SGK’dan Emekli Olacaklara Uyarı

Sosyal Güvenlik İl Müdürü Uğur Kaya emekli olacak olan vatandaşların emeklilik tarihinden en az 6 ay önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaları gerektiğini söyledi.
Emekli aylıklarının daha kısa sürede bağlanması için başvuruların yapılması gerektiğinin altını çizen Kaya açıklamasında; “Emekli olmaya hak kazanan sigortalılarımız ve hak sahipleri, emekli olmak amacıyla Kurumumuza müracaatta bulunmaktadırlar. Sigortalılarımızın ve hak sahiplerinin Müdürlüğümüze yapmış oldukları müracaattan sonra aylıklarının bağlanması için yazışmalar ve diğer işlemler en kısa zamanda yapılmaktadır. Müracaatta bulunduğu ay içinde aylık bağlanan sigortalı, takip eden ayda ilk aylığını alabilmekte, müracaat edilen ay içinde aylığı bağlanmamışsa, takip eden ayda aylık alması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle aylık bağlama sürelerinin kısaltılması, diğer bir ifade ile kişiye başvurduğu ayda maaş bağlanması sigortalılar için hayati bir önem taşımaktadır.

Aylık bağlama sürelerinin kısaltılmasına sigortalının da katkıda bulunması gerekmektedir. Bu katkı, emekli olmasına 6 ay gibi kısa bir süre kalan sigortalıların, en son çalışmasının geçtiği ildeki Kurumumuz İl Müdürlüğüne hizmet birleştirme dilekçesi vermesiyle mümkün olmaktadır. Verilen bu dilekçe doğrultusunda Kurumumuz İl Müdürlüklerince, sigortalının farklı illerde, farklı statüde geçen hizmetlerini, hizmetlerin geçtiği illerden istemekte, bir anlamda hizmetleri toplayarak emeklilik için ön hazırlık çalışması yapmaktadır. Özellikle, geçmişte farlı statülerde (SSK, Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’a tabi) çalışması olan, hizmet borçlanmasını başka bir Kurumumuz İl Müdürlüğü’ne ya da Merkez Müdürlüğüne yapan sigortalıların kısa sürede aylık bağlanması adına hizmet birleştirme dilekçesini emeklilik müracaatı öncesinde vermesinin büyük önemi vardır.Kurumumuza emekli müracaatı öncesi verilen hizmet birleştirme dilekçesi doğrultusunda yapılan yazışmalarla hizmetler toplanmaktadır. Bu nedenle emeklilik tarihinden en az 6 ay önce tüm sigortalılarımızın Kurumumuz İl Müdürlüklerine hizmet birleştirme dilekçesi vermesi aylıklarının daha kısa sürede bağlanması bakımından çok önemlidir.Tüm sigortalılarımıza ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 27 Kasım 2011 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SGK’dan Emekli Olacaklara Uyarı (6 Yorum)

 1. Siizin yaptığınız kanun ve Yönetmeliğin hiç önemi yok. Orda oturan memur nasıl keyfine geliyorsa kanun hükmünde olan o

  • Yorumunuza aynen katılıyorum arkadaş. Söke skg Kurumuna gittim. Sıra alma makinasında SGK rehberlik yazıyor. Bak arkadaş REH_BER_LİK . arkadaşa dedimki. 18.02.2016 tarihi itb.ile emekliliği hakediyorum bir yanlışlık olmasın bir teyyid edebilirmiyiz dedim. Önce aydına git dedi. Siz ne yapıyorsunuz burada dedim. Biz resmi yazı veremeyiz,söyleyemeyiz gibi sözlerle bin dereden su getirdi.
   İnanırmısınız aynen bu. Çıktım gittim. 2 saat sonra aynı memurdan gün dökümlerimi istedim. Baktım 2010 dan sonrası yok. Bunun yarısı yok dedim. Burada olan çıkıyor dedi. Bak yazıcında kağıt bitmiş kırmızı yanıyor dedim. Kağıt taktı kalanı çıktı. 2.katta genç fişek gibi bir arkadaşa çıktım. Anında baktı. Şimdi Yetkili diyor ki 6 ay önce gidin. Adam bir hafta önce cevap vermiyor sen 6 ay diyorsun.

 2. çağ atladık bilgisayara baktınmı hepsi gözükuyor ya bu duzen değişmez iş yok derler işe girincekte görevlerini yapmaz bizim memurlar

 3. Sayın Kaya,

  Çok güzel yazmışsınız, çok teşekkür ederiz. Ben de aynen sizin tavsiyenize uydum ve Ağustos 2014 de emeklilik yaşım dolacağından, hazırlık olarak hizmet birleştirme dilekçesi vermeye Bağcılar SGK ya gittim. Ve görevli memur bu hizmet birleştirme dilekçesini emeklilik başvurusunu yaptığımda alabileceklerini söyleyerek dilekçemi almadı. Ne yapacağız peki ? İnsanların mağdur olması pahasına keyfini bozmak istemeyen memuru nasıl aşacağız ?

  Saygılar,

  BURÇ BIYIKLI

 4. 03.01.2014 de emeklilik başvurusu yaptım evrak takip sisteminden kontrol ediyom fakat evrak takip sistemi ne işe yarıyorsa evrağımın ne durumda olduğunu bir türlü öğrenemedim