış kişilere ise gelir testini şimdi yaptırmaları halinde şu anki durumlarına göre işlem yapılacak. Eğer kişi gelir testi sonucunda en düşük gelir grubunda çıkarsa yani ailesindeki toplam gelir asgari ücretin üçte birinden az ise önceki borçları silinecek. Bundan sonra da prim borcu ödemeden genel sağlık sigortasından faydalanabilecek. Eğer orta ve üst gelir grubunda çıkarsa geçmiş prim borçları yapılandırılacak.

Gelir testini geç yaptırdığı için SGK tarafından en yüksek gelir grubunda olduğu kabul edilerek işlem yapılanlar için prim borçları yeniden hesaplanacak. Yeni hesaplamada ise eski borçları şu anki gelir durumuna göre düzenlenecek. Yani prim borçları azaltılacak. Yeni torba yasaya göre genel sağlık sigortası borçlusunun 30 Nisan 2014 tarihine kadar olan borçları bu yapılandırma kapsamında değerlendirilecek. Bu tarihten önceki tüm borçlar yapılandırmaya alınabilecek.

GSS BORÇLULARA NE HAKLAR TANINDI

GSS borçlularından hiç gelir testi yaptırmamış olanlara öncelikle yeni bir hak tanınıyor. Bu kişiler şimdi gelir testi yaptırırlarsa, çıkacak sonuca göre işlem yapılacak. Eğer en düşük gelir grubundalarsa yani aile içi kişi gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Gelir düzeyleri daha yüksek çıkarsa, buna göre geçmiş prim borçları da yeniden hesaplanacak.

Diğer grup yani gelir testini geç yaptırdığı için SGK’nın resen tescil ettiği ve en yüksek tutardan borç çıkardığı kişilere de hak tanınıyor. Bunların gelir testini geciktirdikleri sürede tavandan biriken borçları, gelir testi sonrası prim tutarları esas alınarak yeniden hesaplanacak.

PRİM AFFINA BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN

Torba yasa şu anda yürürlükte olduğu için bu tarihten itibaren 31 Mart 2015 tarihine kadar ilçelerde buluna sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuran GSS yükümlüleri gelir testine girerek torba yasanın bu kapsamlarından faydalanabilecek. Gelir seviyesi orta ve üst düzeyde çıkan borçluların da 30 Nisan 2015 tarihine kadar bulundukları şehirdeki SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak yapılandırma ve yeniden borç hesaplama hakkından faydalanmak için başvuru yapmaları gerekiyor.

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK

SGK prim affından faydalanacak kişilerin borçları en az altı en fazla on sekiz ay vadeye bölünebilecek. Ancak vadeye bölündüğü için SGK prim borçlarından ayrıca vade farkı da alınacak. Mesela 5000 TL borcu olan bir vatandaş borcunu altı taksitte öderse toplam 5250 TL, 9 taksit isterse 5350, 12 taksit isterse 5500 ve 18 taksit isterse 5750  TL olarak borcunu ödeyebilecek. Eğer yükümlü yapılandırmayı yaptığı halde taksit ödemelerini iki aydan fazla aksatırsa yapılandırma hakkını kaybedecek ve eski borçları yürürlüğe girecek.

Eğer SGK’yı prim borcunuz yüzünden dava ettiyseniz -ki dava eden pek çok kişi oldu- torba yasanın bu maddeleri sizi kapsamayacak. Dava eden kişiler davanın sonucuna göre işlem yapabilecek. Dava sonucu kişinin lehine çıkarsa bir sorun yok. Ama aleyhinize çıkarsa torba yasadan faydalanamazsınız. Eğer torba yasadan faydalanmak istiyorsanız dava dilekçenizi geri çekip şikayetten vazgeçmeniz gerekmektedir.

DURUMUNA BAKTIRIN

Yetkililer herkesin mutlaka GSS durumuna baktırması gerektiğini belirterek, bunun için en yakın SGK merkezine gidilmesini tavsiye etti. Bu merkezlerden GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Borçlular bu çalışma ile affa uğrayabilecek.

