SGK’da Yapılandırma Dönemi

SGK İl Müdürleri 1 Ekim tarihinden başlayacak borç yapılandırması ile ilgili vatandaşlara çağrıda bulundu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sigorta primi borçlarında yapılandırmaya gidiyor.

sgk borç yapılandırma

YAPILANDIRMA KAPSAMI

Yapılandırmanın işverenlerin sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, idari para cezası gibi işlerden kaynaklanan fark prim borçlarını kapsadığını aktaran SGK İl Müdürü Selim Erol, “Ayrıca kamu idarelerinin, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı ile fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresi borçları ve ek karşılık primleri, emekli olduktan sonra 4/1(b) kapsamında çalışanların sosyal güvenlik destek primi borçları, ödenmesi imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi borçları, Genel sağlık sigortalısı olanların genel sağlık sigortası primi borçları bu yapılandırma kapsamında değerlendirilecektir” dedi.

İNTERNETTEN BAŞVURU

İşverenlerin borçları için işyeri dosyasının bulunduğu sosyal güvenlik merkezine başvurması gerektiğini ifade eden Erol, başvuruların www.sgk.gov.tr internet adresinden de yapılabileceğini söyledi. Ev hizmetlerinde aynı kişinin yanında ay içerisinde 10 günden az çalışanların 5510 sayılı kanuna eklenen ek madde ile sigortalı sayılacaklarını açıklayan Erol, doğum borçlanmasının emeklilik yaşına etki etmediğini, sadece emeklilik için gerekli olan prim ödeme gün sayısına borçlanılan sürelerin ilave edileceğini aktardı.
1 Ekim tarihinden itibaren başlayacak borç yapılandırması ile ilgili bilgiler veren SGK İl müdürü Basri Tümsek, vatandaşlara biran önce kuruma başvuru yapmaları çağrısında bulundu. Tümsek, “10 Eylül 2014 tarihinde kanunlaşan 6552 Sayılı Torba Kanununda, Sosyal Güvenlik Kurumu kanunlarında yapılan değişiklikler ile 4-a(SSK),4-B(BAĞ-KUR), 4-c (Emekli Sandığı) çalışanlarıyla Genel Sağlık sigortalılarının ödenmeyen prim borçları yapılandırma kapsamına alınmış olup, peşin veya /kolaylığı 36 aya kadar yayılmıştır.

Buna göre, Genel Sağlık Sigortalılarımız 1.Ekim -30.Nisan arasında Yedi ay içinde Kuruma yapılandırma için müracaat etmeleri gerekir. Diğer prim borçlularımız Yani işveren S.S.K Sigortalılarımız ile BAĞ-KUR Sigortalılarımız 1-Ekim 2014 – 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Kuruma Müracaat etmeleri gerekir. Genel Sağlık Sigortalılarımızdan Tescili yapılmış olup ta Gelir Testine hiç başvurmayanlar 1.Ekim 2014’den 31 Mart 2015 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu Sosyal Yardımlaşma Vakfına başvurmaları halinde Tescil başlangıç tarihine göre Yeniden tahakkuk yapılacaktır. Bu nedenle Gelir Testi yaptırmamış Genel Sağlık Sigortalılarımız 31 Mart 2015 tarihine kadar mutlaka Gelir Testi için ikametlerinin bulunduğu sosyal yardımlaşma vakfına başvurmalarını buradan duyurmuş oluyoruz” dedi.

GSS YAPILANDIRMA

Yapılandırma kapsamında borçlarını taksitlendirmeyi tercih eden Genel Sağlık Sigortalılarının ilk taksitlerini 8 ay içinde ödemeleri gerektiğini hatırlatan Tümsek, “Borçlarını taksitlendirenler, 1 Haziran 2015 tarihine kadar, diğer borçlularımız ise 2 Şubat 2015 tarihine kadar ödemeleri gerekir. Prim borçlarını tamamen peşin ödemeleri halinde ilk taksit süresi içinde ödemeleri gerekir.
1479 Sayılı kanun kapsamında ki Esnaf Bağkurlularımızile2926 Sayılı kanun kapsamında ki Tarım Bağkur Sigortalılarımızdan Sigortalılık süreleri borçları nedeniyle durdurulmuş olan 1 Mart 2000-30 Nisan 2008 tarihleri arasında ki sürelerini peşin olarak ilk taksit ödeme süresi olan 2 Şubat 2015 tarihine kadar ödemeleri halinde sigortalılık süreleri ihya edilecektir. Yine bu sigortalılarımızın 2008 Mayıstan 2014 Nisan ayına kadar ödenmemiş olan primleri de ilk taksit ödemeleri 2.Şubat.2015 den başlamak üzere ikişer aylık dönemler halinde dokuz eşit taksitle ödenecektir” diye konuştu. Tümsek,borçlu işveren ve sigortalıların yapılandırma için Çanakkale Merkez, Biga, Çan, Gelibolu ve Ezine Müdürlüklerine başvurmaları halinde iş ve işlemlerinin gerçekleştirileceğini söyledi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 15 Ekim 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK’da Yapılandırma Dönemi (7 Yorum)

  1. neden biz bayanlara geriye dönük doğum borçlanması ve byapılandırma gündeme getirilmiyor bizlerede bir şans verin ben 1997de tarım sgk ve2010da sgk girişim var kızım 1985 ve oğlum 1989 girişli ne olur bizlerede emekli olma şansı verin

  2. Ben 1965 dogumlu isa kabaoğlu 1978 ssg başlangıç tarihi 50 yaşımdayım 3010 pirim günüm var işsizim evimi satıp geriye dönük ödeme yapıp emekli olmak istiyorum Her kesime yapılandırma yapılırken benim durumdakileri görmeyen devlet yöneticileri acaba danışmanlarıyla neyin sohbetini yapıyorlar Danışmanları yoksa bu konuda danışmanlık yapabilirim zaten işsizim cahil deyilim dokuz dünya devleti gezdim yabancı dilim ve hayat tecrübem var Bizim ulaşmamızın mümkün olmadıgı devlet yöneticilerine bu konuyu lütfen rica etsem bizim adımıza iletirmisiniz benim durumumda binlerce insan var SAYGILARIMLA

    • 1-askerlik, tutukluluk, avukatlık staj süresi gibi belli süreleri borçlanabilirsin. öyle boş gezdiğin günleri borçlanamazsın. o zaman parası olan bastırır 1 ayda emekli olur. gariban da ağzını ayırır.
      2-ha şu var, zamanında bir yerlerde sigortasız çalıştıysan sgk veya duruma göre iş mahkemesine bunu tespit ettirerek geçmişten gün kazanabilirsin, ki bu durumda cezaları ve primleri seni çalıştıran işveren öder.