SGK İdari Para Cezaları İndirim

sgk-idari-para-cezasi-indirim

Sosyal Güvenlik Kurumu’na idari para cezası borcu olup henüz tebliğ edilmediği için yapılandırma fırsatını kaçırdığını düşünen işverenlere bir müjde geldi.

SGK yayınladığı genelge ile tebliğ süresini yıl sonuna kadar uzattı.

Yaklaşık iki ay önce 19 Ağustos 2016’da Resmi Gazete’de yayımlanan 6736 sayılı Kanun ile SGK’ya olan prim ve idari para cezası borçları yapılandırma kapsamına alınmıştı. Buna göre 30 Haziran 2016 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin olup Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla ödenmemiş olan idari para cezası ve bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları yapılandırma kapsamına alındı.

Ancak SGK tarafından yayınlanan genelgede yapılandırma için bir koşul daha vardı. Buna göre idari para cezasında yapılandırma yapılabilmesi için cezanın 19 Ağustos’a kadar kesinleşmiş olması yani işverene tebliğ edilmesi gerekiyordu. Bu kural nedeniyle de binlerce işveren para cezası için yapılandırma başvurusu yapamamıştı.

Yeni Tarih 31 Aralık

SGK tarafından yayınlanan son genelge ile işverenleri mağdur eden bu uygulamadan vazgeçildi. Buna göre 31 Aralık 2016 tarihine kadar tebliğ edilecek olan idari para cezaları da yapılandırma kapsamında değerlendirilecek.
Aynı durum denetim elemanı raporları, diğer kurumlardan alınan bilgi ve belgeler ile mahkeme kararlarından kaynaklanıp henüz tahakkuk etmemiş prim borçları için de geçerli olacak ve 31 Aralık tarihine kadar tahakkuk etmeleri halinde yapılandırmadan faydalanılabilecek.

Para Cezasının Yarısı Siliniyor

Getirilen yapılandırma imkanı ile kapsama giren idari para cezası asıllarının yarısı siliniyor. Bunun yanı sıra 2 Ocak 2017’ye kadar peşin olarak kalan tutar ödenmesi halinde gecikme zammı da siliniyor. Taksitle ödenmesi halinde ise gecikme zammı siliniyor ve üretici fiyatları endeksine göre faiz hesaplanıyor.

Kaynak : Mynet

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 12 Ekim 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)