Kağıt Reçete Kalkıyor

Yılbaşından sonra ilaç alacaklar dikkat! Reçete tarih oluyor
Yılbaşından itibaren kağıt reçeteler tarih oluyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 1 Ocak’tan itibaren elektronik ortamda girilmeyen reçetelerin karşılanmasına, hekimlerce hastaya verilen sağlık hizmetlerinin kuruma fatura edilmesine izin vermeyecek.

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, “1 Ocak’tan itibaren eczanelerimizde kıyamet kopacak. Çünkü manuel reçetesi olmayan hasta ilaçlarını almaya geldiğinde, sistem kesik olursa, eczacı ne vereceğini göremeyeceği için hastalar ilaçlarını alamayacak.” dedi.

E-reçete ile iglili açıklamada bulunan Saydan, “Normal şartlarda bile pazartesi ve cuma günleri kesilen sistem, 1 Ocak’ta e-reçete uygulaması hayata geçirildiğinde hastaların elinde reçetesi olmadığı için, eczaneler ilaçları sistemde göremeyecek ve ilaç veremeyecekler.” diye konuştu.

“E- REÇETE UYGULAMASI ERTELENMELİ”
TEİS olarak, e-reçetenin zorunlu hale getirilmesinin ‘Medula Provizyon Sistemi’nin kesintisiz hizmet vereceği günlere kadar ertelenmesini istediklerini belirten Saydan, “e-reçete olarak yazılan reçetelerin bilgisayar çıktılarının mutlaka hastalara verilmesinin sağlanmasını istiyoruz. Eczacıları yoran, vatandaşları ilaçsız bırakan Medula arızalarının da yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınmasını, altyapı çalışmalarının bir an önce tamamlanmasını, vatandaşlarımızın ilaç ve sağlık hizmeti aldığı bu sistemin mutlaka ama mutlaka yedeğinin yapılması gerektiğini bir kez daha yetkililerini ve kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.” dedi.

Devamı… http://ekonomi.haberturk.com/is-yasam/haber/806306-yilbasindan-sonra-ilac-alacaklar-dikkat

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 27 Aralık 2012 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)