Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim

Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim

Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödeyen fakat emeklilik hakkı bulunmayan kişilerin bu ödemiş oldukları primleri geri alma haklarının olup olmadığı zaman zaman tarafımıza sorulmaktadır. Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim sorusunu irdeleyerek sizlere gerekli bilgileri aktaracağız.

Sosyal Güvenlik mevzuatına baktığımızda ödenen primlerin geri alınmasının mümkün olduğunu fakat bunun belli şartlara bağlı olduğunu görmekteyiz.

25.04.2018 Yeni Gelişmeler.

Emeklilik için yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali bulunmayan sigortalılar ödenen primleri SGK’den toplu olarak geri alabilirler.

Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım. Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor. Bu sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik, doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuyor.İKİ NOKTA ÖNEMLİ

Buna rağmen yine de şartları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu parayı alabilmek için 2 şart gerekiyor. 1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak. 2- Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

MİRASÇI DA ALABİLİR

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Kaynak: Posta


2 TÜRLÜ GERİ ALINABİLİNİR

Bunlardan birincisi “yaşlılık toptan ödemesi” şeklinde,

ikincisi ise “ölüme bağlı toptan ödeme” şeklindedir.

Yaşlılık toptan ödemesi, sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılan veya işyerini kapatan sigortalının, yaşlılık (emekli) aylığı bağlanması için gerekli yaş şartını doldurduğu halde, malullük ve yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanamaması durumunda söz konusu olmaktadır.

Ölüme bağlı toptan ödeme ise, sigortalının ölümü halinde, ölen sigortalının hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda söz konusudur. Bu durumda, ölüm tarihi esas alınmak kaydıyla hesaplanan ölüm toptan ödeme tutarı, sigortalının eşine, çocuklarına, ana ve babasına mevzuatta belirtilen hisseler oranında paylaştırılmaktadır.

İadeye konu olan prim tutarı; Sosyal Güvenlik Kanunu’nun 4/a (Eski adıyla SSK) kapsamında olan sigortalılar için 1 Ekim 2008 tarihinden önceki dönemlere ait SSK işçi ve işveren toplamları,
1 Ekim 2008 tarihinden sonraki dönemlere ait ise sadece SSK işçi payı, başka bir anlatımla sigortalının kendisi adına bildirilen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primidir.

Sosyal Güvenlik Kanunu (SGK) nda 4/b (Eski adıyla Bağ-Kur) kapsamına giren sigortalıların prim iadesinde 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası ayrımı olmaksızın sigortalının ödediği malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi iadeye konu olmaktadır.

Sigortalının varsa hizmet borçlanmaları ile isteğe bağlı sigorta primleri de toptan ödemelerine dahil edilir. Ancak kısa vadeli sigorta kolları (iş kazası ve meslek hastalığı ile hastalık ve analık sigortası) ile genel sağlık sigortası primleri iade edilmez.

Emekli olmak için aranan yaşı doldurduğu halde, primleri eksik olduğundan emekli olamayanlar, isterse ödedikleri primleri, ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında geri alabilirler.

SORU : 10 yıl prim yatırdım. Ödediğim primleri geri alabilir miyim? Alırsam nasıl alabilirim? Derya Bayraktar

CEVAP : Derya hanım, Sosyal güvenlik sistemi zorunlu olduğundan, sigortalılar istendiği zaman ödediği primlerini geri alarak sistemden ayrılamıyor. Ancak, emekli olmak için aranan yaş şartını doldurduğu halde, emekli olacak kadar prim ödemesi olmayanlar, talep etmeleri halinde ödedikleri prim, ‘yaşlılık toptan ödemesi’ adı altında kendisine iade ediliyor. Doğum ve sigorta başlangıç tarihinizi bildirmemişsiniz. Şayet aranan yaşı doldurmuş olmanıza karşın, emekli olacak kadar priminiz yoksa, bulunduğunuz yerdeki sosyal güvenlik kurumu il veya merkez müdürlüğüne yazılı başvuru yaparak, ödediğiniz primlerin iadesini talep edebilirsiniz.

SORU : 1990 doğumluyum. Bu güne kadar yatan SSK primlerini, geri alma gibi bir imkânım var mı?
Ayhan Sever

CEVAP Sosyal Güvenlik sistemimizde zorunluluk ilkesi vardır. Bu sebeple; sigortalıların istediği zaman ödediği primi geri alarak sistemden ayrılma hakları yok. Bunun tek istisnasını emekli olmak için aranan yaşı doldurduğu halde, emekli olacak kadar prim ödemesi olmayan sigortalılar oluşturmaktadır. Maalesef sorunuzda da belirttiğiniz gibi; 60 yaşı doldurmadan ödediğiniz primleri iade olarak alıp sistemden ayrılamazsınız.

