Anne ve Babaya Ölüm Aylığı Bağlanması

SORU : Sayın  AliTezel, ağabeyimi 6 yıl önce çok erken yaşta, 49 yaşında hastalık nedeniyle aniden kaybettik. Duyduğuma göre ölen yakınlarımızla ilgili SGK’dan sigorta prim çeki alabilirmişiz. Ağabeyim henüz emekli olmamıştı. Evli olmadığı için bu hak annem veya bana verilir mi?

Ayrıca nereye başvurmam ve nasıl bir yol izlemem gerekir? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

CEVAP : Sayın okurum, yasal şartların oluşması kaydıyla “vefat eden evladı üzerinden ana-babaya veya sadece birisine SGK tarafından ölüm aylığı bağlanır”. Kardeşlere ise bağlanma şansı yoktur. Bu sebeple kardeşi olarak siz alamazsınız ama anneniz alabilir.

İster evli olsun ister bekâr, yasal şartları oluşmuşsa çocuğundan anne veya babaya yahut her ikisine Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından aylık bağlanır

SİGORTALILIK SÜRESİ VE GÜNÜ DE ÖNEMLİ

Aşağıda, ana-babaya vefat eden evladından aylık bağlanması şartlarını yazdık ama bundan önce abinizin de sigortalılık şartları önemlidir. Abinizin vefatı öncesinde SSK’da en az 1800 günü varsa veya 1800 günü yok ama en az 5 yıllık sigortalılık süresi ve bu süre içinde 900 günü varsa ana-babaya aylık bağlanma şartlarına geçilir. Bu arada gerek 900 gün, gerek 5 yıl, gerekse 1800 günü tamamlamak için abiniz askerlik yapmışsa askerlik borçlanması yapılabilir.

ANA-BABAYA AYLIK ŞARTLARI

Ölüm olayı, 1.10.2008 gününden sonra gerçekleşmiş olanların ana-babalarına aylık bağlanması:
5510 sayılı kanunun mevcut 34. maddesine göre;
“…d) Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirinin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere gelir ve/veya aylık bağlanmamış olması şartıyla ana ve babaya toplam % 25’i oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam % 25’i oranında aylık bağlanır…”
Ölüm olayı, 1.10.2008 gününden önce gerçekleşmiş olanların ana-babalarına aylık bağlanması:
506 sayılı kanunun 69. maddesine göre;
“Sigortalının ölümü tarihinde eşine ve çocuklarına bağlanması gereken aylıkların toplamı, sigortalıya ait aylıktan aşağı olursa, artanı, eşit hisseler halinde, sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmayan
veya 2022 sayılı kanuna göre bağlanan aylık hariç olmak üzere buralardan her ne ad altında olursa olsun gelir veya aylık almayan ana ve babasına aylık olarak verilir. Ancak, bunların her birinin hissesi sigortalıya ait aylığın % 25’ini geçemez.”
Sizin abiniz bundan 6 yıl önce vefat ettiğinden, eski yasa olan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun 69. maddesine göre inceleme yapılacak ve inceleme sonrasında annenize aylık bağlanacaktır.

  • YENİ Sosyal Güvenlik Yasası’na göre, ölen sigortalının hesaplanacak olan aylığı üzerinden, eş ve çocuklarına “ölüm aylığı” aşağıdaki gibi bağlanacak.

DUL EŞİNE: Aylığın “yüzde 50’si” bağlanacak. Aylık bağlanmış çocuğu bulunmayan dul eşine ise, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmaması veya kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ve aylık bağlanmamış olması durumunda, “yüzde 75’i oranında” aylık bağlanacak.

ÇOCUKLARA: Yukarıda belirtilen 5510 sayılı yasa kapsamında veya yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında çalışmayan ya da kendi sigortalılığı nedeniyle gelir ve aylık bağlanmamış çocuklardan;

1) 18 yaşını, lise ve dengi öğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurmayanların veya,

2) Kurum Sağlık Kurulu kararı ile çalışma gücünü en az % 60 oranında yitirip malul olduğu anlaşılanların veya,

3) Yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kızların,

her birine % 25 oranında aylık bağlanacak.

