Erken Yaşlanma Emeklilik Şartları

sgk-erken-yaslanma-emeklilik-sartlari

Erken Yaşlanan Sigortalılar

Gerek hizmet akdi ile çalışan sigortalılara gerekse kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan sigortalılara erken yaşlandığı Kurum Sağlık Kurulunca tespit edildiği takdirde, 55 yaşını doldurması ve en az 5400 gün prim ödemesi bulunması koşuluyla Kurumumuzca yaşlılık aylığı bağlanabilmektedir.

SORU : Babam 10.03.1954 doğumlu, 02.12.1983 Sigorta girişli, 1495 günü gözüküyor, “Yaştan” dolayı emeklilik, erken yaşlanma gibi nedenlerle nasıl ve ne zaman emekli olabilir? Mustafa Yüksel

CEVAP :
Mustafa bey, Erken emekliliğin yolu var. Buna “Erken Yaşlanan Sigortalıların Emekliliği” diyoruz.
5510 sayılı Kanunun 28’inci maddesinin 7’nci fıkrasında; 55 yaşını dolduran ve erken yaşlanmış olduğu tespit edilen sigortalıların, yaş dışındaki diğer şartları taşımaları halinde yaşlılık aylığından yararlanacakları öngörülmüştür.

Erken yaşlanmış olduğu tespit edilen,
55 yaşını dolduran,
En az 5400 gün primi bildirilmiş olan sigortalılara yaşlılık sigortasından aylık bağlanacaktır.

Erken yaşlananlar için Kanunda herhangi bir kademelendirme öngörülmediğinden gerek 4-a (SSK) gerekse 4- b (Bağ-Kur) sigortalılarının Kanunun yürürlük tarihinden sonra tahsis talebinde bulunmaları ve Kanunda aranan şartları yerine getirmeleri halinde, erken yaşlanma nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecektir.

YAŞLILIĞIN ÖLÇÜSÜ NE?

Sigortalıların;
– 5510 sayılı Kanuna tabi sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce çalışma gücünün % 60’ını kaybettiği, çalışma gücü kayıp oranlarının % 60’ın altında olduğu ile erken yaşlanma halleri, Kurum Sağlık Kurulu tarafından tespit edilecektir.
Kısaca durumu özetlersek; erken yaşlandığını raporla ispat eden ve 5400 gün primi olan sigortalıların emekli olabilmeleri için 55 yaş yetiyor.
Sevgili Meryem Hanım, babanızın Sigorta ve Bağ-Kur’da toplam 1491 günü var. İlgili kanun maddesinde görüldüğü gibi babanızın “erken yaşlanmadan emekli olur” durumu yoktur. Babanızın “Yaştan” emekli olabilmesi için diğer bir yol olan 58 yaş ve 3600 gün gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , , , ,
Bu yazı en son 20 Eylül 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)