PRİMLER NASIL GERİ ALINIR

Ödenen primlerin geri alınabilmesi için yazılı olarak başvurulması şarttır. 4/a (Eski adıyla SSK) kapsamındaki sigortalılar, prim iadesi için işten ayrıldıktan sonra; 4/b (Eski adıyla Bağ-kur) kapsamındaki sigortalılar ise işyerini kapattıktan sonra, örneği SGK’ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile kuruma başvurması gerekmektedir.

Hak sahiplerine yapılacak ölüm toptan ödemesi için ise hak sahiplerinin, örneği SGK’ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurmaları gerekmekte, ayrıca tahsis talep dilekçesine 18 yaşını doldurmayanlar hariç, ortaöğrenim görmesi halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim görmesi halinde 25 yaşını doldurmayan erkek çocukların ilgili öğretim kurumundan alacakları öğrenci belgesi ve malül çocuklar için ise sağlık kurulu raporu eklenmesi gerekmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Etiketler: , , , ,
Bu yazı en son 25 Nisan 2018 tarihinde güncellenmiştir.

Konu hakkında yorumunuzu yazın


(e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır)

Ödediğim Primleri Geri Alabilir miyim (51 Yorum)

  • Slm toplam 600 gunum var 42 yasindayim ssk dan 600 gunun parasini alabilirmiyim ne yapmam lazim

 1. Çiftçi sigortası ödedim 6 yıl SSK devam etmekte çiftçi sigorta primini geri alabilirmiyim emeklilikte 10 yıl var

 2. 15/12/2003 yılında bankada çalışmaya başladım 05/10/2015 yılında bankadan ayrıldım bankanın mumzam sandığını ssk primlerim yattı şuan 4200 gün sigorta primim var sandıkta sgk ile birleştirme yaptırmadım şuan bir özel şirkette çalışmaktayım ve ssk primlerim ödenmekte sigorta başlangıç tarihim 23/08/1997 mumzam sndığa ödediğim primleri nasıl alabilrim

 3. 3600 günden malülen emekli olucam pirim ödemem 5800 gün bu aradaki 2200 gün fazla ödemeyi geri alabilirmiyim saygılar

 4. 65 yaşındayım 1974 ten beri sigortalıyım ama yeterli günüm yok.(1156).Bu durumda geçmişte ödediğim primleri kaç para olarak geri alabilirim?

 5. Ben öğrenciyim 4yillik bir primim var ve ihtiyacım olduğu için bu primi çekmek istiyorum bunu yapmamız mümkün mü acaba ?

 6. Geri õdemeler nasıl hesaplaniyor babam rahmetli oldu 2009 yılında 684 günü bulunuyor1970 girişli bu ödemeyi annem alabilirmi

 7. 01.05.1961.dogumluyum 56 yaşındayım ,,08.04 1985 ssk giriş ,,4205 günüm var ayrıca 501 gün bağkur prim var ,,, primlerimi geri alabilirmiyim

 8. 1991 doğumluyum ve almanvatandaşıyım. Türkiyede 3 yıl çalıştım. Almanyaya geri dönmek istiyorum ve yatan primleri geri almak istiyorum

 9. Merhaba 58 yaşındayım prim günüm dolmuş ancak 8 yıl sonra emekli olabilirsiniz dediler ben primlerimi yaşlılık gerkçesyle geri alabilirmiyim?

 10. BABAM 57 YAŞINDA EMEKLİ ŞUAN VE YURT DIŞINDA 5 YIL ÇALIŞMIŞ ORDAKİ PRİMLERİNİ GERİ ALABİLİRMİYİZ?

 11. Merhaba 1954 doğumluyum 1977 yılında 129 gün ssk ve 1978-1984 yılları arasında 2160 gün emekli sandığı prim günüm var.60 yaşını doldurmama rağmen prim günün yetersiz olduğu için emekli olamıyorum . Yatırılan primlerimi toplu olarak geri almak istiyorum ne kadar ödeme alabilirim ve ödeme almak için ne yapmam gerekiyor Mersinde yaşıyorum. Ayrıca tazminat alma hakkım da var mı?

