Aile Hekimine Randevusuz Gidilir Mi?

aile hekimi

Aile Hekimine Randevusuz Gidilir Mi?

Sağlık Bakanlığı, aile hekimlerinin de Merkezi Randevu Sistemi’ne dahil olması ile ilgili olarak, vatandaşları bilgilendirdi.

Soru : Aile Hekimine Randevusuz Gidilir mi?
Cevap : Randevu zorunlu değil, gidebilirsiniz.

Randevunun zorunlu olmadığını, isteyen vatandaşların randevu almadan da aile hekimine müracaat edebileceğini açıklayan Bakanlık, randevu hizmeti karşılığında her hangi bir ücretin ödenmeyeceğini bildirdi.”Hayır. İsteyen vatandaşlarımız randevu almadan da aile hekimine müracaat edebilir. Ancak randevu ile gidildiği takdirde muayene sırası beklemeden, kendilerine uygun zaman diliminde kolaylıkla muayene olabilirler. Aile hekimine muayene olabilmek için randevu almak zorunlu değildir. Randevu sistemi hastalarımızın konforlu sağlık hizmeti almasını sağlayacaktır. Ancak ayaktan başvuran hiçbir hastamız da mağdur edilmeyecek, muayenesi yapılacaktır. Acil olarak gelen hastalara ise öncelik tanınacaktır.”

Ücret talep edilmeyecek

Hastaların kendi aile hekimlerinin izinli olduğu durumlarda, kendi aile hekimlerine vekâlet eden aile hekimine ayaktan başvurarak muayenelerini olabileceğini aktaran Bakanlık, randevu hizmeti karşılığında vatandaşların herhangi bir ücret talep edilmeyeceğini ifade etti. Vatandaşlar sadece 182 no’lu telefonu aradıklarında sadece bağlı bulundukları operatörün tarifesine göre ücret ödeyecek.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Bu yazı en son 07 Temmuz 2013 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Aile Hekimine Randevusuz Gidilir Mi? (4 Yorum)

 1. Bakanlik randevusuz da gidilebilecegini ve randevunun zorunlu olmadigini beyan etse de aile hekimine randevusuz giden vatandasa maalesef bakilmiyor. Ustelik bu konuyu yetkililere sikayet etmekte fayda etmiyor, telefonda ilgilenip sikayetiniz takibe aliniyormus gibi gorunsede sonuca varilmiyor ve sistem Bakanligin yaptigi aciklamaya gore degil aile hekimlerinin insiyatifine gore uygulaniyor. Bu sadece muayne icin degil aile hekimligine kaydimizi yaptirirken bile bizi muhtarligin yonlendirmesiyle adrese gore basvurdugumuz halde basta sozde yogunluk sebebiyle (ki sadece keyfi uygulama oldugunu sonradan ogrendik) kaydetmek istememeleri hatta adresimize uzak bir hekimlige yonlendirmeleri vb. uygulamalar da cabasi. Kisacasi aile hekimligini hangi birim denetliyorsa lutfen sikayetleri de kaale alsinlar ki insanlar magdur olmasin.
  Tabii hepsi aynidir demiyorum. Isini guzel yapan ve bakanligin soyledigi sartlara ve kosullara uyan aile hekimleri de var elbet bu sikayeti kendine gore sistem gelistirenler icin yazdim.
  Tesekkurler

 2. ben 200 tl ye geçiniyorum devletten hiç bir yardımda almıyorum daha doğrusu alamıyorum :( 182 de paralı bende telde paramı oluyoki ben rabdavu alıyım bu ülkede hep paralı zengin insanlar yaşamıyo zenginin bu hastanelerde işi ne ki zaten bu yazdıklarımıda kim okuyacaksa sanki syn başbakanım okuyacak fakirin halinden kim anlıycak demi neyse bu 182 nin bedava olmasını isterdim ama ordanda para kazanmak lazım değilmi saygılar….

  • Sevgili Aysel Hanım

   Maalesef bu ülke müslüman ülke olarak görünse de kendi halkına en büyük zulümleri yapan bir zihniyeti bünyesinde barındırıyor.200 TL resmen leblebi çekirdek parası.Yaşlı beyefendilerin 18’lik kızlarla girdikleri içkili ortamlarda bir şarkı için masaya bıraktıkları paralar ile bu ülkede kaç aile ihya olur. :( Fakirin halinden sadece Yaradan anlar.Ben insanlardan hiç bişey beklemiyorum artık.Zengin insanlar bencildir.Kimseler umurlarında değildir.Bakın size bir mesaj yazma tenezzülünde bile kimse bulunmamış.Sosyal devlet anlayışında devlet vatandaşının yanında olmak zorundadır.Ama birileri para kazanacak.O yüzden siz, ben ve diğerleri…Kimselerin umurunda değiliz.Ben işte bu yüzden abimi genç yaşta kanserden kaybettim.Parasızlıktan…En azından şimdi belki mutludur.Allah kimseyi insanlara düşürmesin….Allah’a emanet olun…

  • Aysel hanım bu yazfığınızı bimere dileklçe olarak bildiriniz size yardimci olacaklarıni umit ediyorum