Özel Hastanelere Ağır Yaptırımlar

Soayal Güvenlik Kurumu SGK özel hastanelerle yaptığı sözleşmeleri yeniledi. Buna göre hastaneler, yersiz talep oluşturacak reklam ve kampanya yapamayacak.

Check-up’tan geçirilen kişiler bakanlığa bildirilecek. Hastadan mevzuata aykırı ek ücret alındığı saptanırsa, yıllık fatura bedeline göre, alınan ücretin en az 5 katı kadar ceza kesilecek.SGK‘nın özel hastanelerle yaptığı ve 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek ‘2012 Yılı Sosyal Güvenlik Kurumu Özel Sağlık Hizmeti Sunucularından Sağlık Hizmeti Satın Alım Sözleşmesi’ne göre özel hastaneler reklam, kampanya ve yönlendirme yapamayacak. Sağlık hizmeti sunucularınca Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınmak suretiyle gerçekleştirilecek kampanya ya da tarama kapsamında check-up, tetkik, tahlil ya da tedavileri yapılanların isimleri ve TC kimlik numaraları, liste halinde ve/veya elektronik ortamda; kampanya başlangıç ve bitiş tarihleri ile birlikte kampanya ya da taramanın devam ettiği her ayı takip eden ayın 15’ine kadar SGK‘ya bildirilecek…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 30 Aralık 2011 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Özel Hastanelere Ağır Yaptırımlar (2 Yorum)

  1. Merhabalar,

    182’yi arayabilirsiniz ya da İlinizdeki SGK müdürlüğüne başvurup sizden fazla para alındığını belirten bir dilekçe verebilirsiniz. Fazladan ödediğiniz para size geri ödenecektir. İlgili kurum da büyük para cezasına çarptırılacaktır.

  2. Ben izmirde yasiyorum. Buradaki özel hastahanelerde kimi 20 lira kimi hastahanede 50 lira sgk lilardan giris ucreti aliyor. Bazi tahliller ücretli bazilarindan ücret alinmiyor. Bizim ne yapmamiz gerekiyo bu konuda bu hastahanelerin yasalardan haberleri yokmu?