Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcı Sayılır mı

Askerlik Borçlanması Sigorta Başlangıcı Sayılır mı

SORU :

17.04.1966 doğumluyum. SSK işe başlama tarihim 01.09.1995. Askerliğimi 18 ay olarak, 1987-1988 yılları arasında yaptım. İşe başlangıcımdan dolayı ’55 yaşında emekli olursun’ dediler. ‘Askerliği borçlanırsan bir yıl alırsın. 54 yaşında emekli olursun’ dediler. Bu doğru mu? Ben askerliği borçlanırsam, sigorta başlangıç tarihim askerlik başlangıcım olan 1987 yılına ya da bitiş tarihi olan 1988 yılına inmez mi?

Murtaza Yılmaz / İstanbul

CEVAP :

Murtaza Bey, SSK girişinize göre 25 yıl, 55 yaş ve 5750 prim gün şartlarına tabisiniz. 16 aylık askerlik borçlanarak 25 yıl, 54 yaş ve 5675 prim gün şartlarından emekli olabilirsiniz. SSK emeklilik hesaplamalarında askerlik borçlanması veya kanunda geçerli olan diğer borçlanmalarda yaş-kademe hesaplanırken yapılacak borçlanma, eğer SSK girişinden önce ise borçlanılacak süre ne kadarsa bu süre kadar olan süre işe başlangıç tarihinden gün olarak geriye doğru çekilir.

Örneğin; Sizin girişiniz olan 01.09.1995 tarihinden önce yapmış olduğunuz 18 aylık askerlikten dolayı geriye çekilerek giriş tarihiniz bulunarak hangi yaşta ve ne kadar primle emekli olacağınız tespit edilir. Askere gidiş ya da askerden dönüş tarihi doğrudan giriş olarak kabul edilmez. Sizin 18 aylık askerlik borçlanmanıza gerek yok. 16 aylık askerlik borçlanması yapmanız yeterli olacak. SSK girişi yapılacak borçlanmadan önce olanların ise bu şekilde borçlanarak yaştan avantajları da bulunmamakta.

Askerden sonra sigortalı olanlar askerliklerini borçlanmalıdır. Önce askere gitmiş, askerden sonra da ilk defa sosyal güvenliğe tabi çalışmaya başlamış olanlar, askerlik sürelerini borçlanıp öderlerse başlangıçları, borçlanma süreleri kadar öne gelir ve daha erken yaşta emekli edilirler.

SONUÇ: Askerlik borçlanmalarında borçlandırılan sürenin karşılığı olan gün sayısı sigortalının prim ödeme gün sayısına eklenir. Borçlanılan süre , sigortalılığın başlangıç tarihinden önce ise “ yani askerden önce sigortanız yok ise “ sigortalının başlangıç tarihi borçlandırılan gün sayısı kadar geriye götürülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 31 Ocak 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)