SGK Malülen Emeklilik Yeni Yasa

Sponsorlu Bağlantılar

Malulen emekliliğe ilişkin yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Malulen emeklilik şartlarına kronik hastalıkların da dahil edildiği düzenlemeye göre tüm kanser hastaları koşulsuz malul kabul edilecek. 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılanlara 971 lira maaş ödenecek.


malulen_emeklilik

SGK’dan hastalara ilaç gibi haber geldi. 40 yıldır değiştirilmeyen Maluliyet Yönetmeliği’ni değiştiren SGK, günümüz hastalıkları üzerinde çalışma başlattı. Buna göre SGK birçok hastalığa maluliyet hakkı getirerek emekliliğin önünü açtı.

Star Gazetesi’nin haberine göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın uzun süredir üzerinde çalıştığı yönetmelik yürürlüğe girdi. Bakanlığın verilerine göre ‘Haziran 2013’ itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) 114 bin 624 sigortalı hasta vatandaş malulen emekli aylığı alıyor. Ancak yeni yönetmeliğe göre malulen emekliliğin kapsamı genişletilerek 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılabilecek ve 971 lira emeklilik maaşı ödenecek.

Düzenleme eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiriyor. Malulen emekli olabilmek için kişinin çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı olup, toplam bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da bulunuyor.

ORGAN NAKLİ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

-Çalışma gücünün veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak.

-Tüm organ nakilli (kemik iliği nakli hariç) hastalara koşulsuz maluliyet verildi.

-Böbrek nakli sonrası uygulanan kontrol muayeneleri kaldırıldı.

-Diyalize girmeyen kronik böbrek yetmezliği olan hastalara maluliyet hakkı geldi.

KANSER OLANA 18 AY EMEKLİLIK

-Tüm kanser hastaları, tanı aldıktan sonra koşulsuz olarak 18 ay boyunca malul kabul edildi. Bu hastalara ayrıca tedavi süresince maluliyet hakkı verildi.

-Kanserlere ve endokrin hastalıklara bağlı gelişen ve tedavisi olmayan ağır elektrolit bozuklukları listeye eklendi. Kemik iliği naklinden itibaren hastalar 12 ay süreyle malul kabul edildi.

-Kan kanseri hastasına tanı aldıktan sonra 24 ay malul olabilme hakkı getirildi.

SİNİR HASTALIĞI LİSTEYE GİRDİ

-Tedavisi olmayan ve kişinin çalışmasına olanak vermeyen genetik hastalıklar maluliyet listesine girdi.

-Otizm gibi yaygın gelişim bozuklukları malul sayılma kriterlerine eklendi.

-Yürüyememe, standart toplu taşıma araçlarını kullanamama durumunda sigortalı malul sayıldı.

-MS, Parkinson, Alzheimer hastalığı, demans, sara gibi güncel nörolojik hastalıklar kapsama alındı.

-Bazı psikiyatrik hastalıklar maluliyet kriterlerine eklendi.

ŞEKER HASTASI İÇİN YENİ ŞART

-Kalp yetmezliği gibi güncel ve sık görülen kardiyolojik hastalıklar ile ilgili kriterler ilk kez oluşturuldu.

-Sindirim sistemi kanamaları ve pankreatit gibi eski yönetmelikte olmayan birçok hastalık eklendi.

-Şeker hastalığına ilişkin maluliyet kriterleri genişletildi, en az 3 organının bozulması maluliyet kriteri olarak kabul edildi.

UYKUSUZLUK DA KAPSAMDA

-Astım, KOAH, uyku bozuklukları gibi sık görülen solunum sistemi hastalıkları için ilk kez maluliyet kriterleri oluşturuldu.

-Yardımcı solunum cihazını kullanan hastalar bakıma muhtaç olarak kabul edildi.

-Verem hastalarına 2 yıl süreyle maluliyet hakkı getirildi.

SGK Haber

 1. mesude aydoğan diyor ki:

  sanırım eksik yazdım 20.06.1970 doğumluyum ..1991 yılında çalışmaya başladım ve yaş bekliyorum.. tuberoz skleroz hastasıyım ve malülen emekli olabilmek için ne yapmam gerekiyor??

 2. mesude aydoğan diyor ki:

  merhaba ben tuberoz skleroz hastasıyım malülen emekli olabilmem için ne yapmam gerekiyor??

 3. ramazan aydıner diyor ki:

  mrb ben 1975 doğumlu 2000 girişli şeker hepatip ve tansiyon hastasıyım ve yüzde 42 önceden raparum var 4210 günüm var hastalığım ilerlemiş artık çalışmakta zorlanıyorum emekli olabilirmiyim bilgilendirseniz senirim ve ne kadar maaş alabilirim onuda yaz sanız

 4. Mehmet Cevap diyor ki:

  Merhaba ben doğuştan tek böbrekliyim. Ve astim hastasiyom. Yaş 31 2015 yılında idrar yollarında kanama olduğu için sürekli doktora gidiyorum. Ve İstanbul da geçenler de kar yagmasina rağmen tekrar işe gittim.ama sonu kötü oldu. Soğuk algınlığından dolayi astım azdi ve tekrar tek böbrekli olduğum için. Idrar yollarında Kanama oldu. 2275 gün sgk ödemem var. Kendim sgk borcu ödemedim sürekli çalıştım. Bunun için malulen emekli olabolir miyim.??? Lütfen burda cevap vermezseniz bile. Mail adresime. Yanit gönderin . [email protected]

 5. malulen emeklilik diyor ki:

  Mrb ben cölyak hiponadizm hastasiyim % 40raporum var 1553 gunum var 2007 girişim ise vergiden muhalif askerlik yapmadım. Malulen emekli olmak istiyorum.

