GSS Soruları

İlk defa 2008 yılında tanıştığımız Genel Sağlık Sigortası (GSS), 74 milyon vatandaşın tamamını kapsayacak şekilde 01 Ocak 2012’den itibaren yürürlüğe girdi. Yeşil kartlılardan işsizlere kadar milyonlarca kişi, yeni uygulamayla nelerin değişeceğini tam olarak bilmiyor. GSS ile ilgili en fazla sorulan soruları cevaplamaya çalışacağım:

SORU: Kimler GSS’li olacak?
Aslında kimler GSS’li olacak sorusu yerine, kimler GSS dışında kalacak diye sormak gerekiyor.
Buna göre; milletvekilleri, kendi ülkesinde sigortalı olup da Türkiye’de bulunan yabancılar,
zorunlu askerlik görevini yerine getiren erler GSS dışında kalacak. Bunların dışındaki bütün işçiler, bağımsız çalışanlar, kamu çalışanları, isteğe bağlı sigortalılar, işsizler, ev hanımları ve yabancılar GSS’li olacak.

SORU: Eşim çalışmıyor; ev kadını. Öteden beri benim sosyal güvencemden yararlanmakta. Şimdi her hangi bir işlem veya ödeme yapma zorunluluğum var mı?
Eşiniz sizin Sosyal Güvencenizden dolayı herhangi bir ücret ödenmeden GSS kapsamından yararlanmaya devam edecektir,

SORU: Yeşil kartlıların durumu ne olacak?
Mevcut kartlarını kullanmaya devam edecek; kartlarının vize tarihine kadar sağlık yardımlarından yararlanacaklar. Vize tarihi dolduğunda ise bir ay içinde sosyal yardım vakıflarına gelir testi için başvuruda bulunacaklar. Gelir testinden geçenler yine ücretsiz/primsiz GSS’li sayılacak.

1 Ocak 2012’den sonra vizesi dolanların ise bir ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederek gelir tespiti talebinde bulunmaları gerekiyor.

Gelir tespiti için başvurmayanlardan asgari ücretin iki katı tutarının yüzde 12’si üzerinden hesaplanan genel sağlık sigortası primi alınacaktır.

SORU: Kimler gelir testine başvuracak?
Herhangi bir şekilde çalışma hayatında bulunan işçi, memur, bağımsız çalışan, isteğe bağlı sigortalı ve yeşil kartlıların dışında kalan bütün vatandaşlar gelir testine başvuracaklar. 18 yaş altı vatandaşlar zaten GSS kapsamında sayıldıklarından başvurmalarına gerek yok. Ayrıca SGK’dan aylık alanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişiler de gelir testine gitmeyecek.SORU: Bakmakla yükümlü Olunan Kişiler’i daha net bir şekilde açıklayabilirmisiniz?

Bakmakla Yükümlü olunan kişiler, 18 yaş altında bulunan, kız ve erkek çocuklarla, çalışmayan eşler, yine 18 yaş üzerinde olup da, 20 yaşına kadar orta öğretim ila 20 yaş ila 25 yaşına kadar yüksek öğrenime devam eden erkek çocuklarla, 01.10.2008 tarihinden önce anne veya babasının sosyal güvencesinden dolayı sağlık hizmetinden yararlanmakta olan kız çocukları durumlarında değişiklik oluncaya kadar, GSS den hiç bir ücret ödemeden yararlanmaya devam edecekler. Durumlarındaki değişiklikle kastedilen, sosyal güvenlik kapsamında çalışmaya başlamaları veya evlenmeleridir.

SORU: 01.10.2008 tarihinden sonra 18 yaşını dolduran, okumayan kız ve erkek çocuklarının durumu ne olacak?

01.10.2008 tarihinden sonra 18 yaşını dolduran okumayan kız ve erkek çocukları GSS kapsamına alınabilmeleri için GSS tescili için Kayıtlarını yaptırmaları zorunludur.