Yukarıda belirtilen çocuklardan sigortalının ölümü ile anasız ve babasız kalan veya sonradan bu duruma düşenlerle, ana ve babaları arasında evlilik bağı bulunmayan veya sigortalının ölümü tarihinde evlilik bağı bulunmakla beraber ana veya babaları sonradan evlenenler ile kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayanların her birine yüzde 50 oranında aylık bağlanacak.

ANA VE BABA

Hak sahibi eş ve çocuklardan artan hisse bulunması halinde, her türlü kazanç ve irattan elde etmiş olduğu gelirin asgari ücretin net tutarından daha az olması ve diğer çocuklarından hak kazanılan gelir ve aylıklar hariç olmak üzere, gelir veya aylık bağlanmamış olması halinde ana ve babaya toplam yüzde 25 oranında; ana ve babanın 65 yaşın üstünde olması halinde ise artan hisseye bakılmaksızın yukarıdaki şartlarla toplam yüzde 25 oranında aylık bağlanacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ocak 2015
Bu yazı en son 09 Ocak 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Anne ve Babaya Ölüm Aylığı Bağlanması (15 Yorum)

  1. Adım memed annemı kaybetdım yüzde 80 ağır ozurlu bakıma muhtaç raporluyum erkk oldum halde annemın maasını alabılırmyım şuan 3 ayda bır engellı maası almaktayım başkada gelıratım yok bılgılerınıze arz olur saygılarımla Ankara memet

  2. kardeşim 13 sene 6 aylık memurdu 31.03.2006 da vefat etti(bilgasayar işletmeni)babam ssk emeklisi olduğundan anneme(evhanımı) maaş bağlanmadı.Babam 01.01.2017 de vefat etti.Babamın maaşı anneme bağlanacak fakat vefat eden memur çocuğundan maaş bağlanır mı?Babamın en son maaşı 1.400tl idi.Evimiz Üsküdarda fakat rahmet kardeşim Gayrettepe de çalışıyordu.Müracaat Çağaloğluna mı Maltepeye mi yapılmalı.Teşekkür ederim.İyi günler.

  3. Abim 2005 senesinde vefat etti..Evli olduğu icin maaşını eşine bağlanmıştır. Şuanda eşi evlendi.abimin bagkur maaşını annem veya babam alabilir mi.babam sağ ve oda bagkur emwklisi

  4. Mrh ben 2yildir çalışıyorum ve babamdan kalan olum ayligini alamıyorum.Bana düşen ayligin annemin üzerine bağlanmasını ve 2yildir almadığim aylığı almak istiyorum ne yapmalıyım?

  5. SAYIN ALİ TEZEL OĞLUM 0101 2016 DA ÖLDÜ PİRİM GÜN SAYISI 1700GÜN ASKERLİK YAPTI BABA OLARAK SİGORTALI ÇALIŞMAKYAYIM ANNE ÇALIŞMIYOR ÖLÜM AYLIĞI ALABİLİRMİ

  6. Esim polis memuru 5434 kanuna tabi çalışırken vefat etti ise giriş tarihi 5.06.2007.vefat 7.2014 vefat etti.8 yıl 8 aydan dul ayligi baglandi anne ve babasina maas bağlanma şartı nedir.kayinbabam kendi calismalarindan bagkur dan emekli 1 milyarın üstünde maasi var mali mülkü vardır. Esimin annesine maas baglanirmi hangi kanuna göre işlem yapılır anneye şart nedir benim maas oranim nedir anne ye maas baglanir sa benim maas oranim düşer mi

  7. Esim polis memuru 5434 kanuna tabi çalışırken vefat etti ise giriş tarihi 5.06.2007.vefat 7.2014 vefat etti.8 yıl 8 aydan dul ayligi baglandi anne ve babasina maas bağlanma şartı nedir.kayinbabam kendi calismalarindan bagkur dan emekli 1 milyarın üstünde maasi var mali mülkü vardır. Esimin annesine maas baglanirmi hangi kanuna göre işlem yapılır anneye şart nedir

  8. Merhaba annemden aldığım Bağkur ölüm aylığı maaşım 2014 Mart ayından beri 682 TL di ancak 2015 Aralık ayında maaşımı 337 TL ye düşmüş neden olduğunu öğrenmek istiyorum Teşekkürler