SGK Haber

 1. ahmet diyor ki:

  allah sizi bildigi gibi yapsın 1500 tl nedir lan ünüversteye birsene geç gittik diye borçlandırmışlar nasıl ödeyecem lan ben okadar parayı sizden ögrenim kredisi alan bir ögrenciyim onu mu veriyim size!!!

 2. erkan diyor ki:

  38 yasindayim yurtdisinda dogdum calisiyorum ve cifte vatandasim. son 2yildir daha cok türkiyede bulundum. emeklilik hakkında bilgi almak için sgk ya gitim ve orda tessadüf yeni kanundan dolayi 10000tl borçlu olduğumu öğrendim. türkiyede hic calismamis doktora gitmemis birisiyim . Böyle saçma Kanun olamaz. Kafana göre bi Kanun cikar ve kimseyi uyarma bilgilendirme !!! sen ekmek cikarmiyon 80milyon icin yeni Kanun cikariyon . Avrupada önemli Kanunlarda evlere Mektup bildiri yoluyorlar arti ilk ayda prim ödenmemişse tekrar uyariliyolar . bizde kimse bilmeyince birikmisde birikmiş öyle saçma kanunki sgk calisanlari bile napcaini bilemiyor . Gelir testine yoladilar gitik tabi evim arabam var 300 prim cikti simdi her ay 300 prim mi ödiycem arabam evim var diye ??? benim calistigim kazandigim gelirim mülküm le saglimin alakasi ne ??? türkiyede ve yurtdisinda binlerce Magdur var . AF arti bizden özürdilenmesi gerek çünkü isimizi gücümüzü birakip devletin sacmaliginla urasiyoruz..

 3. vedat diyor ki:

  prim borcunu yerleştiren devlete sesleniyorum, madem benim işsiz kaldığım dönemi tespit ettiniz neden işsizlik maaşımı sorgusuz sualsiz göndermediniz? alırken faiziyle alacaksın vermeye gelince sesin çıkmayacak. onu da bir şekilde cebe indirmişsinizdir alıştınız artık nede olsa.

 4. ibrahim diyor ki:

  1327 lira borcum çıktı. gelir testi yaptırdım 422 liraya düştü. isterse bi liraya düşsün param yok işimde yok. Kİ HASTANEYE GİTMİŞLİĞİM YOK. yaşlı memurlar emekli olmuyorlar daha bilgisayar kullanmasını bilmiyorlar onlar yüzünden memurda olamıyoruz oku oku bir şey olamıyonda. ‘ygs ye gir kpss ye gir ales e gir sen kariyer peşinde koş ama patronun lise mezunu çıksın’ İŞ İSTİYORUM BORÇ DEĞİL

 5. cihat diyor ki:

  İşşiz adama borç mu çıkarılır?sanki gelirimiz var,babamın maaşından hesaplanarak bana borç çıkarılıyor,iş bulacaklarına alma derdindeler,bu insanlar yeni nesle meslek olarak hırsızlığı bırakacaklar sanırım…

 6. derya diyor ki:

  Bütün uyarıları ve yorumları okuyorum.herkes benim gibi düşünüyor,sevindim tek olmadığıma.resmi olarak gasp ediliyoruz.ben hayatım boyunca bir kere bile sgk mı her ne halt ise işte ondan faydalanmadım.isterlerse bütün borçları sırf bana yüklesinler,canımı alsınlar da kurtulayım.37 yasındayım ve yıllardır işsizim,babam benim için neden prim ödesin ki ,babama neden bu kötülüğü yapayım,zaten zor geçiniyoruz.bu sistemin sorumlularının ve onaylayanların Allah belasını versin. İnşallah.yok olsunlar,üzerlerine Ateş yağsın,canımızı çıkardılar

  • yusuf diyor ki:

   aynı görüşteyim katılıyorum yorumunuza bir kez 1 bile hastaneye gitmedim gss adı altında olmayan hizmet için para almaya çalışıyolar ki parada ödemiyoruz bunlar turkiyede yaşayan insanları bu duramlara düşürdüler.

