GSS Borçları Silinecek mi

Sitemize son zamanlar en çok sorulan sorulan sorulardan biri olan “genel sağlık sigortası borçları silinecek mi” 2016 yılında GSS Borçlarına ilişkin hükümet tarafından yapılan çalışmalar olduğunu biliyoruz. Yeni hükümetin önümüzdeki 3 ay içinde hayata geçireceği vaatleri borçlu vatandaşlar merakla bekliyorlar…

gss-borçları-silinecek

1 Ocak 2012’de yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası kapsamında 18 yaşını doldurmuş herkes sigorta kapsamında yer alıyor. 18 yaşını aşmış ancak bir işte çalışmayanların ise gelir testine girip gelir seviyelerini belirlemeleri gerekiyor. Bu test sonucunda ya devlet tüm sigorta primlerini karşılıyor ya da kişi prim ödeme yükümlülüğüyle karşı karşıya kalıyor.

GSS borçları silinecek mi ? Gelir testine girilmediği için toplam prim borcu 7 milyar TL’yi aşmıştı. Geçtiğimiz ay sonunda biten gelir testi başvurularının ise sadece 500 bin kişide kalmıştı. Borçlu sayısının ise çoğunluğu genç olmak üzere 5 milyonu bulduğu belirtiliyordu.

 • Başbakan Ahmet Davutoğlu, genel sağlık sigortası nedeniyle gelir testi yaptırmayan ve çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu yaklaşık 5 milyon kişiye seçim öncesi 7 milyar liraya ulaşan borçların silineceği sözü verdi.

Kimlerin GSS Borçları Silinecek

Aslında Başbakan Davutoğlu prim borçlarının silineceği müjdesini 1 Kasım seçim sürecinde vaat etmişti. Bu vaatler hükümet programına da girmişti. Gençlerin GSS prim borçlarının silineceği ile ilgili hükümet programında şöyle deniyor:

Başbakan Davutoğlu 64. Hükümet eylem planında gençlerin genel sağlık sigortası borçlarının sıfırlanacağını söyledi. Davutoğlu “Gençlerin Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını sıfırlıyoruz. Meslek lisesi ve üniversite öğrencilerinin staj yapmalarını özendirici tedbirler alıyoruz. Lise veya üniversite mezunu gençlerimizin Genel Sağlık Sigortası giderlerine destek oluyoruz. Buna göre primler iki yıl süreyle gelir testi yapmaksızın ve prim alınmaksızın devlet tarafından karşılanacak” dedi.

GSS Borçları Nasıl Yapılandırılacak?

Başbakan Davutoğlu gençlere “Borç sıkıntısı içinde strese girmeyin. 1 Kasım’dan sonra ilk işimiz, bütün o borçları silmek olacak. Sistem daha sonra oturacak. Okulu bitirince iki yıl içinde de müddet vereceğiz. İş güç sahibi olur, ondan sonra da ödersiniz” diyerek GSS borçlarının mezun olunduktan sonra ödenmeye başlayacağını ya da yapılandırılacağını belirtmişti.

Kimler Gelir Testine Giriyor?

Bir sosyal güvencesi olan vatandaşlarımız, sağlıktan yararlanabilmek için ilave olarak GSS primi ödüyorlar. Yani, SGK’lı çalışanlar, emekliler, dul ve yetim aylığı alanlar, isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler ile bunların bakmakla yükümlü olunan eş, çocuk ve anne-babaları ilave GSS primi ödemeden zaten sağlıktan yararlanabilmektedir. Ancak herhangi bir şekilde SGK’lı çalışmayanlar, sosyal güvenlik kapsamında bulunmayanlar, işsizler, 25 yaşını dolduran kişiler veya öğrenime devam etmediği için sosyal güvencesi anne-babası üzerinden devam etmeyenlerin Genel Sağlık Sigortası Primi ödemesi gerekmektedir.

