SGK Borcunu Düzenli Ödeyene Büyük İndirim

SGK Borcunu Düzenli Ödeyene Büyük İndirim

SGK prim borçlarını düzenli ödeyen işveren, işçi başına aylık 60 lira, yıllık olarak da 720 lira avantaj sağlıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ‘borcunu ödemeyene af var, ödeyene bir şey yok’ eleştirilerine karşılık, sosyal güvenlik primini düzenli ödeyenlerin, yüzde 5 prim indiriminden dolayı borcunu yapılandıranlara göre yüzde 25 daha kazançlı çıktıklarını belirledi.

ZAMAMINDA ÖDEYEN KAZANÇLI

SGK Başkan Yardımcısı Murat Yazıcı, TİSK yayın organı ‘İşveren’ Dergisi’nde yer alan makalesinde, SGK’nın konuyla ilgili araştırma sonuçlarını anlattı. Yazıcı, sigorta primlerini zamanında ödeyen, kayıt dışı istihdama yönelmeyen işverenlerin, çıkarılan borç yapılandırma kanunlarına tepki gösterdiklerine ve primlerini düzgün ödedikleri için diğer işverenlere göre dezavantajlı olduklarını ifade ettiklerine dikkat çekti. Yazıcı bunun doğru olmadığını ifade etti.

YÜZDE 20.5 YERİNE YÜZDE 15.5 ÖDÜYORLAR

Primini düzenli ödeyenlerden asgari ücretin yüzde 20.5’i yerine yüzde 15.5’i oranında işveren primi alınıyor. Bu da işçi başına aylık 246 lira yerine 186 lira işveren primi ödenmesi anlamına geliyor. İşçi başına aylık 60 lira, yıllık olarak da 720 lira avantaj sağlanıyor.

Habertürk

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 07 Mayıs 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Borcunu Düzenli Ödeyene Büyük İndirim (2 Yorum)

  1. hiç haberim olmadan ve hiç gitmediğim hastanenın sgk borcunu cıkarmıslar hemde hem bana hemde eşime ikimizede ayrı ayrı bu devlet bizden bu parayı nasıl ödememizi bekliyor itiraz için kaymakamlıklara basvuruyoruz red ediyor lar mecbursunuz diye bizi geri gönderiyorlar. şimdi ssk lı işçiyim öyle sacmalıkki genede silmiyorlar . yabancı kişilere hastahane bedava saglık işlemleri suriyelilere bedava onların hesabını bizemi kesip bizlerden alıyorsunuz. oda gerçekki bizden haksız yere alıp onlara ayrıyeten 800tl maaş veriyorsunuz. böyle bir ülkede gelde asqari ücretle yaşa…

  2. böyle bi devlet işte sadece eziyet insanları ezmekten başka bi cıkarı yok yok edin bizi ibine herifler