SGK’dan Proteze Onay

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği’nde yeni düzenlemeler yapıldı. SGK göz protezini ödeme kapsamına aldı.

SGK göz protezi

Buna göre, ağız ve yüz bölgesinde kanser cerrahisi, travmalara bağlı olarak doku kayıpları olan hastalarda yapay göz, kulak ve burun gibi uygulamalar tariflendirildi ve geri ödeme sistemine alındı. SGK şu an sadece göz protezini ödeme kapsamına alırken biyonik gözle ilgili başvuruları ise değerlendirmeye aldı.

Dünyada şimdiye kadar 100 hastaya takılan suni retina anlamına gelen biyonik göz, gözdeki ışık alıcıları hiç olmayan veya ciddi hasar gören, ancak sinirleri sağlam kalan tavukkarası hastalığına bağlı görme kaybı yaşayanlara uygulanıyor. Piyasa fiyatı 115 bin euro olan biyonik göz, SGK tarafından geri ödeme kapsamına alınırsa 20 bin kişi ışığa kavuşacak.

SGK yetkilileri, biyonik göz tedavisi ile ilgili bilim kurulu oluşturulacağını ve kararı ona göre vereceklerini söyledi. Yeni SUT düzenlemesiyle ayrıca, felçli hastalara ücretsiz verilen 30 seans fizik tedavi rehabilitasyon hizmeti 90 seansa çıkartıldı. Sağlık Bakanlığı hastaneleri ve üniversite hastanelerinde kalp damar cerrahi ameliyatlarının bedeli yüzde 15 artırıldı.

FELÇLİYE 90 SEANS REHABİLİTASYON

SUT’ta “yoğun bakım” ile “normal yatak” arasındaki bir tarif olan “palyatif bakım” ile ilgili de yeni düzenlemeler de yer aldı. Sağlık Bakanlığı’nca belirlenen, palyatif bakımdan yararlanacak hasta grupları arasında, fiziksel, psikolojik ve nörolojik nedenlerle beslenme problemi olan ileri yaş kanser hastaları ya da ağrılı hastalar bulunuyor.

Ameliyat edilmesi ya da tedavi görme şansı olmayan ama evde de bakımları yapılamayan bu hasta grupları, palyatif bakımla artık hastanelerde kontrol altında olacak.

Kaynak : SABAH

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 25 Aralık 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)