GSS Affı

gss affı

Torba yasada 2 milyon kişinin beklediği GSS prim affı ile ilgili vatandaşın beklentileri karşılayan maddeler çıkmadı. İşte Torba yasası ile genel sağlık sigortası borcu olanların durumu.

Torba yasası ile birlikte 2 milyondan fazla vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler yapıldı. Düzenlemeye göre; SGK prim borçlusu olan vatandaşların borçları 1 Ocak 2012’den itibaren yapılandırılacak.

PRİM AFFI KAPSAMINDA NELER VAR?

Kapsamı oldukça geniş olan SGK genel sağlık sigortasının 1 Ocak 2012’den beri gelir testine girmediği için borcu olanlar, gelir testine geç girdiği için gelir testinin yapıldığı dönemden önce SGK tarafından en yüksek prim borcuyla borçlandırılanlar, gelir testini zamanında yaptırmasına rağmen prim borcu bulunanlar genel sağlık sigortası affına kabul edilebiliyor.

Hiç gelir testi yaptırmamış kişilere ise gelir testini şimdi yaptırmaları halinde şu anki durumlarına göre işlem yapılacak. Eğer kişi gelir testi sonucunda en düşük gelir grubunda çıkarsa yani ailesindeki toplam gelir asgari ücretin üçte birinden az ise önceki borçları silinecek. Bundan sonra da prim borcu ödemeden genel sağlık sigortasından faydalanabilecek. Eğer orta ve üst gelir grubunda çıkarsa geçmiş prim borçları yapılandırılacak.

Gelir testini geç yaptırdığı için SGK tarafından en yüksek gelir grubunda olduğu kabul edilerek işlem yapılanlar için prim borçları yeniden hesaplanacak. Yeni hesaplamada ise eski borçları şu anki gelir durumuna göre düzenlenecek. Yani prim borçları azaltılacak. Yeni torba yasaya göre genel sağlık sigortası borçlusunun 30 Nisan 2014 tarihine kadar olan borçları bu yapılandırma kapsamında değerlendirilecek. Bu tarihten önceki tüm borçlar yapılandırmaya alınabilecek.

GSS BORÇLULARA NE HAKLAR TANINDI

GSS borçlularından hiç gelir testi yaptırmamış olanlara öncelikle yeni bir hak tanınıyor. Bu kişiler şimdi gelir testi yaptırırlarsa, çıkacak sonuca göre işlem yapılacak. Eğer en düşük gelir grubundalarsa yani aile içi kişi gelirleri asgari ücretin 1/3’ünden az ise, hiç prim ödemeyecekleri gibi birikmiş borçları da tamamen silinecek. Gelir düzeyleri daha yüksek çıkarsa, buna göre geçmiş prim borçları da yeniden hesaplanacak.

Diğer grup yani gelir testini geç yaptırdığı için SGK’nın resen tescil ettiği ve en yüksek tutardan borç çıkardığı kişilere de hak tanınıyor. Bunların gelir testini geciktirdikleri sürede tavandan biriken borçları, gelir testi sonrası prim tutarları esas alınarak yeniden hesaplanacak.

PRİM AFFINA BAŞVURU TARİHLERİ NE ZAMAN

Torba yasa şu anda yürürlükte olduğu için bu tarihten itibaren 31 Mart 2015 tarihine kadar ilçelerde buluna sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuran GSS yükümlüleri gelir testine girerek torba yasanın bu kapsamlarından faydalanabilecek. Gelir seviyesi orta ve üst düzeyde çıkan borçluların da 30 Nisan 2015 tarihine kadar bulundukları şehirdeki SGK il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak yapılandırma ve yeniden borç hesaplama hakkından faydalanmak için başvuru yapmaları gerekiyor.

