Doğum Borçlanması Yapabilir miyim

Doğum borçlanması yapabilir miyim?

SORU : Eylül 1971 doğumluyum. Mayıs 1997’de sigorta başlangıcım var. Bir yıl isteğe bağlı sigorta primi ödedim. Temmuz 1998’de özel bir bankada çalışmaya başladım, bankanın kendi sandığı var. İlk çocuğum 1992’de, ikinci çocuğum 2000 senesinde doğdu. Emekliliği hakedişim 2024 görünüyor. Doğum borçlanmasından yararlanabiliyor muyum? Bu emekliliğimi geri çekebiliyor mu? Fadime Aksoy

CEVAP : Başbakanın söylediği gerçekleşirse, ilk defa sigortalı olduğunuz tarihten önce doğan ilk çocuğunuz için doğum borçlanması yapmanız mümkün olabilecek. Ancak mevcut yasal düzenlemeye göre, ilk çocuğunuzun doğum tarihi ilk defa sigortalı olduğunuz Mayıs 1997’den önce olduğundan borçlanamıyorsunuz.

İkinci çocuğunuzun doğumu ise banka emekli sandığına tabi olarak çalışırken olduğundan doğum borçlanması yapamıyorsunuz. 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20. maddesine tabi banka emekli sandıklarında çalışması olup bu çalışması sona erdikten sonra doğum yapan kadınlardan, daha sonra 4/a (SSK), 4/b (Bağ-Kur) ve 4/c (TC Emekli Sandığı) kapsamında çalışması bulunanlar doğum borçlanması yapabiliyorlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2016
Bu yazı en son 11 Ocak 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Doğum Borçlanması Yapabilir miyim (13 Yorum)

  1. merhaba 1973 doğumluyum sigorta girişim 1992. çocuğum 2007 doğumlu 4578 gün hizmet sürem var sgk dan. doğum borçlanmasından faydalanabilirmiyim. emekliliğimi geri çekermi ne kadar öderim. bilgilendirirseniz sevinirim.

    • merhaba ben 1968 doğumluyum.01.04.1986 yılında 300 günlük sigortam vardır.01.04 2012 yılından beri de tarım sigortası ödüyorum.iki çocuğumdan ilk olan 1991 doğumlu.2.cisi 1999 doğumlu.çocuk borçlanmasından faydalanırsam ne zaman emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  2. merhaba eşim doğumdan önce 15 günlük bir sigorta girişi yapıldı ve doğum yaptıktan sonrada bağkur pirimi yatırmaya devam edecek. doğum borçlanması yapabilirmi

  3. Merhabalar ben 1965 dogumluyum 1997 de sigorta başlangıcım oldu. 1989 yılında ilk çocugum oldu. İkinci çocugum ise 1995 yılında oldu dogum borçlanmasından yararlanabiliyormuyum. Ve şuan hala çalışıyorum

  4. Merhaba 1989 tarihinde stajyer meslek liseli olarak ilk sigorta girişim gerçekleşti. 1993 yılında da uzun vadeli sigorta kollarına girdim. 2002 yılında yaptığım doğumu borçlanmak istiyorum. Bu borçlanma benim 1989 tarihli stajım göz önüne alınarak erken emekliliği mi sağlar mı ?

  5. Merhaba 1989 tarihinde stajyer meslek liseli olarak ilk sigorta girişim gerçekleşti. 1993 yılında da uzun vadeli sigorta kollarına girdim. 2002 yılında yaptığım doğumu borçlanmak istiyorum. Bu borçlanma benim 1989 tarihli stajın göz önüne alınarak erken emekliliği mi sağlar mı ?

  6. merhabalar annem 1972 dogumlu ılk sıgorta gırısı 2006 yılında cocukların dogum yılı 1992 ve 1993 annem bu durumda dogum borclanmasından yararlanabılıyor mu eger yararlanabılıyorsa kac gun prım yatırması gerekıyor..
    tesekkurler..

  7. merhaba, babamın 1995′ altı aylık tarım sigortası var. 01.01.1954 doğumlu. 2010’dan beri de ssk çalışanı. babamın 3600 gün primi dolarsa emekli olabilir mi?

  8. merhaba ben annem için araştırma yapıyorum annemin doğumdan önce sigortası bulunmamaktadır bu durumda annem doğum borçlanması yapabiliyor mu

    • Mevcut yasaya göre; SSK’lı, Bağ- Kur’lu ve memur kadınlar, sigortalı olduktan sonra yaptıkları doğumlar için 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması, anneye 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazandırıyor. Ancak bu uygulama, sigortalı olduktan olduktan sonra yapılan doğumları kapsadığı için yaşı geriye çekmiyor.