GSS Prim İndirimi

GSS Prim İndirimi

Hükumetin herkese sigortalı yapmak için başlattığı Genel Sağlık Sigortası uygulaması ilk günden bu yana tartışılmaya devam ediyor. GSS prim borcu olan milyonlarca vatandaş tarafından tepki çeken uygulama için hükumet yeni bir düzenleme hazırlığında. Daha önce Ak Parti seçim vaadi olarak gençlerin prim borcu silineceğini açıklamasının ardından şimdi de GSS Prim İndirimi gidiliyor. Yeni düzenleme ile vatandaşlardan 65, 197 ve 895 lira şeklinde 3 farklı prim tutarı alan hükumet bunu teke indirerek tüm vatandaşlardan aynı tutarda prim alacak. Hazırlıkların devam ettiği yeni GSS düzenlemesinde prim tutarının 60 lira olacağı iddia edildi.

GSS 60 LİRA OLACAK

Edinilen bilgiye göre; tüm primlerin 60 liraya indirilmesi planlanıyor. Böylece halen GSS primi ödeyen herkesin yatıracağı tutar düşecek. Yani 4.2 milyon kişinin prim tutarı inmiş olacak. Sabah’ın haberine göre emeklilik için yaşı bekleyenler, ayrıca gelir testi yaptırmadığı için tavandan prim borcu çıkarılan kişiler de yeni sistemle rahat nefes alacak. Kesin prim tutarı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

DEVLET ÇIKARDIĞI BORCUN YÜZDE 6-7 SİNİ TAHSİL EDEBİLDİ

SGK’nın da takipte zorlanmayacağı yeni sistem, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacak. Gelir testinin resen yapılması sağlanarak, bazı kısıtlar kaldırılacak. Bugün GSS kapsamında 12 milyar liralık alacağın yaklaşık yüzde 6-7’si tahsil edilirken, yeni düzenleme ile bu oran yukarılara çıkarılacak.

MEVCUT SİSTEMDE NE VERİLİYOR?

Evdeki kişi başına gelir;

Brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (1.647/3 = 549 TL): GSS primi ödemeyerek sağlıktan ücretsiz yararlanıyor.

Brüt asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında olanlar (549 TL-1.647 TL) için hesap: 549 x % 12 = 65,88 TL

Brüt asgari ücret ile asgari ücretin 2 katı arasında olanlar (1.647 TL-3.294 TL) için hesap: 1.647 x % 12 = 197,64 TL

Brüt asgari ücretin 2 katı olanlar (3.294 TL) için hesap: 3.294 x % 12 = 395,28 TL

PLANLANAN YENİ SİSTEM

Evdeki kişi başına gelir;

Brüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olanlar (1.647/3= 549 TL): Prim ödemiyor.
Brüt asgari ücretin 3’te 1’i kadar ve üstünde olanlar (549 TL ve üstü): 60 TL

Kaynak : Yeni Şafak

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 10 Mart 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Prim İndirimi (3 Yorum)

  1. yukarıda okuduklarıma göre brüt ücretin 1/3 ünün altındakiler ödemeyecek ;
    1)eski borç silinecek mi ?
    2)çalışmayanlar da bu kapsama girecek mi ?

  2. benim 1600 gibi bir borcum vardı.Beni otomatik yapılandırma olmuş ve ben seçimden önce silineceği zaman gittim başvurdum hem kaymakamlık hem de sgk ya yalnız bana yapılandırma olduğu için bir şey yapamayacaklarını söylediler.Ben de yapılandırmayı bozdurdum ve seçim bittiği için dolayısıyla yararlanamadım.Sonrasında sgk da müdür le görüştüm durumumu izah ettim g1 çıkarsa ödersin dediler yani çalışmayan birinin nasıl g1 çıkyor anlamış değilim.Hatta ona dedim bir ay sonra geleceğim ve g1 çıkacak çünkü siz karşındakinin durumuna değil sisteme göre hareket ediyorsunuz.Çalışmadığım halde bu kadar borca sokulmam mantıklı mı sizce bunun silinmesi için ne yapmam gerekiyor.İlginize.