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK

SGK prim affından faydalanacak kişilerin borçları en az altı en fazla on sekiz ay vadeye bölünebilecek. Ancak vadeye bölündüğü için SGK prim borçlarından ayrıca vade farkı da alınacak. Mesela 5000 TL borcu olan bir vatandaş borcunu altı taksitte öderse toplam 5250 TL, 9 taksit isterse 5350, 12 taksit isterse 5500 ve 18 taksit isterse 5750  TL olarak borcunu ödeyebilecek. Eğer yükümlü yapılandırmayı yaptığı halde taksit ödemelerini iki aydan fazla aksatırsa yapılandırma hakkını kaybedecek ve eski borçları yürürlüğe girecek.

Eğer SGK’yı prim borcunuz yüzünden dava ettiyseniz -ki dava eden pek çok kişi oldu- torba yasanın bu maddeleri sizi kapsamayacak. Dava eden kişiler davanın sonucuna göre işlem yapabilecek. Dava sonucu kişinin lehine çıkarsa bir sorun yok. Ama aleyhinize çıkarsa torba yasadan faydalanamazsınız. Eğer torba yasadan faydalanmak istiyorsanız dava dilekçenizi geri çekip şikayetten vazgeçmeniz gerekmektedir.

DURUMUNA BAKTIRIN

Yetkililer herkesin mutlaka GSS durumuna baktırması gerektiğini belirterek, bunun için en yakın SGK merkezine gidilmesini tavsiye etti. Bu merkezlerden GSS prim borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Borçlular bu çalışma ile affa uğrayabilecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 21 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Affı (119 Yorum)

 1. Kenarda üç kuruşu olmayan insanlara böyle ağır borçlar çıkarmak ne kadar adilane? Bu durumun en kısa zamanda düzeltilerek vatandaşın gönlünün alınmasının gerektiğini düşünüyorum. Her yerde bu cezalar karşımıza çıkıyor. Lütfen kulak verin..

 2. Ben 11yıllık evliyim 2013 yılındasigortalı olarak çalışmaya başladım genel sağlık sigortasıymış şuana kadar böyle bişeyden haberim yoktu e devlet ten bilgilerime bakarken 3 300 lira borcumun oldugunu öğreniyorum ve ben maddi sıkıntılar çekerken bankalara faiz öderken şimdi bana devlet hiçbir faydasını görmedigim hizmet parasını istiyor

 3. Allah belanızı versin sözde işsiz vatandaşa destek olucaktınız ulan hiçbir hberim olmayan borç çıkıyor karşıma tam 2000 lira ödemicem lan sanki işssizken gelip iş buldunuz bir kere faydasını görmediğim birşey için bu parayı ödemicem allah belanızı versin birşey demiyorum siz fakiri öldürün zengini sevindirin yok öyle bir dünya

 4. Allah belasini versin boyle sistemin zar zor gecinen halki resmen hukumet soyuyor bu soyguna dur deyin artikkkkk

 5. Genel saglik sigortasi cok sacma ve tam bir soygundur cunku issiz ve calismayan insanlari borclu cikariyorlar. Calismayan issiz insan nasil borc odesin bu soyguna dur deyin artik

 6. 18 kasım itibari ile sigortam başladı. gss prim ödemem otomatik kesilirmi yoksa benim herhangi bir işlem mı yaptırmam gerek?

 7. Son gun ne zaman arkadaşlar benimde 5 bin olmus borcum durduk yere cikti kafayi yiycem ne zaman son gun bunun nasil halledecemm

 8. aynen eraya katılıyorum nerden geldıgı bellı olmayan bı borcu oduyorum once ınsanları gaza getırdıler bedava saglık dıye kımseye yeterlı bılgı verılmeden basvurusunu aldılar sımdı ıse ince ince ayrııntılarla parayı topluyolar 1800 tl borcum var hiç yere yazık degılmı benım cocugum var onun sut parasında kesıp ödeyecem insallah sorumluların çoçugundan çıksın bu kadar agır kunsucammm

