GSS Yapılandırma Son Ödeme Tarihi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından GSS açıklaması geldi. Genel Sağlık Sigortası borcu olup da hala yapılandırmayan kişiler için sürenin azaldığı uyarısı yapıldı. Peki GSS borçları için son gün ne zaman? İşte SGK’dan yapılan son GSS açıklamasına ilişkin haberimiz.

 

gss açıklaması

SGK AÇIKLAMASI

Gelir testi ve GSS prim borçlarını yapılandımak için verilen 6 aylık ek süre dolmadan 30/09/2015 tarihine kadar gelir testi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına, çıkacak olan gelir testine göre GSS prim borçlarının yapılandırması için 02/11/2015 tarihine kadar SGK’ya başvuruların yapılması gerektiğini belirtti.

Gelir testi başvuru süresinin 30/09/2015 tarihinde, yapılandırma müracaat süresinin ise 02/11/2015 tarihinde sona erecek olması nedeniyle vatandaşlarımızın bu düzenlemeden maksimum düzeyde yararlanmaları ve daha sonra mağdur olmamaları için, hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın Gelir testi işlemleri için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına 30/09/2015 tarihine kadar, Kurumumuza GSS prim borçlarının yapılandırması için de 02/11/2015 tarihine kadar başvurmaları gerekmektedir. Sosyal güvencesi olmayan bütün vatandaşlarımıza önemle duyurulur” dedi.

Açıklamanın detaylarında “Vatandaşlarımızın hangi kapsamda genel sağlık sigortalısı olacağının gelir testine göre belirleniyor. Bu kapsamdaki vatandaşlarımızın ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına müracaat ederek gelir testi yaptırmaları gerekir. Bu kişilerin ödeyecekleri primler gelir testi sonucuna göre; gelirleri asgari ücretin 1/3’ünün altında olanların primleri devlet tarafından karşılanacak, gelirleri asgari ücretin 1/3’ünün üstünde olanlar ise gelir durumlarına göre primlerini kendileri ödeyerek sağlık yardımlarından faydalanacaklar” dedi.

Vatandaşın 30.09.2015 tarihine kadar ikametlerine en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanılma Vakfı’na başvurabileceğini aktaran Erol, “Gelir testi sonucuna göre daha önceden genel sağlık sigortası kapsamında hiçbir işlem yaptırmayan kişiler için tahakkuk eden prim borcunun silinebilir veya azalabilir. Bu kapsamda prim borcu bulunan kişiler 02.11.2015 tarihine kadar prim borçlarını yapılandırıp, iki ayda bir olmak üzere taksitler halinde ödeyebilir.

Peşin ve ilk taksit için son ödeme tarihi 30.11.2015’dir. Prim borçlarını yapılandıran vatandaşlarımızın böylece sağlık hizmeti de alabilecek. Yapılandırma işlemleri için İl Müdürlüğü ve ilçelerde bulunan Merkez Müdürlüklerine başvuru yapılarak işlemlerini gerçekleştirebilecek” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 27 Ağustos 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Yapılandırma Son Ödeme Tarihi (3 Yorum)

  1. 2010 Yılı öncesi işsizlerin 30tl karşılığı ssk yaptırarak sağlıktan yararlanmaları gerekir gibi bir kanun çıkmıştı ben de bu türden ssk ya kayıt yaptırdım sağlık hizmeti de alamadım çünkü birkaç ay ödeyebildim sonra ödeyemedim ödemediğim içinde hizmet vermedi sebebim de işsiz olduğum için yokluk açlık içindeydim.Sonuçta bu gün borcum çıkıyor hem hizmet vermediler hem para istiyorlar ben yine de yapılandırdım fakat şimdi bu borçların silindiği söyleniyor ne derece doğrudur bilgi verirseniz memnun olacağım.Bu nasıl bir uygulamadır ki vatandaş zaten işsiz kalmış devletin sahip çıkması gerekirken bir de vatandaşı borçlandırması çok zaçma ve de zulümdür,İlgililerin dikkatine!

  2. Merhabalar benim bi arkadaşım var 21 yaşında hiç sigortası girilmemiş ve prim borcu bir kere bile olsun gelmemiş ben 20 yaşındayım bana geliyor sigortalı olsamda olmasında bu Nasıl oluyor 1 gün bile sigortası yok

  3. Muhasebecimiz; sigorta prim ücretini kendisine ödediğimiz halde benim sigortamı bazen yatırmış bazen yatırmamış, bazen giriş-çıkış düzenlemiş. Temmuz ayında çıkış göstermiş, bunu geç öğrendiğimde GSS sorgulamada borcum görünüyor. Sigortamı kendim dışardan da ödeyebiliyormuyum, nereye ne şekilde, prim ücretleri hakkında da bilgi rica ediyorum.
    Saygılarımla.