SGK Şifreden Vazgeçti!

Sosyal Güvenlik Kurumu, büyük bir yanlıştan döndü. Kurumun internet sitesinde sigortalı olup olmadığını, patronunun kaç gün prim yatırdığını göremez hale gelen çalışanlara, sgk.gov.tr üzerinden yeniden sorgulama imkanı getirildi. 15 Aralık’tan itibaren çalışanlar TC kimlik numaraları ile birlikte nüfus bilgilerini de girerek sorgulama yapabilecekler.

SGK’dan yapılan yazılı açıklamada, Anayasa’da ‘kişisel verilerin korunmasına ilişkin’ değişiklikten sonra, kurumla ilgili bazı sorgulamaların internet sitesinde yapılamaz hale geldiği anımsatıldı. Bu tür bilgilerin e- devlet kapısına, www.turkiye.gov.tr adresine taşındığı belirtildi. Bu değişiklikten sonra, sigortalıların durumlarına ilişkin sorgulama yapabilmesi için PTT’den aldıkları kişisel şifre ile www.turkiye.gov.tr adresinden sorgulama yaparak kişisel verilerine ulaşabildikleri anlatıldı.

BABA ADI, AİLE NUMARASI İSTENECEK

Kurum Başkanlığınca yapılan değerlendirme sonucu bazı sorgulamaların yeniden kurum internet sitesinden yapılmasının doğru olacağı sonucuna varıldığı açıklandı. Bu çerçevede 15 Aralık 2011 tarihinden itibaren sigortalılara yeniden www.sgk.gov.tr adresinden sorgulama imkanı verileceği duyuruldu. Ancak daha önce TC kimlik numarası veya sigorta sicil numarası ile yapılabilen sorgulamalar, yeni dönemde kimlik numarasının yanısıra ‘kişinin baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no, aile sıra no’ gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgiler de istenecek.

YOĞUNLUK ÖNLENECEK KAYITDIŞI İLE MÜCADELE EDİLECEK

Kurum açıklamasında bu sorgulamalar sayesinde hem kayıt dışılıkla mücadelede önemli bir adım atılacağı hem de kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu sosyal güvenlik verilerinin doğrudan internet sitesinden temin edilmesi sureti ile sigortalıların il müdürlüklerine yoğun başvurusunun engelleneceği vurgulandı.

İSTEMEYEN BAŞVURSUN

Kişisel bilgilerinin internet sitesi üzerinden sorgulanmasını istemeyenler de unutulmadı. Onlara www.sgk.gov.tr adresinde yer alan dilekçeyi doldurarak il müdürlükleri veya SGK merkezlerine şahsen başvurmaları halinde kişisel bilgileri sitede yer alamayacak. Sigortalılar bilgilerinin istedikleri zaman aktif, istedikleri zaman pasif hale getirebilecekler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 29 Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)