 9. NEREDEN GELDİĞİ BELLİ OLMAYAN BİR PARAYI ÖDÜYORUM AMA HAKKIMI HELAL ETMİYORUM GEMİCİKLERİNİZİ KARADAN DA YÜRÜTÜN SAYIN CUMHURBAŞKANIM MADDİ DESTEĞİNİ YOKSUL VATANDAŞIN SAĞLAYACAKTIR

 10. Anlaşılır hiç bir yanı olmayan uygulamadır gss… Kişi başı milli gelirimiz 10.000 dolar’lardan söz ediliyor. Madem bu kadar yüksek -ki ben tanımıyorum hiç bu kadar kazananını- o halde gss borcunu bu paranın üzerinde kazananlara yaz bari be zalimler! 26 yaşında işsizim, askerlik kapıda bekliyor. Borcum silinmezse intihar ederim. Bu sistemin tercümesi şudur; Yoksulsan öl, kurtul! Ki işsizleri öldürürsen, işsizliği azaltmış olursun. Şimdi düşününce mantıklıymış. Demek ki devletimizin, ‘o’ büyük, uzun adamın bir bildiği varmış. Baştakileri düşünmeden yazmışım. Varol Cumhurbaşkanım. Ölsün yoksulluk! Pardon! Ölsün yoksullar.

 11. böle birşey olmamaz.. yaw çalışmıyoruz borçlu oluyoruz..!! istemiyorum senin hastaneni..zorlan bizi borçlu yapıyor..yaw avrupa insan hakları mahkemesine falan bi yazı yazalım..zorlan bizi borçlu yapıyolar..

 12. Böyle sacma bir sistem yok… iyi güzel garibanı da sigortalı yapmak istiyon daha doğrusu bu bahaneyle milleti yolmak istiyon. 3400 tl borç var. hiç olmasın borcu ödeyince elime bir şey geçsin. mesala sigorta pirimim yatsın. ulan borç ödemiş sayılmak için 3400 lira paramıı verilir çalıştığım işte bu para için 4 ay çalışmak zorundayım Allah tan bulsun bu sistemi çıkaran…….

 13. Bu olay akıl alacak gibi diil çalışmayan bir insandan nasıl para istenir napicak bu insan hırsızlık mi gasp mi insanın mantığı almaz bunu çalışmayan bir insan biri çay söylesede icsek diye bakan bir insandır. Suriye illere 800 tl maaş baglicaksin ama kendi vatandaş indan çalışmadığı hâlde para almaya kalkacaksin bu nasıl Başbakanlık nasıl bir yönetim şekli sen devlet sin sen bakacak sin bana benden sorumlusun 8800 tl Suriye liye veriyorsan kendi halkın ada vereceksin devlet sin sen devlet Hz ömer bi kadınin ihtiyacını karşılayamadigi için bile Allah tan af diledi sn milyonlarca insandan sorumlusun Başbakan lik yada cumhurbaşkanı olmak diil onun hakkını vermek önemli. Unutma her insanın arkasından nasıl bilirsiniz ve hakkınız i helal ediyormusunuz diye soracak lar bu Başbakan da olsa cumhurbaşkanı da olsan değişmez ayırım yok.

 14. Siz insanlarla resmen dalga geçiyorsunuz. Gelir testi için sırf 2 ay uğraştım. Şimdide af var diyorsunuz yazık çok yazık. Zaman para endişe. Bu dünyanın ötesi de var.

 15. deli dumrulun köprüsü gibi geçenden 10 akçe geçmeyenden 30 akçe almaya benziyor
  hastahaneye uğramam 3 bin lira borç yazdılar
  bu para haram paradır kimse savunmasın
  oy verdiysek umumun maslahatını kendi maslahatımızdan üstün gördüğümüzdendir
  bu durum değişmezse bir daha oy yok ona göre
  zengin fakirin halinden anlamaz tabii
  partiden beslenenler tekkeyi bekleyip çorbayı içenler misali
  pişkince bu duruma sessiz kalıp göz yumuyorlar

