SGK’da Tedavi Kısıtlaması Kaldırıldı

İsmet Köksal sskSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü İsmet Köksal, Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) hakkında akıllarda kalan soruları cevaplandırdı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü İsmet Köksal, 19 Şubat günü Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile fizik tedavi hizmetlerinde bazı hastalıkların kapsam dışı bırakılması, bunlardan da en çok gazilerin etkilenmesine ilişkin tartışmalar üzerine Hürriyet’e açıklama yaptı.

Köksal, özetle şunları söyledi: “Fizik tedavi branşının yapılan ödemeler genel cerrahi, beyin ve sinir cerrahisi, kalp damar cerrahi ve nöroloji gibi birçok branştan daha fazla. Ortopedi branşında da implantlara verilen ücretler hariç tutulduğunda sağlık hizmetlerine ödenen ücretler fizik tedavi branşının gerisinde kalıyor. Ameliyat sayıları ise 2013 yılına göre 2014’te azaldı.”

KÂR ORANLARI AZALDI

“Sektör temsilcileri felç, MS, parkinson, beyin hasarı gibi birçok hastalığın SGK kapsamı dışında tutulduğunu ve kısıtlandığını iddia ediyorlar. Ancak aksine hastaların tedavilerindeki kısıtlamalar kaldırıldı. Bunu yaparken de bir doktorun bakabileceği hasta sayısı baz alındı. Bazı sektör temsilcileri bu tür açıklamaları, hasta haklarını savunmak için değil, azalan kârlılık oranları nedeniyle yapıyorlar. Özellikle gazilerimiz konusunda çok hassasız. 19 Şubat günü çıkan tebliğde hiçbir sınır bırakmadık. Uygulamadan doğan herhangi bir sorunu da derhal gideririz.”

Gazilere fizik tedavide 60 seans sınırı uygulanıyordu. Değişiklikle seans sınırı kaldırıldı. Gazilerin sınırsız fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetinden faydalanabilmesi için hekim raporu yeterli olacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 02 Mart 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK’da Tedavi Kısıtlaması Kaldırıldı (2 Yorum)

  1. Türkiye ‘de kurum kalmadı….Hepsi Saray hizmetinde….Halk MemuR İŞÇİ pERİŞAN… Ama saray görevlileri ve başı tam bir yaşam saltanatı içinde bense 2.700.Tl.Sitent parası için kaç ay aç perişan ödeme yapmaya uğraşıyorum…. Emekli Müdürüm Maaşım 1,435.Tl. harça harça bitmez…Ömer Kuru 05343593333

  2. SG Kurumu emeklilere çile çektirmeye devam ediyor.29 yıl hizmetten sonra emekli Y.İşl.Müdürüyüm.
    15.11.2014 tarihinde uyğulanan Kalp Sitent üçreti 2.700.Tl.benden alındı.SGK hala ödeme yapmadığı gibi inçelemesini tamamlayamadı….
    SGK o kadar meşgul ki Saray erkanının ,Meclis Seçkinlerinin ödemelerinden emeklilerine zaman ve bakım ayıramıyor….
    O halde bizden neden Sağlık Kesintilerini yaptılar…29 yıllık Kesinlerimi iade etsinler ben bu SGK nun hiç bir hizmetinden yararlanmayayım…Hasteneler kuyruk kuyruk….Doktorlar amele gibi hasta bakmaya yetişemiyor….Kurumlar saray hizmetlerine ayrılmış…1.435,..Tl.maaşla 2.700.00.Tl.sitent parasını alan kurum ve Devlet devletmidir…Yanıt bekliyorum….Ömer Kuru 05343593333