İkiz Bebek Doğum Borçlanması

ikizlerde doğum borçlanması

İkiz Bebek Doğum Borçlanması

Doğum borçlanmasında hedeflenen, doğum sonrası geçen süredir, çoklu gebelik sayısı değil. Yani kişiye çalışamadığı süre için borçlanma hakkı verilir. Tek seferde doğurduğu çocuk sayısının önemi yoktur. Bu nedenle, kişi, tek çocuk da doğursa, çoklu gebelikle birden çok çocuğu da olsa, ancak her doğum için iki sene borçlanma yapalabilir.

Doğum borçlanması, en fazla 2 çocuk ve her doğumdan sonra en fazla 2 yıl olmak üzere toplam 4 yıl (1440 gün) için yapılabilecektir. İkiden fazla doğum yapılmış ise tercih edilecek 2 doğum için borçlanma yapılabilecektir.

SORU : 1977 doğumluyum. 1997’de SSK’lı oldum. İkizlerim oldu. 2 çocuk mu sayılır, bir çocuk mu sayılır? Gül Fidan

CEVAP: İkiz çocuklar için, borçlanma şartlarını taşıması şartıyla bir doğum borçlanması yapabilirsiniz. Yani bir çocuk sayılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 13 Ocak 2015 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

İkiz Bebek Doğum Borçlanması (2 Yorum)

  1. ikizlerden biri sayılıyor diğeri yokmuş gibi evlatlık edinen ise sayılıyor?büyük çelişki;doğumdan sonraki süre ise esas alınan ikizlerde 2 sene içinde yapılan herşey iki kattır,yani 4 senede yapılacakar 2 çocuğa aynı anda yapılması gerektiğinden ultra hizmet ultra YIPRANMA şeklindedir.Kesinlikle yokmuş gibi bir bahane olamaz.Sonuçta maksimum 3 çocuk saydırıldığına göre evlatlık,ikiz,üçüz,dördüz veya 5 çocukda olsa maksimum sayı saydırılmalıdır.