 16. Bu kanunu çıkaranların Allah belasını versin ben hayatım boyunca böyle birşey görmedim bana öğrencilik yıllarımda 2.500 diğer kardeşime 1.450 öğrenci hala okuyan kardeşime 4.000 abime 600 TL yani bizi ailece borca sokmuşlar birde faize sokuyorlar SSK’ya gidiyorum çalışıyorsun ödeyeceksin eğer işsiz olsaydın indirim yapardık diyorlar öğrenci kardeşimle gittik daha belli değil işi gücü bırakıp bunlarla uğraşıyorum adam yakında işsiz kalmasam iyidir hangi borcu ödeyeceğim köpekler suçumuz babasız yetim öğrenci olmak mı ne zorluklarla okudum şimdik beni borca mı sokuyorsun birde Kardelenler okusun diyorlar kocaya gitseydim bu kadar borcum çıkmazdı ne verdin ki ne alıyorsun bir kuruş vermiyorum gerekirse mahkemeye çıkarım

 17. tavuk tantüni siparişi verdim adam,döner getirmiş yemiyorum diye parasını istiyor.mevzu aynı mevzıu

 18. Ben Türk olmaktan gurur duyan bir gencim. Ama bu ulkeyi idare eden insanlar oyle sacma kanun cikarir olmuslar ki hayretler icindeyim. 19 yasindayim babam insaatta calisiyor gun geliyor su faturasini yatiramiyor 5-6 gun susuz yasiyoruz. Boyle zor sartlarda okumaya calisiyorum. Birde bakiyorum ki 3000 TL borc. Ben hic bi sekilde sgk gss den yararlanmadim. Benim bi haberim bi onayım ne i tebligat ne bir haber ne bir uyarı olmadan böyle borç girmesi gerçekten komedi. Hiç bir şekilde anlamı yok bunun. Kelime İle anlamı haraçtir. Beni bu genç yaşta bu borca sokana ve psikolojimi bozan insana hakkım haramdır. Bu dünyada değilse de diğer dünyada iki elim yakasında olacaktır. Biz iki kuruşu bir araya getirip eve alışveriş yapamıyorken 3000 TL borcumun çıkması gerçekten ama gerçekten insanın psikolojisini bozuyor. Benden değil 3000 lira 3 lira bile alamazlar çünkü yok. Olmayan şeyi alamazlar. Alacakları birsey varsa o da başı.

 19. AHMAKLIĞIN DA BU KADARINA PES, ANCAK BİZİM ÜLKEMİZDE GÖRÜLECEK BİR UYGULAMA, YEMEK YEMEDEN BİR LOKANTAYA GİTTİĞİMİZDE DAHA YEMEK YEMEDEN, FIRINCIYA GİDİP EKMEK ALMADAN PARA VERİLİYOR MU, BEN NEYİN HİZMETİNİ GÖRDÜM Kİ GELİRİM OLMADAN GÖZÜNÜ BENİM GİBİ İNSANLARA DİKMENİN VE BU VİCDANSIZLIĞIN NEREDEN GELDİĞİNİ MERAK EDERİM. RESMEN DEVLET, HÜKÜMET EN SIKINTILI VATANDAŞINA GÖZ DİKMİŞ, HARAÇ İSTEMEKTEDİR.
  ÖNCE ÇALIŞMAYANLARA EVRENSEL İNSAN HAKKI OLAN AVRUPADAKİ GİBİ İŞSİZLİK MAAŞI BAĞLA SONRA İSTE.MEYE YÜZÜN OLSUN.DEVLET HERKESİN T.C NOSUNU TESPİT EDERKEN, BUNLARIN DA MANTIKEN SOSYAL DURUMUNU BİLMİYORMU İŞİN KISASI BEN BİLAL’E TANKER SÜMEYE’YE BİLEZİK ALAMAM, BİZİM AKLIMIZLA ALAY MI EDİYORSUNUZ, HERKES BİTTİ, ŞİMDİ DE İŞSİZLERE Mİ SIRA GELDİ.

