SSK Emeklilerinin Maaş Artışı

Önemli, önemli olduğu kadar günlerdir konuşulan, “EMEKLİLERİN MAAŞLARI ARTIRILACAK” söylemi, “Ancak hangi emeklilerin maaşı artırılacak? SSK’dan, Bağ-Kur’dan Emekli Sandığı’ndan emekli olanların hangisinin maaşı artırılacak? Artırılacaksa hangi oranda ve neler kriter alınarak artırılacak? Hangi tarihten sonra emekli olanları kapsayacak?” sorularıyla birlikte büyük oranda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklandı.

İşte günlerdir sorulan ve emekliler tarafından günlerce beklenen “Hangi emeklilerin maaşı artırılacak?” sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde şöyle açıklayabiliriz:

Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan emekli olmuş işçi emeklilerinin maaşı artırılacak. 2000 yılı öncesi emekli olmuş olanlar; dahası 1981- 2000 yılları arasında emekliye ayrılmış olan SSK emeklilerinin maaşı artırılacak.

“Nasıl ve hangi kriterler göze alınarak artırılacak?” sorusunu cevaplamadan önce mevcut tabloyu görmemizde bir yarar var. Şöyle ki; bu tarihlerde SSK’ dan emekli olmuş sigortalılarımıza baktığımızda özellikle tabandan pirim ödemiş sigortalılarımızdan örnekleyecek olursak, 3600 gün pirim ödeyerek emekli olmuş bir sigortalı ile yine tabandan 5000 gün, 7000 gün veya 9000 gün pirim ödeyerek emekli olmuş sigortalılarımızın aynı emekli maaşını tabandan almaları ciddi anlamda haksızlığa neden olduğu kadar 5500 gün pirim ödeyerek çalışmaya devam ettiği halde, “Bundan sonra pirim ödersem nasıl olsa emekli maaşım artmaz” anlayışı ile pirim ödemelerini durduran sigortalılar ve çalışanlarını bu anlayışa sevk eden işverenin, Sosyal Güvenlik Kurumu Kaynaklarının artmamasını teşvik etmektedir.

Hal böyle olunca bu durum Sosyal Güvenlik Anlayışına da bir anlamda ters düşmektedir, Dolayısıyla bugüne kadar görülmeyen bu yanlışlık görüldü ve yaklaşık 2,5 milyon emeklimizi ilgilendiren “İntibak Yasası” gündeme alındı.

2013 yılında sonuçlanacak olsa bile, yanlışlığın, eksikliğin görülmüş olması haksızlığın giderilme noktasında ciddi bir önem taşımaktadır.

Böylece, Meclis’ten çıkarılacak söz konusu, “İntibak Yasası” ile 1981- 2000 yılları arasında SSK’dan emekli olmuş bulunan yaklaşık 2,5 milyon emeklimizden 1,8 milyonu bu kapsamdan yararlanarak fazla pirim ödemiş olanlarının emekli maaşları da ödemiş oldukları pirim oranında artırılacak.

Dileğimiz, zaman içerisinde de olsa, Bağ-Kur ve memur emeklilerimizden de fazla pirim ödeyerek ve fazla çalışarak emekli olmuş olanların durumlarının da göz önüne alınması olacaktır.

Kaynak : http://www.farklihaber8.com / Necati Çetiner

Sağlıcakla kalınız…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: ,
Bu yazı en son 23 Kasım 2011 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SSK Emeklilerinin Maaş Artışı (5 Yorum)

 1. ben 5700 isgunu primimi yatirdim 48 yasina denk geldi,halen Almanyada calisiyorum,19000 euroya yakin para yatirdim.emekli ayligimi artirmanin imkani varmidir,cunku 1100 Tl felan alacagimi zannediyorum,bu para donus yapsak cok azdir

 2. 30/04/2014 tarihinde emeklilik için baş vurdum ve kabul edildi. 9529 günüm var)

  Bugün itibari ile 18/06/2014 hala emeklilik maaşım bağlanmadı.

  sözde 15-20 günde bu işler hal oluyor, maaş bağlanıyordu. Benim 48 gün oldu hala yok.

  Bulunduğum yerin SGK bürosuna sorduğumda Temmuz ayından bahsediyorlar, bu nasıl iş 3 ayda emekli maaşımı bağlanırmış, hani digital ortamda çalışıyorlardı çabuk çıkıyordu ??

  Bulunduğum yer ilçe, bir üst kurum olarak nereye baş vurmalıyım?
  Yardımcı olursanı sevinirim, şididen teşekkür ederim.

 3. YENİ İNTİBAK YASASINA GÖRE HESAPLAMADA MAAŞI YANSIMASI NE KADAR OLACAK.HİÇ MEMNUN KALMADIĞIM EMEKLİ MAAŞ ÖDEMESİ YAPAN PTT BANK ve ARACININ ARACISI AKTİF BANK dan MAAŞ ALMAK İSTEMİYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR.TC 25172627596
  Tahsis :2456112