SGK e-Haciz Sorgulama

SGK e-Haciz, e-Haciz Uygulaması SGK e-Haciz Sorgulama, e-Haciz Uygulaması hakkında yazının devamında çok önemli bilgiler bulabileceksiniz.

e haciz

Sosyal Güvenlik Kurumu, af yönteminin beklentileri karşılamaması üzerine prim borcu olan işverenden alacağını banka hesabına haciz yoluyla tahsil etmeye başlayacak. Bankalarla yapılacak protokoller çerçevesinde, mart ayı itibariyle SGK borçlularının banka mevduat hesabına e-haciz uygulanacak. SGK, bu yöntemle 35 milyar TL civarında prim alacağını tahsil etmeyi hedefliyor. Kurumun gelirlerinin kayıtlı çalışan sayısına göre artmasına rağmen bütçe açığının devam ettiği kaydedildi. 2008’de çıkarılan afla 24 milyar TL alacak yapılandırılmış ancak tahsilat 9 milyar TL’de kalmıştı. Bugüne kadar gerçekleşen 17 affın çoğunda tahsilatın % 10’u bile bulmadığı rapor edilirken, tahsilat için affın çok etkin olmadığı kanıtlanmış oldu. Elektronik haciz sistemi ise, borçlu işverenler ile Bağ-Kur’lular başta olmak üzere SGK’ya borçlu binlerce kişinin banka hesabının hiç beklemediği bir anda boşalması anlamına geliyor.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) prim alacakları tahsil ve takibine ilişkin başlatacağı e-haciz uygulamasında Antalya pilot il seçildi. Uygulama, Antalya’da 18 Kasım Pazartesi günü hayata geçiriliyor.

5 MİLYAR LİRA PRİM ALACAĞI

Sosyal Güvenlik Antalya İl Müdürü Selim Erol, bankalarla yapılan protokol kapsamında SGK’nın, borcu olan işverenin banka hesabından elektronik haciz yoluyla prim borcunu tahsil edileceğini belirtti. Türkiye genelinde yaklaşık 35 milyar lira prim alacağının e-haciz uygulamasıyla tahsilatının hedeflendiğini belirten Selim Erol, Antalya’da ise 2013 Ekim ayı sonu itibariyle 382 bin icra dosyası ve bu dosyalarda takip edilen 2 milyar 370 milyon lira alacak bulunduğunu kaydetti.

ZAMANINDA ÖDEYİN

Selim Erol, e-haciz yöntemiyle kuruma borcu olan işveren ve sigortalıların (Bağ-Kur’lu) bankalardaki mevduatı üzerine elektronik ortamda haciz konulacağını, bu nedenle ödemelerin zamanında yapılması gerektiği uyarısında bulundu.

E-HACİZ NASIL GERÇEKLEŞECEK

Kurumun, e-haciz sistemiyle borçların tahsiline başlamadan önce 6183 Sayılı Kanunu’n 79. maddesi gereğince, borçluya ödeme tebligatı göndereceği, borcu bulunan kişi ya da kurumlara yapılan tebligat sonucunda borç tahsili gerçekleştirilemediği takdirde, e-haciz sisteminin uygulanmaya başlayacağı ve SGK’nın bu şekilde 27 milyar liralık alacağını tahsil edebileceği ifade edildi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 01 Nisan 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK e-Haciz Sorgulama (7 Yorum)

  1. merhaba, öğrenim kredi borcum yüzünden banka hesabım bloke edildi, bu yüzden kredi çekmiyorum.bu arada öğrenim kredisi borcumu yapılandırdım ve ödemeye başladım,bloke nasıl ve ne zaman kalkar ,yardımlarınız için teşekkür ederim…

  2. SSK Birikimi/ SGDP borcu için 2014 Torba yasasında bir uygulama var mı?
    Torba yasası acaba ne zaman çıkacak ?

    Cevaplar için şimdiden peşin teşekkürlerimle