 20. sayın yetkililer bir saçmalıktır kanun diye tutturmuş gidiyorsunuz borçlu kişi ailesinin geliri üzerinden borçlandırmak hangi akla hizmettir ki çocuğumu benim üzerimden borçlandırabiliryorsunuz ben yıllarca sgk prim ödüyorum zaten benim gelirimden oğlumun ne alakası var işsiz olan oğlumun geliri neki sen onu ailesinin geliri üzerinden borçalanıdırıyorsun bence bu uygulamadan bir an evvel vazgeçilmeli yanlış bir uygulama ve yanlış bir kazanç kapısı çalışmayan bir kişinin nasıl borcu olabilir soruyorum size herşeyi takip edip borç çıkartıyorsunuz bu vatandaşın açıköğretimde lise okuduğunu ve bu kişinin asker olduğunu göremiyormusun ki bu borçları çıkarıyorsunuz lütfen bu sistemi en kısa sürede tekrar gözden geçirip halkın yararına milettin faydasına olacak kanunları çıkarmanızı umut ediyorum inşallah milletimizin hakkında hayırlı haberler alırızı

 21. Bu nasıl bir durumdur. Sizler neden sadece gelir tespitinde bakıyorsunuz da, giderlerimize bakmıyorsunuz? Bana çıkan 6800 tl borç nasıl ödenir ? zaten yıllarca işsiz kalmış insanlarız. Tam iş bulduk borçlarımızı ödeyelim derken üzerine birde siz bu borçları çıkarıyorsunuz ve ortada bir tebligat veya sigorta için onayımız alınmamışken bile. YAZIKLAR OLSUN.

 22. bı mantıklı olun bu paraları odeyebılcek durumu olan ınsan ustune aylık yuz tl ekleyıp normal sıgartosını yaptırır ayıptır ya hanı secımlerden once hastaneler ucretsızdı artık oy toplamak ıcın oyle soylenmıyomuydu

 23. Kardeşler yıllardır kadrolu işsizim ev kira önce ALLAH ın merhameti sayesinde sonra ailemin desteğiyle yaşamaya uğraşıyorum.hiçbir mal varlığım veya gelirim yok.5 yıldır hastane yüzü görmedim ilk yasa çıktığında beyanat formu doldurdum.çöpten ekmekte toplayıp yesen yine kurtarmaz kira veriyon!,üstünde yırtıkda olsa bir elbise ve ayağında yırtıkda olsa bir papuç var herşeyden önce tc kimliği taşıyorsun türk oğlu türk olduğun suratından belli ve nefes alıp verdiğine göre yaşıyorsun demektir dediler.sonra aylık bize 150 lira haraç vercen dediler.şu anda 7 milyara yakın borcum görülüyor.Ben hükümetten,devletten,kurumlardan veya milleten yardım dilenmeyecek kadar GURURLU! Affedilmeyi istemeyecek kadar ADİL! Baskılara, zulümlere, haraçlara, tehditlere boyun eymeyecek kadar ASİL!2paket makarna 4 çuval kömüre veya dünyanın en yüksek mertebesine bile kendimi satmayacak kadar ŞEREFLİ!ALLAHın bahşettiği nefesi boşa harcamayalım deyip cebime bakan idareciye=İnsanda nefesmi bırakıyorsunki boşa harcyalım diyecek kadar müslüman bir TÜRKÜM.

 24. allah sizi bildigi gibi yapsın 1500 tl nedir lan ünüversteye birsene geç gittik diye borçlandırmışlar nasıl ödeyecem lan ben okadar parayı sizden ögrenim kredisi alan bir ögrenciyim onu mu veriyim size!!!

