Yabancılarda GSS’li Olacak

SGK, Genel Sağlık Sigortası kapsamında, Türkiye’de yaşayan yabancıları da unutmadı. Kurum, oturma izni olan ve ikameti belli 137 bin kişiye “İsterseniz primle sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz” mektubu gönderdi

Türkiye’de yaşayan yabancılar da genel sağlık sigortası kapsamında olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sigortalı olmak isteyen yabancılara sosyal güvence hakkı tanıdı. Kurum, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren tüm nüfusu kapsamına alan Genel Sağlık Sigortası’nda (GSS) Türkiye’de ikamet eden yabancıları da unutmadı. Bu bağlamda, 1 yıldır Türkiye’de oturan ve oturma izni olan 137 bin yabancıya “İsterseniz SGK’lı olabilir, sağlık hizmetinden yararlanabilirsiniz” mektubu gönderdi.

213 LİRA ÖDEYECEKLER
Söz konusu mektubun içeriğinin, bugüne kadar sigorta kaydı olmayan 1 milyon 700 bin kişiye gönderilen iadeli taahhütlü mektuba benzemediğini belirten SGK yetkilileri, “Burada cezai müeyyide yok. Ülkemizde yaşayan yabancılar isterlerse prim ödeyerek kamunun sağlık hizmetlerinden faydalanabilecekler” bilgisini aktardı. Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, istedikleri takdirde SGK’ya gelerek “GSS Giriş Bildirgesi” dolduracaklar. Ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için söz konusu olan gelir testi uygulaması Türkiye’de oturma izniyle bulunan ve çalışmakta olan yabancılara uygulanmayacak. Yabancılar başvurularının ardından 1 ay içinde asgari ücretin 2 katı maaş aldıkları varsayılarak her ay 213 TL sağlık sigorta primi ödeyecekler.

İADELİ TAAHHÜTLÜ MEKTUP
Bu arada, hafta başında iadeli taahhütlü olarak postaya verilen ve “1 milyon 700 bin kişiye gelir testine gidin” diyen mektubun, ay sonunda ilgililerin ellerine ulaşması beklendiği için, önlerinde test yaptırmak için bir ay süre bulunduğu ve şubat sonu söylemlerinin de buradan kaynaklandığı belirtildi. Bu kişiler mektup aldıkları tarihten itibaren 1 ay içinde gelir testi yaptırmazlarsa, otomatik olarak kendilerinden 213 TL prim tahsilatı yapılacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 27 Ocak 2012 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Yabancılarda GSS’li Olacak (1 Yorum)

  1. Yabanciyim 05.06.2014 gune oturme izin icin bas vuracam.Yeni kanunlar cikmis bir sanalik sigorta yaptirmam icin ne gerekyo gunum az kaldi bu soruma cevab verin rica ediyorjm..