SGK Sorgulamaları Artık Şifresiz

SGK’nın İnternet Üzerinden Sorgulamaları Tekrar Hizmete Girdi.

Aksaray Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Kaşif Kılıç, daha önce E-Devlet üzerinden yapılabilen bazı sorgulamaların tekrar SGK’nın sitesinden yapılmaya başlandığını söyledi.

İl Müdürü Kılıç, SGK‘ya ait bazı bilgilerin bir süredir sadece E-Devlet üzerinden PTT’den alınan şifreyle sorgulanabildiğini belirterek, “Bu uygulama sonrasında, internet sitemizden sorgulama yapan kurum ve kuruluşlar ile sigortalılarımız internet sitemizden doğrudan sorgulama yapamamakta, sadece sigortalılarımız PTT’den almış oldukları kişisel şifrelerle www.turkiye.gov.tr internet adresinden sorgulama yaparak kişisel verilerine ulaşabilmektedirler. Kurum başkanlığımızca, internet sitemizden kaldırılan sorgulamalardan bazılarına tekrar yer verilmesinin uygun olacağı değerlendirilmiş ve bu uygulamanın 15.12.2011 tarihinden itibaren açılması kararlaştırılmıştır.

Anayasa değişikliğinden önceki uygulamada sadece T.C. kimlik numarası ya da sigorta sicil numarası sorgulama için yeterli iken, yeni uygulamada T.C. kimlik numarasının yanında kişinin baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il/ilçe, cilt no, aile sıra no gibi herkes tarafından bilinemeyecek özel bilgiler de istenecektir. Bu şekilde, başkalarına ait bilgilerin sorgulanabilmesi ihtimalinin de en aza indirilmesi sağlanacaktır. Sorgulamaların tekrar kurumumuz internet sitesi üzerinden yapılması ile hem kayıt dışılıkla mücadelede önemli bir adım atılacak, hem de kurum ve kuruluşların ihtiyaç duyduğu sosyal güvenlik verilerinin doğrudan internet sitemizden temin edilmesi sureti ile sigortalılarımızın il müdürlüklerimize yoğun müracaatı engellenmiş olacaktır” dedi.

Kişisel bilgilerini SGK’ya ait internet sitesinden sorgulanmasını istemeyenlerin ise dilekçeyle başvurmaları gerektiğini dile getiren Kaşif Kılıç, başvuru yapanların sorgulamalarını E-Devlet üzerinden yapabileceğini dile getirdi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 15 Aralık 2011 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Sorgulamaları Artık Şifresiz (3 Yorum)