 25. 38 yasindayim yurtdisinda dogdum calisiyorum ve cifte vatandasim. son 2yildir daha cok türkiyede bulundum. emeklilik hakkında bilgi almak için sgk ya gitim ve orda tessadüf yeni kanundan dolayi 10000tl borçlu olduğumu öğrendim. türkiyede hic calismamis doktora gitmemis birisiyim . Böyle saçma Kanun olamaz. Kafana göre bi Kanun cikar ve kimseyi uyarma bilgilendirme !!! sen ekmek cikarmiyon 80milyon icin yeni Kanun cikariyon . Avrupada önemli Kanunlarda evlere Mektup bildiri yoluyorlar arti ilk ayda prim ödenmemişse tekrar uyariliyolar . bizde kimse bilmeyince birikmisde birikmiş öyle saçma kanunki sgk calisanlari bile napcaini bilemiyor . Gelir testine yoladilar gitik tabi evim arabam var 300 prim cikti simdi her ay 300 prim mi ödiycem arabam evim var diye ??? benim calistigim kazandigim gelirim mülküm le saglimin alakasi ne ??? türkiyede ve yurtdisinda binlerce Magdur var . AF arti bizden özürdilenmesi gerek çünkü isimizi gücümüzü birakip devletin sacmaliginla urasiyoruz..

 26. prim borcunu yerleştiren devlete sesleniyorum, madem benim işsiz kaldığım dönemi tespit ettiniz neden işsizlik maaşımı sorgusuz sualsiz göndermediniz? alırken faiziyle alacaksın vermeye gelince sesin çıkmayacak. onu da bir şekilde cebe indirmişsinizdir alıştınız artık nede olsa.

 27. 1327 lira borcum çıktı. gelir testi yaptırdım 422 liraya düştü. isterse bi liraya düşsün param yok işimde yok. Kİ HASTANEYE GİTMİŞLİĞİM YOK. yaşlı memurlar emekli olmuyorlar daha bilgisayar kullanmasını bilmiyorlar onlar yüzünden memurda olamıyoruz oku oku bir şey olamıyonda. ‘ygs ye gir kpss ye gir ales e gir sen kariyer peşinde koş ama patronun lise mezunu çıksın’ İŞ İSTİYORUM BORÇ DEĞİL

 28. İşşiz adama borç mu çıkarılır?sanki gelirimiz var,babamın maaşından hesaplanarak bana borç çıkarılıyor,iş bulacaklarına alma derdindeler,bu insanlar yeni nesle meslek olarak hırsızlığı bırakacaklar sanırım…

 29. Bütün uyarıları ve yorumları okuyorum.herkes benim gibi düşünüyor,sevindim tek olmadığıma.resmi olarak gasp ediliyoruz.ben hayatım boyunca bir kere bile sgk mı her ne halt ise işte ondan faydalanmadım.isterlerse bütün borçları sırf bana yüklesinler,canımı alsınlar da kurtulayım.37 yasındayım ve yıllardır işsizim,babam benim için neden prim ödesin ki ,babama neden bu kötülüğü yapayım,zaten zor geçiniyoruz.bu sistemin sorumlularının ve onaylayanların Allah belasını versin. İnşallah.yok olsunlar,üzerlerine Ateş yağsın,canımızı çıkardılar

  • aynı görüşteyim katılıyorum yorumunuza bir kez 1 bile hastaneye gitmedim gss adı altında olmayan hizmet için para almaya çalışıyolar ki parada ödemiyoruz bunlar turkiyede yaşayan insanları bu duramlara düşürdüler.

  • derya kardeşim 2 yas küçüksün benden yorumunu okudum.
   yazmak zorunda kaldım.
   demeki evlenmeyi.
   yada çocuk yapmayı düşünen ayleler.
   erdoganın 3 çocuk 5 çocuk
   deyipde çocuk başına 500 ödeyeceğim dediği gunlerı unutmamak gerek
   kedine borlandıracagını unutmayın.
   5 çocuğu olan aylenin borcu endüşüğü 750 tele .
   Alacak ayleden
   askeri ücret 900tl gbi yemeyeceksin.
   tayıbe ödeyeceksin
   kardeş.

