SGK Borçlarınızı Sorgulayın

Süleyman Algün’den vatandaşlara SGK’dan GSS borcu sorgulayın uyarısı geldi. Algün, çalışmayan eş ve çocukların SGK’dan GSS borcu sorgulaması yapmaları gerektiğini söyledi.

sgk borc

Aydın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Aydın Maragozlar Odası Başkanı Süleyman Algün, vatandaşları SGK’dan GSS borcu sorgulamaları konusunda uyardı. Süleyman Algün, “Çalışmayan eş ve çocukların SGK’ya GSS borcu var mı sorgulasınlar” dedi. Süleyman Algün açıklamasında, Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS) 1 Ocak 2012’de Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden her vatandaşa zorunlu olduğunu anımsatırken, vatandaşları bu konuda dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Algün, “Özellikle esnaf ve sanatkarlarımız zaten zor şartlarda yaşarken birde eş ve çocuklarını GSS’sine takip etmek gibi yeni bir görevi oldu. Yapılandırma kapsamına alınan GSS borçları ile ilgili son başvuru tarihi 31 Ocak 2015’dir. bu tarihe kadar özellikle Üniversitede okuyan/bitirmiş ve çalışmayan eşi olan esnaf ve sanatkarlarımız SGK’ya veya internet üzerinde e-devlet şifresi yada TC numarası ile borç sorgulaması yaparak varsa borç veya silinecek hatalı işlem mutlaka yapmaları gerekmektedir. Her defasında söyledik, halkımız ve sivil toplum örgütleriyle tam anlamıyla görüşülüp tartışılıp sonuca ulaşmadan çıkarılan benzer onlarca belge veya sorumluluk gerektiren kanuni nedenlerden dolayı herkes sorun yaşamakta ve halkın yeter artık biz hangisiyle uğraşacağız tepkisiyle karşılaşmaktayız” dedi.

Esnafların mağdur olmamaları için yapılan uyarıyı dikkate almalarını isteyen Algün, “Günlük yaşamında olmazsa olmazları yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkarlarımıza devletimiz her işletme için ya bir müdür ya da mali müşavir atasın aksi halde bu insanlar bu kadar karmaşanın için de ne yapacağını şaşırmış durumdadır. Ciddiye almayan esnaf ve sanatkarlarımıza da bir hatırlatmamız var. Geçtiğimiz yıllarda emeklilerden yapılan kesintiler için uyardığımızda ” gelsin alsın” tepkisi alıyorduk ve hepinizin bildiği gibi bir çok emekli esnaf ve sanatkarlarımıza 20 bin TL’ye varan geçmişe dönük borç çıkmıştı. Bu GSS borç sorgusunu da ihmal ederseniz bir gün karşınıza çıkan borçla şaşırır ve ödemek zorunda kalırsınız” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 08 Ocak 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Borçlarınızı Sorgulayın (4 Yorum)

  1. ARNAVUTUM TURKİYE YAŞIYORUM VE 27.12.2006 BERİ SSK SİGORTALI İM VE 2400 GÜN PRİM VAR.NE ZAMAN EMEKLİ OLABİLİRİM

    Cevapla