Kimleri Borcu Silinecek

sgk borc silmeSGK son günlerde kafa karıştıran o haberlerle ilgili bir açıklama yaptı.

SGK “TBMM`de görüşülen tasarı yasalaşırsa, prim borçlarını 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran esnaf ve çiftçiler de bu uygulamadan faydalanabilecek” açıklamasında bulundu.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur sigortalasının 12 aydan fazla prim borcu bulunanların sigortalılıklarının durdurulmasına ve prim borçlarının silinmesine ilişkin açıklama yaptı.

SGK konu ile ilgili olarak şu bilgilendirmelerde bulundu:

“Son günlerde yazılı ve görsel bazı basın yayın organlarında, kamuoyuncaBağ-Kur sigortalısı olarak bilenen esnaf ve sanatkârlar ile çiftçilerden, 12 aydan fazla prim borcu bulunanların sigortalılıklarının durdurulmasına ve prim borçlarının silinmesine yönelik olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir yasa çalışması olduğu ancak, 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden sigortalıların yeni çıkacak bu uygulamadan faydalanamayacakları şeklinde yer alan haberlere yönelik aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde halen görüşülmekte olan tasarıda 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden ve 12 aydan fazla prim borcu bulunan sigortalıların da bu uygulamadan yararlanmalarına yönelik düzenleme yer almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmekte olan tasarının mevcut haliyle yasalaşması halinde, prim borçlarını 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran Bağ-Kur (4/b) sigortalısı esnaf ve sanatkarlar ile çiftçiler de talep etmeleri halinde bu uygulamadan faydalanabileceklerdir.”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 22 Şubat 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Kimleri Borcu Silinecek (4 Yorum)

  1. Bundam 5 ay önce 33 ay pirim cıktı ondan sonra 8 aya indi 3.000/ lira borcum var ben bunu nasıl sildiricem ben hiç yararlanmadımki bağkurdan anlamadıgım şu 33 birden silen var benimki silinmemiş

  2. Ben cok geç kalmısım heralde 4.830 tl borcum cikti bunu nasil halledebilirim herhangi bi bilginiz varmi ?

  3. yapılandıranların borçları silinecek te.. taksitlendirme yapmayıp borc ve kredi alıp borcunu peşin kapatanlar aptal yerine mi konulacak. bu adaletsizlik degil mi.

  4. yapilandirma yapanlar pirim sildirme den yararlanacak ama taksit gunu geldi odemeler neolacak sildirme yasasi nezaman cikacak