 30. Yazıklar olsun ya hem çalışma hem para öde 3800 tl yaa zaten is yok bu nasıl bi saçmalık ya isteğe bağlı olsun kardeşim sanane ben ölücem gitmiyorum hastaneye sanane yani isteyen varsa gider olur nasıl odeyecem ben bunu hadi faizi sildin taksitle öde dedin onada vade farkı koyuyosun ee tekrar faizli miktara geliyo bu ne lahana turşusu ayıp be

 31. Herseyi anladimda istege bagli neden olmuuor bu sistem hastaneye hoc gotmeyenler neden bos yere borclaniyor haksizliltir.diger tarafta hasteneden yararlanmak istiyenler varsa o vatandaslar aylik gss oderler..ve aile gelilirine gore issiz cocuklar borclaniyor sacmaliga bak ben bu yasayi cikartanlara sesleniyorum tekrar dusunler bu yasayi

 32. benim 2009 da başlamış genel saglık sigortası ve ben ögrenciydim taki 2014 8. aya kadar şimdi çalışıyorum işe girdim. bu borcum silinir mi?

 33. Bu nedir ya calismayandan para mi alninir
  Bu nasıl bir hırsızlıktır. Çalışmayan da para mi olur YETERRRR ARTİK DUR DİYELİM ARTİK ŞU HUKUMETE. ALLAH KAHRETSİN BUNLARİ ONAYLAYANLARİ BUNDA EMEGİ BULUNANLARİ intihar edecem artik hem iş verme hem para al zaten aileme yüküm kendimi öldürmekten başka carem kalmadi…

 34. bu nasıl bir iştir anlamadım gitti durduk yere borçlandırmakta nedir. İl ilçe köy bölersen dünya bi borçlu çıkacak bi taraftan uydurma. Kardeşiminde var 4900 tl olmuş üstelik borç olduğunu yakında öğrendik gelir testi yaptırdık sigortlı olarak 3 ay oldu çalışıyor kardeşim ve borç atmaya devam ediyor. Devletin para tuzağı askerden geşip işe başladı devlet sitesinde herşey görünüyor ama sözde devletin senden haberi yok ve gelir testi yaptırmanı istiyor Allah belasını versin bu sistemi icat edenin onaylayanın. resmen soygun başka birşey değil üç ay öncesine kadar kıçına takacak don bulamayan işsiz birine bunu yapan ahmak sistemin ahmak kurgucu soyguncu insanları Allah belanızı versin. Bide bu sistemden millet vekilleri muhaf asıl onlar ödesinler.

 35. yaaa bu nasıl bişeydir birde diyorlarki kaymakamlıktan gelir testi yaptırın borç düşer. iyi anladık gelir testi yaptıralımda gider testini nereye yaptırcaz. yeni evlendik düğün borcu var kredi kartı borcu var ev kirası elektrik doğalgaz su faturası var. part çalışıyorum 450 tl maaş alıyorum yol parası 95 tl tutuyor geriye 355 tl maaş kalıyor ne yicez ne içicez. bunları düşüp hesaplayın para kalırsa sizede öderiz. resmen soygun bu resmen.

 36. şimdi bu af çıkıyor masalıyla milleti önceki gibi yine kandırıyorlar.genel seçimi kurtardıktan sonra bakan çıkıp ne affı kardeşim af maf yok der mi ?bir de kaymakamlıktan verilen gelir testi kağıdını okuyun orada evimde hanemde çevremde bütün heryerde soruşturma yapılabilir ibaresi var . bu bence resmen çok büyük bir fişleme operasyonu . anayasal hakkın ihlali.evimizin çevremizin karakolun sağlık bakanlığının ve bir sürü kurumun gelir testi ile alakası ne .

