SGK Engelli ve Yoksulun Borçlarını Siliyor

sgk borçSGK Engelli ve Yoksulun Borçlarını Siliyor

* Hükümetin Meclis’e sunduğu yeni Torba Yasa’da engelli, yoksul ve şehit ailelerine tarihi borç affı çıktı
* Engelli, yoksul ve yaşlı vatandaşların aldığı fazla maaş ödemeleriyle ilgili SGK’ya olan borçları sıfırlanacak
* Torba Yasa ile şehit aileleri ve gazilerin daha önce aldıkları fazla maaşlara yönelik borçların faizleri de silinecek

Hükümetten milyonlarca yoksul, engelli ve şehit ailesine tarihi “borç affı” geliyor. Meclis’e sunulan Torba Yasa ile engelliler, yoksul durumdaki vatandaşlar ve 65 yaş üzeri muhtaçlık aylığı alan 1 milyonun üzerinde kişinin fazla maaş ödemeleriyle ilgili SGK’ya olan borçları sıfırlanacak. Haklarında hiçbir adli, idari işlem yürütülmeyecek. Şehit aileleri ve gazilerin ise daha önce aldıkları fazla maaşlarına ilişkin borçlarının faizleri silinecek ve ana para 5 yıla kadar taksitlendirilecek. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın şehit aileleri, engelli, yoksul, bakıma muhtaç çocuklar ve yaşlılara ilişkin Torba Kanun Tasarısı önceki gün Meclis’e sevk edildi. Meclis kapanmadan yasalaşması planlanan düzenlemeler arasından dezavantajlı vatandaşlara yönelik “torba” dolusu müjde çıktı. 2022 Sayılı Kanun’da yapılması öngörülen değişiklikle, muhtaçlık veya engelli aylığı alan 1 milyondan fazla kişinin daha önce yapılan fazla- yersiz ödemeler nedeniyle SGK’ya olan borçları ve para cezaları faizleriyle birlikte sıfırlanacak.

ŞEHİT AİLESİNİN BORCUNA AF
Torba Yasa’da geçen bir başka borç affı müjdesi de şehit ailelerine ve gazilere geldi. Harp ve vazife malullüğü maaşı alırken hayatını kaybedenler ile onların maaş bağlanan yakınları başta olmak üzere, fazla maaş ödemeleri nedeniyle SGK borçlanan ailelerin daha önce açtığı davaları geri çekmesi şartıyla yapılandırılacak. Torba Yasa’da bu kapsamda borcun faizi silinecek ve ana borç ise beş yıla kadar taksitlendirilecek.

BOMBA İMHA UZMANINA MAAŞ
Tasarıyla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet teşkilatında, patlayıcı maddelerin imhası, nakli, depolanması sırasında hayatını kaybedenler ile malul olanlara da aylık bağlanacak. Vazife malulü kamu görevlilerinden hayatını kaybedenlerin anne ve babalarına aylık bağlamada muhtaçlık şartı aranmayacak. Engelli çocuğu olan memura tayin önceliği verilecek. Yükümlü olmadığı halde kontenjan fazlası engelli çalıştıran işveren teşvik edilecek.

YOKSUL AKRABAYA YARDIM
Tasarıya göre, Medeni Kanun’daki “Yoksulluğa düşecek olan üst ve alt soyu ile kardeşlerine nafaka vermekle yükümlüdür” hükmünü, muhtaç vatandaş yerine devlet uygulayacak. İhtiyaç sahibinin bilgileri toplanacak ve nafaka yükümlüleri defterdarlığa bildirilecek. Yükümlünün maddi durumunun tespiti için geliri sorgulanacak. Mahkemelerce hükmedilecek nafaka miktarı defterdarlıkça akrabadan tahsil edilip ihtiyaç sahibine ödenecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 09 Temmuz 2013 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Engelli ve Yoksulun Borçlarını Siliyor (3 Yorum)

  1. %40 engelli durumum var.vergi indirimi aldım.4500 gün primim var.01.05.1999 yılında sigorta girişim var.ne zaman emekli olurum.ve de maaş 250 tl deniliyor.öyle o kadar düşük maaş mı alıyor.kimi kesim yüksek alıyon deniliyor.teşekkürler.

  2. selam ben ortopedik engelliyim benim bir sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim sizin sitenizde bu yazıyı gördüm :::::SGK Engelli ve Yoksulun Borçlarını Siliyor::::: bu nekadar doğrudur doğruysa torba yasadan çıktımı ne yapmamızlazım yardımcı olursanız sevinirim

  3. ssk dan primimi doldurdum 4 yıllık önceden esnaf bakuruyum hiç yatırmadığım halde emekli olabilirmiyim