 7. h.b diyor ki:

  Yazıklar olsun ya hem çalışma hem para öde 3800 tl yaa zaten is yok bu nasıl bi saçmalık ya isteğe bağlı olsun kardeşim sanane ben ölücem gitmiyorum hastaneye sanane yani isteyen varsa gider olur nasıl odeyecem ben bunu hadi faizi sildin taksitle öde dedin onada vade farkı koyuyosun ee tekrar faizli miktara geliyo bu ne lahana turşusu ayıp be

 8. ilyas diyor ki:

  Herseyi anladimda istege bagli neden olmuuor bu sistem hastaneye hoc gotmeyenler neden bos yere borclaniyor haksizliltir.diger tarafta hasteneden yararlanmak istiyenler varsa o vatandaslar aylik gss oderler..ve aile gelilirine gore issiz cocuklar borclaniyor sacmaliga bak ben bu yasayi cikartanlara sesleniyorum tekrar dusunler bu yasayi

 9. Yusuf diyor ki:

  benim 2009 da başlamış genel saglık sigortası ve ben ögrenciydim taki 2014 8. aya kadar şimdi çalışıyorum işe girdim. bu borcum silinir mi?

 10. burak diyor ki:

  Bu nedir ya calismayandan para mi alninir
  Bu nasıl bir hırsızlıktır. Çalışmayan da para mi olur YETERRRR ARTİK DUR DİYELİM ARTİK ŞU HUKUMETE. ALLAH KAHRETSİN BUNLARİ ONAYLAYANLARİ BUNDA EMEGİ BULUNANLARİ intihar edecem artik hem iş verme hem para al zaten aileme yüküm kendimi öldürmekten başka carem kalmadi…

 11. Anti akp diyor ki:

  Tayyib in harçlığı bitmiş nereden alacağını biliyor

 12. saçma sapan diyor ki:

  bu nasıl bir iştir anlamadım gitti durduk yere borçlandırmakta nedir. İl ilçe köy bölersen dünya bi borçlu çıkacak bi taraftan uydurma. Kardeşiminde var 4900 tl olmuş üstelik borç olduğunu yakında öğrendik gelir testi yaptırdık sigortlı olarak 3 ay oldu çalışıyor kardeşim ve borç atmaya devam ediyor. Devletin para tuzağı askerden geşip işe başladı devlet sitesinde herşey görünüyor ama sözde devletin senden haberi yok ve gelir testi yaptırmanı istiyor Allah belasını versin bu sistemi icat edenin onaylayanın. resmen soygun başka birşey değil üç ay öncesine kadar kıçına takacak don bulamayan işsiz birine bunu yapan ahmak sistemin ahmak kurgucu soyguncu insanları Allah belanızı versin. Bide bu sistemden millet vekilleri muhaf asıl onlar ödesinler.

 13. nur diyor ki:

  yaaa bu nasıl bişeydir birde diyorlarki kaymakamlıktan gelir testi yaptırın borç düşer. iyi anladık gelir testi yaptıralımda gider testini nereye yaptırcaz. yeni evlendik düğün borcu var kredi kartı borcu var ev kirası elektrik doğalgaz su faturası var. part çalışıyorum 450 tl maaş alıyorum yol parası 95 tl tutuyor geriye 355 tl maaş kalıyor ne yicez ne içicez. bunları düşüp hesaplayın para kalırsa sizede öderiz. resmen soygun bu resmen.

 14. c kara diyor ki:

  şimdi bu af çıkıyor masalıyla milleti önceki gibi yine kandırıyorlar.genel seçimi kurtardıktan sonra bakan çıkıp ne affı kardeşim af maf yok der mi ?bir de kaymakamlıktan verilen gelir testi kağıdını okuyun orada evimde hanemde çevremde bütün heryerde soruşturma yapılabilir ibaresi var . bu bence resmen çok büyük bir fişleme operasyonu . anayasal hakkın ihlali.evimizin çevremizin karakolun sağlık bakanlığının ve bir sürü kurumun gelir testi ile alakası ne .

Konu İle İlgili Yorum Yaz