SGK Prim Borcu Olanlar Meclisi Bekliyor

Esnaf ve çiftçiler SGK prim borcu konusundaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SGK prim borcu konusunda esnaf ve çiftçiler TBMM’de görüşülen tasarının yasalaşması için gün sayıyor.
sgk prim borç

Bağ-Kur sigortalısı vatandaşlar, SGK’nın prim borcu konusunda atacağı adımları dikkatle takip ediyordu. Son dönemde Bağ-Kur prim borcu konusunda haberler oldukça sıklaşmıştı. SGK bunun üzerine açıklama yaparak vatandaşları bilgilendirdi. SGK’dan yapılan açıklamada, “TBMM`de görüşülen tasarı yasalaşırsa, prim borçlarını 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran esnaf ve çiftçiler de bu uygulamadan faydalanabilecek” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-Kur sigortalasının 12 aydan fazla prim borcu bulunanların
sigortalılıklarının durdurulmasına ve prim borçlarının silinmesine ilişkin açıklama yaptı.

İşte SGK’nın Prim Borcu Açıklaması:

“Son günlerde yazılı ve görsel bazı basın yayın organlarında, kamuoyunca Bağ-Kur sigortalısı olarak bilenen esnaf ve sanatkârlar ile çiftçilerden, 12 aydan fazla prim borcu bulunanların sigortalılıklarının durdurulmasına ve prim borçlarının silinmesine yönelik olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisinde bir yasa çalışması olduğu ancak, 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden sigortalıların yeni çıkacak bu uygulamadan faydalanamayacakları şeklinde yer alan haberlere yönelik aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde halen görüşülmekte olan tasarıda 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandırmaya müracaat eden ve 12 aydan fazla prim borcu bulunan sigortalıların da bu uygulamadanyararlanmalarına yönelik düzenleme yer almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşülmekte olan tasarının mevcut haliyle yasalaşması halinde, prim borçlarını 6552 sayılı Kanun kapsamında yapılandıran Bağ-Kur (4/b) sigortalısı esnaf ve sanatkarlar ile çiftçiler de talep etmeleri halinde bu uygulamadan faydalanabileceklerdir.”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 03 Mart 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Prim Borcu Olanlar Meclisi Bekliyor (7 Yorum)

  1. 2007 – 2010 yılları arasında 15 ay ödenmemiş 5bin lira civarında bağkur primim var. 6552 kapsamında taksitlendirdim. 1 taksidini de ödedim. 2011 yılından beri de devlet memuruyum. söz konusu borcumu dondurabilir miyim? bu borcu ödemek istemiyorum.

  2. eşim 1992 yılında sigortalı oldu yalnız sadece 1315 gün sigortası var geriye dönük pirim borcu ödeyip ne zaman emekli olabilir

  3. selamlar
    Ben yurt dışında çalışmaktayım 09/01/2009 tarihinden itibaren bu firmada çalışmaktayım 2009 yılından sadece 1 iş günüm gözükmekte sebebini sorduğumda SGK dan kaynaklandığını söylemekteler ayrıca her yıl bir ay prim kesintim olmakta ben bir fiil çalışmama rağmen neden bu primlerim gözükmemektedir bu konu hakkında nasıl bir yol almalıyım yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim
    Saygılarımla

  4. Merhabalar üniversite öğrencisiyim ailem işsiz çalışan yok okuyorum üniversitede ve sadece hafta sonları çalışıyorum gelir tespiti yaptırmadım beş bin lira borcum gözüküyor sgk ya başvurdum gelir tespiti için eve biri gelicek dediler aralıkta başvurdum hala kimse gelmedi nasıl olucak napmalıyım.