Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar


Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar. SGK malulen emekli olanlara verilecek maaşı belirledi. Malulen emekli olanlara net ne kadar maaş verilecek? Malulen emekli olanlara 1 eylül’den itibaren malulen emeklilik aylığı ne kadar olduğu belli oldu. Yazının devamında malulen emeklilik maaşı kaç para olduğunu öğrenebileceksiniz.

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar

Malulen Emeklilik Maaşı

Malulen emekliliğin detayları belli oldu 21 çeşit hastalıktan emekliye ayrılacaklara 971 lira maaş ödenecek… Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) malulen emekliliğin kapsamını genişletmesiyle 4 bin 250 kişi emekli olabilecek. 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek olan düzenleme ile malulen emekli sayısı 114 bin 624’ten 119 bine çıkacak.

Malulen emekliler aylık 971 lira maaş alacak. SGK’nın kapsamını genişlettiği  malulen emeklilik listesinde kanserden organ nakline, diyabetten çalışmaya engel teşkil edebilecek genetik hastalıklara kadar 21 çeşit rahatsızlık yer aldı. Eski yönetmeliğe göre malullük başvurusu yapıp reddedilenlere tekrar başvuru yapma hakkı getiren düzenleme, 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe girecek. Emekli olabilmek için ‘çalışma gücünün’ veya iş kazası ya da meslek hastalığı sonucu meslekte ‘kazanma gücünün’ en az yüzde 60’ını veya tamamını kaybettiği sağlık kurulunca raporlanacak. Ayrıca en az 10 yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak bin 800 gün sigorta primi ödenmiş olma şartı da var.

Soru :Ali bey, bu haberler nasıl asılsız nasıl yalan olur, Ben bu haberlere güvenerek malülen emekli oldum. 01.12.2013 tarihinde emekli maaşım 549 lira verdiler. Ne yapabilirim, Bu haberler nasıl asılsız olur.  İki çocuklu, 4 kişilik bir aileyim 549 lira ile nasıl geçinicem. 3185 primim var sigorta başlangıcım 01.04.2003.

Cevap : Sayın okurum, basında çıkan haberlerin iki boyutu vardı. Birincisi, şeker, kanser gibi kronik hastalar artık malülen emekli olabilecekler kısmı yalandı. Zira, sadece şeker veya hastası olundu diye malülen emekli edilmez. Bu hastalıkların vücudumuzun organları veya çalışma gücünde en az yüzde 60 oranında tahribat yapmış olması gerekirdi. Bu eskiden de böyleydi, şimdi de böyle.

Aynı haberlerde bir de malülen emekli olanlara en az 971 lira emekli aylığı verilecek kısmı da YALANDI. Zira, malülen emekli aylığı hesaplamasında ortalama aylık kazancın yüzde 60’ı verilir.

506 sayılı Kanun’un 55. maddesi (5510 sayılı Kanun) gereğince, “Malüllük aylığı bağlanmasına hak kazanan sigortalıya bu Kanunun 61 inci maddesine göre bulunacak ortalama yıllık kazancının %60’ının 1/12’si oranında malüllük aylığı bağlanır. Sigortalı başka birinin bakımına muhtaç durumda ise bu oran %70’e çıkarılır. Buna göre hesaplanan malüllük aylığı 61 inci maddenin son fıkrası hükümlerine göre artırılır…”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2014

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Malulen Emeklilik Maaşı Ne Kadar (103 Yorum)

  1. Hocam babam malulen emekli oldu 1.84 raporuvar aldigi maas 630 tl yukseltmek icin neyapabiliriz. Piskolojik sorunlari var gozde biraz gormuyor yas 53 yan gelir yok

  2. Sayın okurum ben şeker hastasıyım günde 4sefer insülini vurunuyom 12sene oldu benim sadece numaram var dışarda çalışamıyorum malülen emekli olma şansım varmı ben çalıştığımda şekerim düşüyo halsiz kalıyorum o yüzden çalışamıyorum yardımcı olursanız seviniriz

  3. ıyı aksamlar beım sıgorta gırısım 2001 5700 prım gunum var 1 gozum %98 gormuyo ve extradan ankılozam spondııt olduğum teshısıkonuldu bu durum da malulen emeklı olablırımıyım gozumdekı problem se başlamadan once vardı dıger hastalığım daha yenı ortaya cıkdı bıgılendırırsenız sevınırım teşekkür ederım…