Genel Sağlık Sigortasında kapsama giren kişilerin ne kadar GSS primi ödeyecekleri gelir testi sonucuna göre belirlenmektedir. Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına başvurarak, gelir testini yaptırmaları halinde gelir testinin sonucuna göre, genel sağlık sigortası borçları tescil tarihinden itibaren güncellenecektir ve belirlenen gelir seviyesine göre primler tahakkuk ettirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 11 Aralık 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Borçları Silinecek mi (133 Yorum)

 1. Arkadaş ben bu GSS nin amacında anlamış değilim, niye yapıldığında. Çalışırken zaten izin isteyip hastahaneye gitmeye korkuyoruz işten atarlar diye. zaten hastahane haklarımızı tam olarak kullanamıyoruz. Yıllarca hastahaneye gitmek için prim ödüyoruz devlete. hiç ödemişsin diyen yok işsiz kalıyorsun hemen borcun var diyorlar ve gelir testi yaptır yoksa bakmayız diyorlar ister istemez gidiyorsun ve yaptırıyorsun hasta halinle. İşten çıkartılmış bir kişi psikolojik olarak zaten hasta durumunda oluyor. bir sürü soru soruyorlar evrak imzalatıyorlar banka memuru gibi oradakilerde. bu böyle gitmez. Devletsen hasta olan vatandaşa bakacaksın arkadaş. Parası olmaya bilir insanın devlet neden var…

 2. Bankadan yatirdim ben nasil ugrastiysam onlarda ugrassin benim hesabi bulsun parami yatirsin bu memlekette devlet olmak varmis kdv otv herseye borc yapiliyor parayi 10 kati geri aliyor neymis sistem millet napicani sasirdi.

 3. bana 7.200 liracık borç çıkardılar 610 civarı ödeme yapacağım söylendi + olarakta aylık 200 lira daha ödeyecem be insafsızlar zaten 800 gibi rakam yapıyor bu aylık olarak o kadar param olsa dışardan sigortamı işletirim en azından günüm artar tefeciden alasınız benmi diyorum beni ZORUNLU sigortalı yapın doğru adı üstünde ZORUNLU yazık…..

 4. Gss kanunu bu haliyle hergün yeni sorunlar yaratıcak.Gelir testine kimse rıza göstermez çünkü kişinin değil hanenin gelirine bakarsan herkezi borçlandırsın.Emeklilik günleriyle zaten ilgisi yok.Hiç hastaneye gitmediysen birtane gönül rızasıyla borcunu ödicek insan bulamazsın sonrada ya borç milyarlarca tl olur yada ödiyen hakkını helal etmez.Yapılandırma kanunu borcu kabul etmektir.Ödiyenlere iade edilmedi 25 yaş altı silindi gitti.Kimse gidipte bu zamanda bu borçları kabullenmez.Zaten kimseninde haberi yok.Bilenler dertleniyor şuanda.

 5. SIgortayi dondurdum halde ne borcu haksızlık bu bilgide vermiyorsunuz gizlice para caliyorsunuz insaf be insaf

 6. Ya bu allahsızları şikayet edeceğimiz bir yer var mı insanları soymaya çalışıyorlar

 7. Ben böyle saçma birşey görmedim bu resmen soygunculuk ben çiftçilik yapıyorum12 milyar borçlandırmışlar sağlıkdan bile yararlanmadım halde buna kim dur diyecek

 8. Askerden geldim sadece 6 ay işsiz kaldım 3000 küsür tl borç çıkmış askerliği sildirdim 1200tl kaldı 25 yaş altıyım bu borç silinecekse neden silinmemiş halen ben işsiz olduğum dönemin borcunu nie ödüyorum ne saçmalıktır hiç bir sağlıktanda yararlanmadığım halde..

 9. Allah belalarini versin bu ulkede yaşamak bile parayla işşiz adamdan sen nasil para istersin var 3 400 lira borc haram zikkim olsun adih serefsizler.. Yazik bu millete kararlilikla multeci doyurma devam

 10. Bana 3116 lira gelmiş bu nedir arkadaşlar bu kadar da olmaz ya, tahsit yok, yapılandırma yok, af ta yok nasıl ödeyecem ben bilmiyorum

 11. Benim anlayamadığım bu parayı niye vakıfa yatırıyor bu insanlar sağlık ile sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının ilgisi ne kimler nemalanıyor bu işten. adam işsizse devlet olarak ite ite sigorta yapacaksın sen ama tutmuşsun zaten işsiz güçsüz insanlardan bir de sağlık sigortası parası istiyorsun ulan adamın işi olsa zaten sigortası olur ne içiyorsunuz bu yasaları çıkartıyorsunuz ALLAH BELANIZI VERSİN

 12. 1992 doğumlu AÖF de Okuyan oğluma gss borcu yazmışlar.
  öğrenci belgesi ibraz ettik neymiş gelir testine girmemiş. Birak vatandaşın SGK da çalışanlar bile tam konuyu bilmiyor sonrada borçlandırılıyoruz. Tv lerde evlilik programı yerine vatandaşı bilgilendirici programlar yapsalar ya