 

SORU: Ne zamana kadar başvurmak gerekiyor?
Ocak ayı sonuna kadar sosyal güvencesi bulunmayan herkesin gelir testi için bulundukları ildeki sosyal yardım vakfına başvurması gerekiyor.
SORU: Başvurmazsanız ne olacak?
Bir ay içinde gelir testine başvurmayan vatandaşlar SGK tarafından otomatikman tescil edilecekler ve ayda 106 lira GSS primi ödemeye başlayacaklar. Bu tescilden sonra da gelir testi için sosyal yardım vakıflarına başvurabilecekler.

SORU: Kimler primsiz GSS’li olacak?
Prim ödemeden GSS’li olmak isteyenler, yani yeşil kartlı gibi sağlık yardımı almak isteyenler gelir testine başvuracaklar. 2012 yılı asgari ücret rakamlarına göre, aylık aile içi kişi başı geliri 296 liradan az olduğu tespit edilenler, prim ödemeden GSS’li olacaklar.

SORU: Geliri 296 lirayı aşanlar ne yapacak?
Yapılan teste göre aile içi kişi başı gelir 296 ila 886 lira arasında çıkarsa, aileden bir kişi ayda 35 lira prim ödeyecek. Diğer aile bireyleri bu kişi üzerinden bakmakla yükümlü olunan kişi olarak GSS’li sayılacaklar. Dolayısıyla ailede herkes GSS kapsamına alınmış olacak. Geliri, 887 lira ila 1773 lira arasında olanlar 107 lira ödeyecek; geliri, 1773 liranın üzerinde olanlar ise 213 lira pirim ödeyecek.

SORU: Gelir testinde nelere bakılacak?
CEVAP: Gelir testi yapılırken aile bireylerinin harcamaları, taşınır ve taşınmazları ile bunlardan doğan hakları da dikkate alınarak aile içinde kişi başına düşen gelirin aylık tutarı tespit edilecek. Buna göre ailenin puanlaması yapılacak. Gerekirse hane ziyareti yapılarak ailenin ekonomik durumu gözlemlenecek.

SORU: Ailede kimler dikkate alınacak?
CEVAP:Gelir testinde aynı hanede yaşayan eş, evli olmayan çocuklar ile büyük anne ve büyük baba dikkate alınacak. Yani ailenin toplam geliri bu kişi sayısına bölünerek bulunacak.

SORU: Gelir testi ne zaman sonuçlanacak?

Vatandaşın sosyal yardım vakfına başvurusundan sonra en geç bir ay içinde gelir testi sonuçlandırılmış olacak. Böylece vatandaş primsiz olarak GSS’li sayılıp sayılmayacağını veya ödemesi gereken prim tutarını öğrenmiş olacak.

Sosyal güvencesi olmayan, gelir düzeyi yüksek olanlara öneriler:
Daha önce bir şekilde Gelir düzeyi yüksek olduğu halde Sosyal Güvenceside olmayan ancak yeşil kart alanlar bundan böyle yapılacak incelemelerde yeşil karttan yararlanamayacaklarından İsteğe Bağlı Bağ-Kur Siğortalı olmaları halinde hem Sosyal Güvenlik şemsiyesi altına, hemde GSS kapsamına alınacaklardır.
Necati Çetiner, MİLLİYET

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , ,
Bu yazı en son 28 Mart 2012 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

GSS Soruları (21 Yorum)

 1. 2016 yılında gss borç vardı yapilandirmistim ödemeye 2017 Şubat’ta başlayacaktır fakat şimdi e -devletten baktım borcum yok görünüyor , boşuna para yatırmayalim bu neyin nesidir ?

 2. Merhaba 2015 yılında GSS prim borcunun olduğunu öğrendim 2015 yılında gelir testini kaçırdığım için borcun daha fazla faizlenmemesi adına yapılandırmaya gitmem söylendi. 2016 yılında da gss yasaı çıktığı için 25 yaşının altındaki borçlarım tamamen silmiş geri kalan borçlar için gelir testi yolu açıldığından dolayı tekrardan gelir testi başvurusu yaptım bu neticede gelir testim kişi başı gelir sayısı. 549 TL’nin altında kaldığı için G0 yani borçlar devlet tarafından ödenir yani yeşil reçete çıkmıştır. Bu durumda normale borcumun silinmedi gerekirken gelir testi sonucumla beraber başvurduğumda yapılandırmam olduğu o yüzden borcu silemeyeceklerini tekrardan yapılandırma formu doldurup incelenmesi gerektiğini bana söylemişlerdir. Ama af yasasında gelir testinin g0 çıkması durumunda yapılandırma dahil bütün borçların silindceği yazıyor lütfen yardımcı olurumusunuz. Teşekkür ederim