  9. Selamlar iyi geceler size bir sorum olacak kardesim asansor sirketinde isci olarak calisiyordu asansor bakiminaustasiyla beraber giderken tarafik kazasi gecirdi sene 2006 4 ayda vefaat etdi ve sigortasiz calistitmislar ve hic sigortasi cikmadi bu olay asliye mahkemesinden yargitaya intikal etdi ve is kazasi dir diyerek dosyayi is mahkmemesinde gorulmesine huk etmetdi halea is mahkemesinde gorulmektedir bu surecte mersin 5 is mahkmesinin ssk ile yazismalarina istinanen anneme emeklilik hakki vermisler bizde bu konudan habersiz baska bir sey arstirirken annemin ssklar kurumundan emkli olmus oldugunu ogrendik 21bin tllik tzminat ve maas baglanmis tqzminati annem aldi maas icinde talep dilekcesi ile ssk genrl mudurlugune bas vurduk 2013 yilinda babamin vefaati dolasiyla babamin maasini aldigindan ssk dan maasi alamiyacagini soylediler ikisi ayri birer kurum degilmi verilmezmi maas bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tsk ederim

    Samsung tablet tarafından gönderildi

  10. Selamlar iyi geceler size bir sorum olacak kardesim asansor sirketinde isci olarak calisiyordu asansor bakiminaustasiyla beraber giderken tarafik kazasi gecirdi vefaat etdi ve sigortasiz calistitmislar ve hic sigortasi yoktu bu olay asliye mahkemesinden yargitaya intikal etdi ve is kazasi dir diyerek dosyayi is mahkmemesinde gorulmesine huk etmetdi halea is mahkemesinde gorulmektedir bu surecte mersin 5 is mahkmesinin ssk ile yazismalarina istinanen anneme emeklilik hakki vermisler bizde bu konudan habersiz baska bir sey arstirirken annemin ssklar kurumundan emkli olmus oldugunu ogrendik 21bin tllik tzminat ve maas baglanmis tqzminati annem aldi maas icinde talep dilekcesi ile ssk genrl mudurlugune bas vurduk 2013 yilinda babamin vefaati dolasiyla babamin maasini aldigindan ssk dan maasi alamiyacagini soylediler ikisi ayri birer kurum degilmi verilmezmi maas bilgilendirirseniz sevinirim simdiden tsk ederim

    Samsung tablet tarafından gönderildi

  11. Merhaba… Eşim 21.10.2013 te vefat etti. Eşim SGK dan emekli. SGK dul aylığı alıyorum. Babam ise Bağkur dan emekli ve 01.08.2015 te vefat etti. Ben ev hanımıyım. Çalışmıyorum. Hem eşimden , hemde babamdan kalan maaşın ikisinide hak kazanıyormuyum?

    Saygılarımla.
    Esra Fatoş

  12. kızım babasının 31.10.2008 de vefatı üzerine eşimden boşandığımız için tek çocuk olarak maşının %50 oranında yetim aylığı almaya başladı ancak 2,3 ay önce dedesinin maaşa başvurması nedeniyle emekli sandığı kızımın maşını 1050 tl den 570 tl(05.1.2015 de aldığı maaş) civarına indirdi dilekçe ile başvurduğumuzda kızımdan kesilip dedeye bağlandığı dedeyle birlikte yetim sayısının 2 kişiye çıkmasıyla kesinti yapıldığını, kanun bir düzeltme yapılmasının uygun olmadığı tarafımıza bildirildi eşimin 13 yıl fazla 14 yıldan eksik hizmeti olduğundan en alt kademeden maşının hesaplandığı ayrıca tarafımıza bildirildi bu işlem hukuka uygunumdur yoksa kızımın hakkı yenmekte midir lütfen bizi aydınlatır mısınız

  13. babam SSK dan emekli ama öldü anneme babamın emekli Maaşını nasıl bağlayabilirim ve hangi evraklar gerekli

  14. Annem Vefaat eden memur emeklisi babamdan dul aylığı almaktadır.annem kendiside tarım sigortasından emekli aylığı vardır.Annem Ölen babasından ( emekli işçi ) emekli aylığını alabilirmi ?annem 2 kardeştir.eğer alırsa ne şekilde yazı ve müracaat etmeliyiz.

  15. babamdan kalan ölüm ayılıgını annem . ve dul ablam alıyor.
    bende dulum fakat sigortalı çalışıyorum,babamın emekliliginden bende faydalanabilirmiyim