 37. Bu sistemi getiren adama hakkimi helal etmiyorum , Turkiyede olmadigim halde gss borcu cikarttilar , ulkeme donus yaptim borcumun oldugunu ogrendim , pasaportumu gosterdim umraniye sgk ya bize resmi evrak ver dediler simdi gitsem gelsem harcayacagim para zaman borcumu gececek , o degilde ben burada yoktum senin hastanenden hizmetinden yararlanmamisim ulan serefsiz sen bana nasil borc yuklersin , hadi yukledin pasaportta giris cikisim belli burada olmadigim belli eeey adi herif ve de senin sistemine uymus umraniye sgk muduru pasaportuma nasil resmi evrak demezsiniz EY GERIZEKALILAR , HAKKIMI HELAL ETMIYORUM ,ETMIYECEMDE . SENI VE SENIN SISTEMINI DEVAM ETTIRENIDE ALLAHIMA HAVALE EDIYORUM . Birgun milletten aldigin ahlar senden cikacaktir duzenbaz herif.

 38. Hiç bir resmi belge türünde ikametgahına ihbar edilmeksizin gss borcu yüklemek, hukuka aykırı olmuyor mu?

 39. Bevicdansız sen git kendine saraylar yap elin papazını getir kırallar gibi ağırla sonrada gss sigorta diye millete bin yedirmezler sana tayip bey allah sonunu ne yapacak göreceksin

 40. Tam bir deli dumrul yasası! Bu GSS çıktığından beri hastaneye sadece 1 kez gittim, prim borcum var diye tedavi etmediler. Ulan 3200 lira borcum var ama tedavi olma hakkım yok! Zaten istemiyorum sizin beş para etmez sağlık sisteminizden yararlanmak. Ödemiyorum ulan, sıkıyorsa gelin alın. İşşizim, cebimde beş parasız geziyorum, bir de devlete haraç mı ödeyeceğim.

  Açık açık ilan ediyorum: 3200 lira deli dumrul ücretini NAH ALIRSINIZ!

 41. Uzman cavuş tum doguda istifa ettim 8 ay işsiz kaldim 900 tl gss prim cikarmis sgk yazik yazik doğuda kelle koltukta gez gel sonra devlete para var vay bee

 42. GSS tam anlami ile işleyen bir sistem değil. Yönetmelikte ve otomasyon sisteminde tam doğru bilgiler ile yürütülmüyor. Örn: Çalışan SSK primi ödenen bir kişi bile borçlu görünüyor dolayısıyla profesyonel ve tam olarak işleyen sistem değil. Şimdilik kimse görünen borcunu ödemesin ! Bu sistem ilerleyen yıllarda tamamen kaldırılacaktır.

 43. Slm ben bu yasa cikarken tv ler artik herkese sigortalı diyor millete yanlışbilgi veriyordu siz para ödeyecek siniz demediler ben iş siz kalinca devlet bana çelme takmamali yanimda olmali ama vekiler 550 vekil var hepsinin tuzu kuru napalim issizen öl diyorlar iş sizlik maaşına bakin kestikleri paraya insanlara engel deyil yardimci olun lütfen

 44. bu gss ödmesi ni s… ulan benim param olsa gss yi odemeye zaten ssk oderim nereden çıkıyor boyle boktan işlerr odemiyorum leennnn alırsınız ……………..ı

 45. devlet yok yerden borç çıkarttı hadi onu geştik ssk ya gittik yapılandırdık 1700 tl den 445 şe düştü hayali borç tamam devletimiz sağ olsun yok yerden bulduk buşurduk ödeyelim de karnemiz tekrar açılsın dedik çünkü ailede büyük çoçuğumun sağlık sorunu var acil sayılır tetavi yarım kaldı bu seferde bankalar almıyor neden sistemde gözükmüyor 10 gündür çalmadığım kapı kalmadı ne borcu kaldırıyorlar nede parayı alıyorlar şaştı kaldım sağlık bakanlığını arasak ulaşa bilirmi yim bilmiyorum ya bunlar bişeyi çıkartırken hakikaten torbadan çıkarıyorlar galiba