Kıdem Tazminatı Taksitler Halinde Ödenebilir mi

Kıdem Tazminatı Taksitler Halinde Ödenebilir mi

Kıdem Tazminatı Taksitler Halinde Ödenebilir mi ?

SORU : İşe başlangıç tarihim 10 Kasım 1997 ama sigorta giriş tarihim 1 Ocak 2001. İşten çıkardılar ve tazminat hesabımı 2001 yılından yaptılar, ayrıca 10 taksite böldüler. Kanunda böyle bir şey var mı, tazminatımı kaç taksitte alabilirim? Neden başlangıç tarihi değil de, sigorta giriş tarihi yaptılar, ortada olan yaklaşık 4 yılım ne olacak? Hayrettin SEVER

CEVAP : Kıdem tazminatının ödeme süresiyle ilgili olarak Yasada bir hüküm yok. Ancak iş sözleşmesinin sona ermesiyle kıdem tazminatına hak kazanılmış oluyor. Bu tarihten itibaren makul bir süre içinde ödenmesi gerekiyor. Kıdem tazminatının geç ödenmesi nedeniyle dava açılması halinde hakim, gecikilen süre için geçerli olan en yüksek mevduat faizinin ödenmesine hükmediyor.

Siz de taksitle ödemeyi kabul etmeyip, dava açabilir, faiz talep edebilirsiniz. Ancak davanın son taksit ödeme süresinden sonra sonuçlanabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Sigortasız çalıştırıldığınız dönem için hizmet tespit davası; sigortasız çalıştığınız dönem için ödenmeyen kıdem tazminatı için de dava açabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , ,
Bu yazı en son 13 Ocak 2016 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)