 3. Merhaba,
  Eşim 15.10.1981 doğumlu. 2007 yılında babası vefat etti. 2010 – 2015 yılları arası üniversite öğrencisiydi. 01.02.2015 yılında evlendik. Ocak 2012 den Şubat 2015 e kadar olan dönem için borcu çıkmış. Gelir testi yaptırmadık. Borcu sildirebilir miyiz? Bunun için ne yapmamız gerekli? Şimdiden teşekkürler.

 4. merhaba ben açıköğretim üniv.de okuyorum yanlız sigortam yok. Babamın sgk sından yararlanabiliyormuyum

 5. Merhaba,prim günü dolan ve emeklilik icin 25 yıl ile yaşi bekleyen işsizlik maaşı haketmeyen erkek, işten ayrıldığından 100 gün sonunda, çalışan eşi üzerinde gss den faydalanabilir mi?gss prim ödemesine gerek var midir? Eş durumu sadece bayanlari mi kapsamaktadır?
  Teşekkür ederim

 6. Merhaba, 2013’ün Temmuz’una kadar açıköğretim lisesinde okuyordum bu tarihte mezun oldum. 2014’e girdiğimizde herhangi bir okulda değildim, 2014’ün eylül’ünde üniversiteye kayıt oldum ve halen öğrenciyim.Bugün sgk’ya gittim öğrenci belgesi ile yapılandırma yapmaya. Memur bana 2012’ye kadar okul bir şeyi tecil mi yaptırmış ne tam hatırlamıyorum, o tarihten 2014 eylüle kadar öğrenci olarak da gözükmüyordum. E bugün gittim 6 ay ertelettim, lise belgeni götürceksin ve gelir testi yaptırcaksın dedi ikametgah adresinin orada.Bakıyorum her yerde öğrenci belgeni götürürsen 25 yaşına kadar borçların olmuyor siliniyor filan deniyor.Şimdi gss borç sorgulama yaptım 4200 tl borç çıktı.Çalışmayandan, öğrenciden zorla para mı alınır bu nedir yav? Bu durumda benim ne yapmam gerekiyor? Öğrenci olduğum halde gelir testi yaptırırsam yine de borç çıkarıcaklar hem annemin hem babamın bir de ablamın maaşı var evde. 25 yaşına kadar öğrenci belgesini götürenler ne yapıyor? Ve lise belgesi denilen nedir? Ne yapmam gerekiyor biraz anlatır mısınız? Benim yapmadığım, haberim olmadan zorla yaptırılan borçtan nasıl kurtulucam? Teşekkürler.

 7. Merhaba,
  yeğenim askere gidemiyecek kadar engelli ve gata raporu var. Bugüne kadar Gss kapsamına dahil edilmedi.karşılığında sgk 4600 tl ödememizi istiyor. Sgk a başvurduk. Devlet hastanesinden heyet raporu aldık. Şimdide diyorlarki gelir testi yaptırın. Halbuki çocuk engelli olduğu için babanın velayetinde otomatik olarak olmazmı. Ne yapmamız gerekiyor.Anne baba emekli..ceza ne olacak?
  Teşekkürler