 6. zeyniş diyor ki:

  2010y.kanser tedavisi gördüm.meme C50 Meme Malign Neoplazmı.EVRE 3C.Sağ kolumdan lenfler alındı 2015 yılına’kadar malülen emekli aldım.01.02.2015 SGK kurumundan,şöyle bir yazı geldi;Çalışma gücünün en az%60’ını kaybetmediğine karar verilmiştir.denildiğinden hakkınızda malullük sigortası yönünden yapılacak bir işlem bulunmamaktadır. Ben%kaç özürlü olduğumu nereden oğrenebilirim.Kolumu fazla yoramıyorum çok ağrıyor.ÇOK TEŞEKÜRLER

 7. EMİNE öztürk diyor ki:

  1967 dogumlu 1988 ssk girişli bayanım .11yıllık tam blok peys marcer yani kalıcı kalp pilim var. bunun yanında kalp damarımda fisktül takıldıgımda yüzdeotuz calışan kalbim son muayenemde elektrik üretimim 1 inmiş. ssk günüm 4200 gecmiş vaziyette ssk dan sonra ödeyebilecegım 1 cocugum var. c son zamanlarda zorlanarak çalışmaktayım. malulen e emekli olabilirmiyim yada günümü beklemek zorundamıyım beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkür ederim.

 8. duran diyor ki:

  merhaba benim eniştem akciğer kanseri 2012 de mamulen emekli oldu ama 2015 de emekliliği kesildi hastalığın ilerlemediği söylendi dosya yeniden ankara ya gönderildi ama yine red geldi ama şimdi hastalık tekrar ilerlmeye başladı huzursuzluk yüzünden bu nasıl iş bize ne yapmamız gerektiğini bilen varsa lütfen yorum yapsın

 9. yücel diyor ki:

  merhaba..bağkura girişim 12.07.2010…toplam günüm 4 yıl 5 aydır..5 yıl önce kalp ameliyatı oldum mitral kapağım mekanik kapakla değişti aort kapağım ise tamir oldu..sürekli kulandığım ilaç coumadin ve diltizem..13 yıl öncede böbrek ameliyatı olmuştum..acaba bu şartlarla malulen emeklilik için başvurabilirmiyim..tşkler..

 10. sabri diyor ki:

  slm ben 19.09.1969 doğumluyu01.10.1993sıgorta baslangıcım.561 gun15.04.1996 bağkur baslangıcı 3318 gunödenmiş gunum var 50 ay da borcum var ben şu an çalışmadıgımdan dolayı işimi terk ettim1.5 yıl oldu1 yıl önce kalp amelıyatı oldum 4damar uyku bozukluğu raporum var cpap kullanıyorum beyın damarımda11cm tıkanıklık var dedıler mr raporum da varmaluliyet için 2 defa heyet e gırdım 60 ın altın da red geldıpeki ben şimdi ne yapmmam gerekli şu an engelli lik için bas vuru yaptımkalp ten 40 göz den 10 dahiliye 10 noroloji 20 uyku bozukluğu 35 toplam115 çıkıyor şu an beklemedeyım bnm halım nolcakmalulen emekli olamıyorum engellimi olacam ben hakkımı nasıl alacam suriye vatandaşımı olmam lazım

 11. zekeriya ulu diyor ki:

  merhaba ben kanser hastasıyım üç amalıyat oldum malül emeklımı kestıler kalın barsak veince barsak ve safra kesesı amalıyatı oldum emeklımı kestıler benım ne yapmam gerek bana yardımcı olursanız sevınırım teşekürler üçbin yüz günüm var 2009 da malül emelişi oldum 2013 de kestıler üç tane amalıyat olan hastanın emeklısı kesılırmı soruyorum

 12. aytekin diyor ki:

  %45 sol ön kolumdan raporum var. 3.431 günüm var ne zaman emekli olabilirim

 13. hadi diyor ki:

  merhaba 6 yaşımda böbrek ameliyatı geçirdim hayatımı tek böbrek ile idame ettiriyorum bu emeklilik yasasından yararlanabilir miyim? eğer yararlanabiliyorsam nereye başvurmalı ne yapmalıyım?

 14. arzu şenkal diyor ki:

  sedef hastasıyım kollarımda kafamda ve suratımda sedef oldugundan iş yapamıyorum çalışırken engel oluşturuyor yani kanama yapıyor acı veriyor bu yüzden çalışamıyorum hastalıgım sigorta kapsamına girermi malulen emekli olabilirmiyim

 15. ayşe diyor ki:

  merhaba.annem1945 doğumlu 1974sigorta girişli ölmüş eşinden de ssk dan maaş alıyor. annemi malulen emekli yapmak istiyorum %96 raporu var şeker.tansiyon kalp yetmezligi ve bir gözünden görme engellı 700 günü var. aslında 1000 kusur fakat evlenirken 2 yaş büyütülmüş 700 günden öncesi görünmüyor ssk ya gittik yaşini buyutuldugune karşı nufus mudurlugunden kanıt istedi ama bız ızmırdeyız uşaga gitmemizmı gerek öyle dedıler 15 sene önce bunun başka yolu yokmu? bu sorunu halledemezsek görunen 700 gunun ustune dogum borclanması yapabilirmiyiz 2 kardeşiz.emekli olursa eşinden aldıgı ssk maaşi kesilirmi? malulen emekli olanlarn çocukları dul maaşı alabilırmı.bıraz uzun ve karışık oldu cevabınıza şimdıdn tesekkur ederim

Konu İle İlgili Yorum Yaz