Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanabilirim

Eşimin Sigortasından Nasıl FaydalanabilirimEşimin Sigortasından yararlanma

Eşiniz üzerinden sağlık hizmeti almaya başlarsınız sisteme girip müstehak olup olmadığınızı bakabilirsiniz eğer müstehak olarak gözükmüyor ise SGK gidip aktivasyon yaptırmanız gereklidir. Eşinizin sigortasından yararlanmak için gerekli evraklar sadece kimlik kartınızla SGK Tescil servisine başvuru yaptığınız taktirde eşinizin üzerinden sağlık yardımı almaya başlayabilirsiniz.

Soru: 20 Mart 1988 doğumlu bir bayanım. 5 Temmuz 2007’de SSK’lı oldum. 6 Şu an çalışmıyorum. Sağlıktan da yararlanamıyorum. Eşim çalışıyor. Eşimin üzerinden sağlıktan yararlanabilir miyim? Ya da başka bir yolu var mı?

Cevap: Sigortalı çalışmadığınız sürece eşiniz üstünden sağlık yardımı alabilirsiniz.

YABANCI EŞİN SAĞLIK HİZMETİ ALMASI

Yabancı uyruklu eşlerin genel sağlık sigortalısının bakmakla yükümlüsü olarak sağlık yardımlarından yararlanabilmeleri için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine veya Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat ederek ikamet teskerelerini, yabancı ülke sağlık yardımlarından yararlanmadıklarını belirtir bir taahhütte bulunmaları ve yabancı uyruklular için verilen TC kimlik numaralarını bildirmeleri halinde sağlık yardımlarından faydalanmaları mümkün olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 30 Kasım 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Eşimin Sigortasından Nasıl Faydalanabilirim (2 Yorum)

  1. Ben bagkurluyum ama odemelerimi şuan yapamıyorum. Eşim sigortalı çalışan. Ben eşimin sağlık sigortasından yararlanabilirmiyim. Yararlanabiliyorsam ne yapmam lazım.

  2. karımın sigortasından yararlanabilirmiyim
    özürdilerim karım dedim herkez eşim demiş anlamadım oyuzden hahah