 8. Eşim evlenmeden önce GSS için kaymakamlıklardan gelir tespiti yaptırın dedikleri zaman gidip kağıthane kaymakamlığına gelir tespiti için müracaat etti. Daha sonra eşime 01.01.2012-02.05.2012 tarihleri arasını kapsayan gelir seviyesi 60/g-2 olarak kabul edilen gss prim borcu çıktı ki o zaman eşimin herhangi bir geliri yoktu primlerin devlet tarafından ödenmesi gerekirken borç çıkarmışlar. bunun üzerine kaymakamlığa ve şişli sgk ya sorduk. gelir tespiti yapılmamış gözüküyor dediler. fakat biz yaptırdığımızı söyledik. o zamanlar yığılmadan dolayı bir karışıklık olmuş kaybolmuş demek ki dediler. torba yasasını bekleyın yenıden gelir tespiti yaparsınız dıye söylendi. bugun kağıthane kaymakamlığına gelir tespiti yaptırmak için gittiğimizde şuanı baz alarak gelir tespiti yapılacağını geriye dönuk tespit yapamayacaklarını söylediler. Şuanki durumda zaten evli olduğumuz için benden dolayı geliri gözükecek dolayısıyla o zamana yıne borcu çıkacak. Bu durumda o zaman yapılan testin kaybolması ve bize her hangi bir bilgilendirme ve geriye dönüş yapılmaması bizi bu durumda madur ediyor. Bu konuda bu borcu sildirmek için ne yapabiliriz?

 9. merhabalr. benim sorum biraz acil yardımcı olursanız senivirim. ben 22 06.1992 doğumluyum. açık öğretimde eğitimim sürdürüyorum.fakat okulu kazanmadan önce 2013 2014te toplam 6 7 ay kadar sigortam vardı. işten ayrıldım. annemin sigortasından yararlanabiliyorum mu. okul bitincede yararlanmaya devam edebilicekmiyim. bide esgm gov tr ye giriyorum. sigorta durumu aktif gözüküyor. bu gss borcum olmadığı anlamına mı geliyor. cevabınız için teşşekkürler

  • Merhaba Zeynep Hanım,

   Kız çocukları ise evlenmedikleri ve kendileri çalışmaya başlamadığı müddetçe, sigortalı olan anne babalarından dolayı sağlık yardımı almaya devam ediyorlardı. Tabii hem erkek çocukları hem de kız çocukları için üstelik de ilk doğdukları günden itibaren sağlık yardımı alabilmeleri için bir ön koşulun gerçekleşmesi de zorunluydu. Bu ise anne veya babalarının sigortalı ya da emekli olmasıydı. Anne veya babasının sigortalılığı ya da emekliliği yoksa, çocukların sağlık güvencesi de zaten yoktu. İşte 5510 sayılı kanunla getirilen zorunlu GSS uygulaması kız çocuklarıyla erkek çocuklarının tabi olduğu koşulları eşitledi. Kız çocuklarının da anne veya babaları sigortalı olmak koşuluyla, en fazla 25 yaşına kadar sağlık yardımı almasını mümkün kıldı.

   Özet : Sizin GSS ile bir ilişkiniz bulunmamaktadır.

   Fakat SGK bazen borç yansıtmada hatalar yapabiliyor aşağıdaki sayfadan herhangi bir borcunuz var mı yok mu kontrol edebilir misiniz ?

   http://www.sgk.gen.tr/ssk/gss-borc-sorgulama.html

 10. Merhabalar, ben 23 yaşındayım. Eşim 25 yaşında. Ben yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışmıyorum. Eşim de üniversite öğrencisi. O da çalışmıyor. Evlenmeden önce ikimizin de ailelerinden ötürü sağlık güvencemiz bulunmaktaydı. Şimdi ise evlendiğimiz için, güvencelerimiz düştü ve mecburen GSS ödemek zorunda bırakılıyoruz. İnsanlara resmen evlilik dışı ilişkiye teşvik eden bir ülkemiz var. Öğrencilere evlilik ancak bu kadar zorlaştırılabilir. Evli öğrenciler için herhangi bir çalışma var mı?

 11. sigortalı calıştıgım halde 2012-5 aydan itibaren gss tarafından 2500 lira borc cıkartılmış. halende devam ediyor. ne yapmalıyım .

 12. İyi günler ben dönem olarak askerlik yaptım ,yani 12 ay boyunca emekli sandığımdan sigortam yattı. Ben şimdi askerliğimin bittiği gün gss’ye başvurmak zorundamıyım yoksa diğer ssk’da filan olduğu gibi 100 gün daha başvurmadan muayene olabilirmiyim? Cevap için şimdiden teşekkürler.