 12. Benim 1895 günüm var 16senedir hastayım heyete girdim 6o işgücünü kaybeytmemis Dermotomyiz kemik erime parkinson ve4defa belimden Ameliyat belimde pilatin var şuan kemik erimeden belimde 2kırık varkendi işimi bile yapamıyorum yinede malulen emekli olamadım ödenmiş pirimlerimi ala bilirmiyim yaş 58

 13. 4 yıl 8 ay askeri personeldim aşırı borçlanmadan meslekden atıldım.emeklisandigimdan yani 4cliydim yani sözleşmeli.sozlesmem fesih edilince askeriye tarafından hicbir tazminat vermediler … sizlere sorum sadece 4 c ye ödemiş olduğum emekli sandığına kesintimi cekebilirmiyim… sonucda 4 a sigorta gün sayında var 1100 gün o dursun sadece 4 c emekli sandigi kesintimi cekebilirmiyim acil cevap verirseniz çok sevinirim yaş 31 .. bu arada

 14. Iyi aksamlar yasim 29 toplam gunum 1120 acil nakite ihtiyacim var bu pirimimi ala bilirmiyimm

  • Böyle bir şansınız yok. Sosyal Güvenlik sistemimizde zorunluluk ilkesi vardır. Bu sebeple; sigortalıların istediği zaman ödediği primi geri alarak sistemden ayrılma hakları yok.

 15. 1973 ssk girişim var. 1957 doğuluyum. 61 yaşındayım. 1447 gün prim var. geri almak istiyorum. ne kadar alırım.

 16. 1993 de ssk basladi 2006 tida bagkura geçiş yaptım bir sene kadarda onu yatırım şimdi yaşım 39 emekli olan şansım yok toplamda 530 falan pirim sayım va4 ben yatırdığını geri alabiliyormuyim

 17. benim 6000 günüm var 1993 sigorta girişliyim. 47 yaşındayım.55 yaşını beklemekteyim.sigorta prim ücretlerimi geri alabilirmiyim

 18. 01.01.1985 aşk girişim 2100 gün pirimim 1963 doğumluyum ölen eşimden maaş alıyorum kendi primlerimi geri alabilirmiyim

 19. Slm ben de yatan prim lerimi geri almak istiyorum sgk lı olmak istemiyorum ne yapmam gerek 1996 ssk girişim 2900 günüm var ne yapmam gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

 20. Ilk işe giriş tarih 1988de ve tam bir yıl pirim var 01/02 1965 doğum tarihim 52 yaşındayım bir yıllık pirimim var ne alırım alırsam nekadar tutar para olarak

 21. Ergun yasa konu ssk pirimlerinim. Fazlayatmasl bu pirimlerimin fazlallglnl geriye alabilirmiyim yas 46 emeklik istenen pirim 5300 yatlrdlglm tam 8000 emeklik yasl 49 kalan ylllarl yatlrlrsam 9260 gun eder ben 5300 den sonraki pirimlerimi geri almak istiyorum bunun icin dava aca bilirmiyim bana iyadesi yaplllrml cevap yazarsanlz sevinirim

 22. Merhaba ben.ayşe 1955 dogumluyum. 1975 döneminde 3 yıl fabrikada sigortalı çalıştım 1978 de ayrıldım o tarihten buyana çalışmadım şuan %64 engelliyim 3 ayda engelli maaşı alıyorum. Ödenmiş pirimleri alma hakkım varmı varsa nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 23. Merhaba ben.ayşe 1955 dogumluyum. 1975 döneminde 3 yıl fabrikada sigortalı çalıştım 1978 de ayrıldım o tarihten buyana çalışmadım şuan %64 engelliyim 3 ayda engelli maaşı alıyorum. Ödenmiş pirimleri alma hakkım varmı varsa nasıl yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

 24. 7 ay kadar isteğe bağlı sigorta primi odedim,daha sonra maddi olarak sıkıntıya girdim ve primleri ödeyemediği, ödediğim primleri geri alabilirmiyim

 25. 2004de ssk yapıldı 6.7.senelik bi ssk var çalışıyorum 71 DG. Yum ödenen primleri geri almam mumkunmu

 26. 16 05 2000girişliyim 3633 günün var sgk çalışanıyım yaş 33 yatan pirimlerimi sgk dan geri alabilirmiyim

 27. Merhaba 01.09.1998 ssk giris 27.05.1980 doğumluyum 4000 is gunum var ssk primleri alabilirmiyim nası bir yol cizmeliyim

 28. Ben bir müslümanım,müslüman gbi yaşamak ve devletinde buna göre hareket etmesini hal ve tavırlarını buna göre düzenlemesini istiyorum bu durumda eğer kişinin emeğinden onun rızasına bakılmaksızın pirim adı altında devlet kendisine para kesiyo bunuda saçma sapan bir kanuna dayandırıyosa bende benim rızam olmadan emeğimden kesilen o parayı gerçek sahibi olarak geri alırım beni kanunun ilgilendirmez ya gerçek hukukun ne olduğunu nasıl işlediğini öğrenicek ve o hukuka gerçeğe göre hareket edeceksin yada ben hakkımı geri isterken bana şart koşmayacaksın.

