SGK Toplu Para Alma

Emeklilik için yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan sigortalılar ödenen primleri SGK’den toplu olarak geri alabilirler. artları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var.  Vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor.

Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım. Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor. Bu sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik, doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuyor.

İKİ NOKTA ÖNEMLİ

Buna rağmen yine de şartları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor.

  •  Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.
  •  Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

MİRASÇI DA ALABİLİR

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Kaynak: Posta

http://www.posta.com.tr/primi-yetmeyene-sgk-dan-iade-haberi-1410086

BAŞVURU KOŞULLARI

Yaş veya gün şartını sağlayamadığından dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu ödeme almak isteyen vatandaşların yerine getirmeleri gereken ilk koşul; bir iş yerinde sigortalı olarak çalışmıyor olması veya kendi işini yürütüyor olmaması gerekiyor. Yani toplu ödeme almak isteyen kişinin sosyal güvencesi olmaması gerekiyor.

Ayrıca toplu ödeme almak isteyn vatandaşların belirli bir süre prim yatırmış olmaları isteniyor. Bu konuda yer alan düzenlemede erkeklerin 25 yıldan sonra toplu para ödemelerini alabileceklerini belirtirken kadınların ise bu ödemeyi alabilmeleri için en az 20 yıl prim ödemiş olmaları gerekiyor.

BAŞVURU YAPMALARI GEREKİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan toplu prim ödemesi talep edecek vatandaşların SGK’ya dilekçe ile başvuruda bulunmaları gerekiyor. Başvuruda bulunan vatandaşlar, o zamana kadar ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası primlerini geri alabiliyor.

Eğer çalışan vatandaş vefat etmiş ise çalışanın yakınları SGK’ya başvuruda bulunarak toplu ödeme talep edebilirler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 25 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK Toplu Para Alma (1 Yorum)