 13. 1994 den berı sıgortam vardı yanlız işten ayrıldım gecen sene ve suan caşşıyorum yanlız hastneye gıtım muhane olamadım sgk gıtım borccum cıktı 2 mılyar borclandırmışlar ve bulundugun yardımlasma yerıne gıtım bır takım evrak doldurdum ve gerı sgk gıtcem benım borcum oldugundan dolayı muhane olamıyorum ben nasıl muhane olcam yardımcı olurmusunuz bu borc nasıl cıkıyorya anlamıyorum bır turlu

 14. Kendi işimizden dolayı Bağkur sigortalısıyım.Fakat 2-3 yıldır prim ödemesi yapamadık.8 yaşındaki çocuğumu 18 yaş altı GSS kapsamında sünnet yaptırabileceğim söylendi.Şayet oluyorsa ilk kez yararlanacağım.Hangi yolu izlemeliyim.TC kimlik nosu yeterlimi?Teşekkürler.Saygılarımla.

 15. Yıllardır doğru düzgün işim olmadı.Ksımetsiz de bir adamım.Hep sigortasız işlerde çalştım.Kendi kendime sigorta primi yatırmayı çok istdim ama yapamadım.Geçen sene mecburen gss yaptılar 106 TL den göstermişler.La ben 106 TL ödeyebilsem biraz daha ıkınır geri kalanını da öderdim en azından emekli olurdum.Böylece her ay 106 TL devlet parasız bir adamı kendine borçlandırıp durdu.Baktım borcum 2.400 tl olmuş.Bende bu kadar para olsa beyin MR çektiririm.Ve daha bir defa bile GSS den faydalanamdım çünkü aylık primi yatırmamıştım.e o zaman faydalanamadığım halde borcum her ay neden arttı.Kapatsınlar GSS mi beni de içeri atsınlar birde durup duruken borçlandığım için içerde yatayım en azından borcum bitsin.Yani bari karanlıkta bir yerde üstümüze çöküp senet imzalatsaydılar ya biraz bişey anlardık.

 16. Merhabalar, çalışmadığım dönemde GSS tescil kaydımı yaptırdım primlerimi de yatırdım şu anda çalışıyorum ama banka sandığına bağlıyım, fakat hala GSS primi tahakkuk ettiriliyor. Dilekçe ve şirketimden aldığım çalıştığıma dair kağıtla başvurdum iptal ettik dediler tekrar aktif olmuş, Sgk dan şirketiniz başvurmalı yoksa iptal ettirseniz bile aktif olur deniyor. Şirketimden ise böyle bir başvuru şekli yok deniyor. Bu arada bana çalıştığım halde sürekli prim tahakkuk ettiriliyor ve borcum 2.000 TL civarı olmuş. Konuyla ilglili ne yapmam gereklidir bana yol gösterebilir misiniz ? Saygılarımla,

 17. bana ne bir tebligat nede bu işten bir haberim vardı 1.mart.2013 de işe başladım ve rastgele girdim sayfaya 1763 tl borç görünüyor ve sgk ya gittim gelir testi yaptırmam gerektiğini söylediler sosyal yardımlaşmaya gitttim ve işe başladığım için gelir testi yaptırmam mümkün olmadığıonı söylediler ve şimdi borç tutarına baktım borcum 5 günde 3400 tl olduğunu gördüm yahu ben hem öğrenciyim nasıl böyle bişi olabilir nasıl itiraz etmem lazım

 18. sn yetkili
  gss ye 10 ay gibi önce babam benim yerime başvurmuş hastaneye de bu sürede gitmemiştim sistemde çıkmıyorsun deyince sgk ya sordum dediler 447 lira borcun var ben üniversite öğrencisiyim ve 25 yaş üzeriyim benim bu borca itiraz etme sansım nedir birde ödemem gerekirse taksitlendirme sansım var mı selamlar

 19. Sayın Yetkili,

  01.03.1978 doğumluyum.5 senedir çalışmış olduğum iş yerinde ayrıldım 2 aydır çalışmamaktayım.GSS ile ilgili herhangi bir başvuru yapmam gerekiyor mu?
  Ayrıca annenm ve babam üzerinden SSK güvencesinden yararlanmaya devam edebilir miyim?
  Konu hakkında bilgi vermenzi rica ederim.

  Saygılarımla,