SSK Kürtajı Karşılıyormu

ssk kürtakı karşılıyor muSSK Kürtajı Karşılıyormu, Kürtaj SGK Kapsamında mı, Kürtaj yapan devlet hastaneleri. Artık devlet hastanelerinde isteğe bağlı kürtaj yolu açıldı. Bundan böyle kürtaj olmak isteyenler gebelikleri 10 haftadan küçük olmak koşuluyla, devlet hastanelerinde kürtaj yaptırabilecek.

Sağlık Bakanlığı “parası olana kürtaj” uygulamasını sona erdirdi. Resmi Gazete’de dün yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre 10 haftadan küçük gebeliklerdeki “isteğe bağlı” kürtajlar SGK kapsamına girdi. Bundan böyle kürtaj olmak isteyenler gebelikleri 10 haftadan küçük olmak koşuluyla, devlet hastanelerinde kürtaj yaptırabilecek. Daha önce işlemin ücretinin devlet tarafından ödenebilmesi için tıbbi zorunluluk koşulu getiriliyordu.

SUT’ta kürtajın hastaneye getireceği puan ise 150.8 olarak belirlendi. Uzmanlar riskin büyük olmasına karşın puanın düşük olmasını eleştirirken düşük puanın doktorların kürtaj yapmaktan çekinebilme ihtimaline yol açabileceğine dikkat çekti.

ÖNE ÇIKAN BÖLÜMLER

  • Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği’ne (SUT) göre 10 haftadan küçük gebeliklerdeki “isteğe bağlı” kürtajlar SGK kapsamına girdi.
  • Bundan böyle kürtaj olmak isteyenler gebelikleri 10 haftadan küçük olmak koşuluyla, devlet hastanelerinde kürtaj yaptırabilecek. Daha önce işlemin ücretinin devlet tarafından ödenebilmesi için tıbbi zorunluluk koşulu getiriliyordu.
  • Bu durumda kadınlar yalnızca “hastalık” olarak görüldüğünde ve tedavi gerektirdiğinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde kürtaj yapıtırdı ve bu SGK tarafından ödendi. İsteğe bağlı kürtaj işlemini ise “parası olan”lar yaptırabildi

Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde 2003 yılında yayımlanan genelge ile doktorların uygun gördüğü durumlar için, “hastaların ücretlerini kendileri karşılaması” koşuluyla isteğe bağlı kürtaj yapılıyordu. Gebeliği 10 haftanın altında olanlara yapılabilen isteğe bağlı kürtaj işlemi 2007’de yayımlanan SUT ile ödeme kapsamından çıkarıldı ve SGK yalnızca tedavi amaçlı yapılan rahim tahliyelerinin ödemesini karşılamaya başladı.

KAMU HASTANESİ PARA ALMAYACAK

SGK ayrıca, çok tartışılan kürtaj konusunu da ödeme kapsamına aldı. Kamu hastanelerinde kürtaj yaptıran kadınlar katılım payı dışında bir ödeme yapmayacak. Özel hastanelerde kürtaj durumundaysa SGK’nın kürtaj için ödediği paranın en fazla 2 katı kadar ödeme yapılacak. Kürtajın özel hastanelerde veya üniversite hastanelerinde yapılması halinde ise özel sağlık kuruluşları ve üniversite hastaneleri vatandaştan en fazla 382 TL ilave ücret talep edebilecek.

‘Parası olana’ kürtaj kalktı

Bu durumda kadınlar yalnızca “hastalık” olarak görüldüğünde ve tedavi gerektirdiğinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde kürtaj yapıtırdı ve bu SGK tarafından ödendi. İsteğe bağlı kürtaj işlemini ise “parası olan”lar yaptırabildi. Kürtajın “dolaylı yasaklanması”yla birlikte Kıbrıs’ta “kürtaj turizmi” başlatan şirketler dahi oldu.

Kamuoyunu rahatsız eden uygulamaların ardından geçen hafta bir açıklama yayımlayan Sağlık Bakanlığı, SGK ile konuya ilişkin görüştüklerini, “yapılan görüşme sonrası isteğe bağlı kürtaj işlemlerinin yeniden SUT kapsamına alındığı, Resmi Gazete’de yayımlanmasının beklendiği” kaydedildi.

Devlette ‘isteğe bağlı kürtaj’ dönemi

Bakanlığın söz ettiği “isteğe bağlı kürtajı” SUT’a dahil etme, dün yayımlanan Resmi Gazete’de kesinlik kazandı. Kamuoyu baskılarının hızlandırdığı işleme göre, bugünden itibaren 10 haftadan önce yapılan isteğe bağlı kürtaj işlemleri, Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerde SGK tarafından karşılanacak.

ÜNİVERSİTE HASTANELERİ YÜKSEK FARK ALABİLECEK

Değişiklik sonrası üniversite hastanelerinin vatandaştan alabileceği fark ücreti yükseldi. Artık öğretim üyeleri tarafından, bizzat verilen poliklinik hizmetlerinde SGK tarafından belirlenen bedelin iki katı, diğer hizmetlerde ise bu bedel kadar ilave ücret talep edilebilecek. Bu konudaki üst limit ise değişmedi. Hastalardan talep edilecek fark ücreti, asgari ücretin iki katını geçemiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , ,
Bu yazı en son 24 Mart 2014 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

SSK Kürtajı Karşılıyormu (2 Yorum)

  1. dısıewlilik dısı hamile kalmış bir bayan 8 inçi haftasına kadar bu dediğiniz kurtaj için handi devlet hastanelerine basvuru yapabilir ve ayrıca aranıcak şartlar daha baska nelerdir bilgilendirirseniz memnun oluruz

  2. 02.01.2015 te Avrasya Hospitalde 11 haftalık bebeğimin kalbi durduğu için kürtaj oldum. benden 900 tl talep ettiler durumumun olmadıgını makul bir fiyat söyleyin diye pazarlık yaptık en son 600 tl olur dediler ve yaptırdık bizde. bakıyorum internette sigortayla anlasmalı hastaneye zorunlu kürtaj icin 386tl ödeyin fazlasını vermeyin diyor. bu konuyla ilgili yardım rica etsem.