  • Tebrik ediyorum Nihat bey, dün konu ile ilgili baş vurmak için sgk müdürlüğüne gittiğimde, 58 yaşında olduğumu bu toptan ödemenin 60 yaşınıza geldikten sonra ödenebileceğini biraz da kovar şekilde bildirdi; ben 60 yaşından sonra, zaten kesilerek kuşa dönmüş o toptan prim ödemesini ne yapayım ? bu tarz hazırlanan bir kanun allah huzurunda ne kadar kabul görür ? kime danışıp bu kanun hazırlandı ? asıl muhattap olunması gereken; mesela ben iş yerleri tarafından yıllarca çalınan ve sgk ödenmeyen primlerim yüzünden 2000 yılında emekli olmam gerekirken halen prim günü eksiği yüzünden emekli olamamış yani bu kanuna uygun kişilere hiç bir şey danışmadan, tamamen ” sherif ” yasaları ile, kendi çıkarına hazırlanan bir kanun ile topluma sevimli görünerek adil olmayan bir yasa çıkıyor; her köşeden kıstırılmış, yaşı itibari ile artık iş yerinde rağbet görmeyen ” ben ” olarak son iki hamlem var; ilk olarak ceza bile içerse konuyu ilgili bakanlığa bir dilekçe olarak mail göndermek, ilgi görmediği halde ise aynı dilekçeyi “insan hakları mahkemesine ” göndermek, bana verilecek muhtemel cevabı tahmin ediyorum; sosyal yardımlaşma kurumundan zaten yardım almışsınız, evet ama ne yazık sizin adınıza ben utanarak bu miktarı belirtmek isterim ki; 2- ( iki ayda= 150 tl ) işte tek başına kira ödeyerek yaşamak zorunda olan bir vatandaşına reva görülen yardım bu ???? yazacaklarımdan çok daha fazlasını kolayca açıklayabilecek bu açıklama yeterli sanırım, saygılarımla, rahatsız ettim .

 29. 1984 girisim var Sgk ya hala prim odeme oluyor yasim02 02 1961 dog yum 2974 gunum var bu pirimi geri ala bilirmiyim

 30. Annemin 05/01/1947 dogumlu 69 yaşında sgk giriş Tarihi 15/01/1975 – 01/12/1998 arası çalışmış ve toplam 977 günü var 563,389 para yatırılmış. Şu an dulluk aylığı alıyor. Zamanında yatan prim günlerinin parasını geri talep ettik onaylandı geri alacağımız para 170 tl çok komik bir rakam güncelleme olması lazım o dönem yatırılan para ilen şimdi yatan para degeri göz önüne alınıp ona göre hesaplanması lazım buna itiraz etme hakkım varmış sordum sgk nasıl itiraz dilekçe yazmalıyım
  Şimdiden teşekkür ederim

 31. merhaba babam mayıs ayında vefat etti anneme dul aylığı bağlandı fakat babamın maaşından kesilen sgdp kesintisi annemim dul aylığından da kesiliyor. bu kesintiye itiraz etme şansımız var mı babamın vefatından sonra kesilen sgdp leride iade ediyorlar mı bilgilendirirseniz çok sevinirim teşekkürler

 32. eŞİMİN PRİM GÜN SAYISI 2580
  dAHA FAZLA PRİM ÖDEME VE ÇALIŞMA İMKANI OLMADI . ŞU ANDA 50 YAŞINDA . ÖDEDİĞİ PRİM NE KADARDIR YANİ BAŞVURURSA GERİ ALACAĞI ÖDEME
  SAYGILARIMLA

 33. Benim 4850 gunum var 01’02.191 dogumlu olup 1977 de sigorta girisim var 1258 gun sigortali calistim gerisi borclandin ben yurtdisinda calismaktayim nazaman emekli ayligi ala bilirim saygilar

 34. Baban vefat etti ve Ödemiş olduğu birimler var emekli olmadığı için biz maaş alamıyoruz, Bu durumda babamın ödediği pirimleri geri alabilir miyiz?

 35. Merhaba,

  1992-1997 yılları arasında 657 sayılı devlet memuru olarak öğretmenlik yaptım ve sonra istifa ettim. Nisan 2016 tarihinde SSK’dan emekli olacağım. Emekli sandığından dörtbuçuk yıl çalıştığım süre için tazminatımı ne zaman alabilir ve nereye başvurmam gerekir ? Aydınlatırsanız memnun olurum.